قدیمی:

صنایع، چوب تصمیمات غیرکارشناسی را می خورند

صنایع، چوب تصمیمات غیرکارشناسی را می خورند دبیر انجمن صنفی صنعت ریخته گری، تصمیمات غیرکارشناسی را سبب بروز مشکل برای فعالان صنعتی خواند و اظهار داشت: بطور مثال در گمرکها اعلام نموده اند پایه محاسبه گمرک بجای ارز 4200 تومانی، ارز نیمایی است و پس از آن وزارت صمت اعلام نموده که حقوق ورودی کم می شود و به طورمثال از 15 به یک درصد کاهش می یابد؛ در حالی که طبق قانون، چهار درصد کف حقوق ورودی بوده و نمی توان آنرا کم کرد!


عبدالحمید قدیمی در گفت و گو با ایسنا درباره روند فعالیت انجمن صنفی صنعت ریخته گری اظهار نمود: عضویت در تشکلها، انجمنهای صنفی و صنعتی اختیاری بوده و الزامی نیست؛ بدین سبب مشمول همه واحدها نمی گردد ولی به سبب این که از ابتدا اعضای حقوقی داشتیم که بیشترشان کارخانه ها بوده اند، خیلی از کارخانه های عمده ریخته گری عضو این انجمن هستند.
وی افزود: در حال حاضر ۴۶ عضو فعال که حق عضویت پرداخته اند در این انجمن فعالیت می نمایند که بیشتر آنها واحدهای ریخته گری، تعدادی هم واحدهای تولید کننده مواد اولیه مانند فروآلیاژ و همین طور شرکتهای خدماتی تجاری که در زمینه ریخته گری و تجهیزات آزمایشگاهی فعالیت می نمایند، هستند. سابقه فعالیت این انجمن نیز از سال ۱۳۶۴ بوده و بصورت فراگیر است.
قدیمی با اعلان اینکه انجمن صنفی صنعت ریخته گری ایران در طول سالها و در زمان جنگ تحمیلی در تامین و مواد اولیه کمک کننده بود، تشریح کرد: مواد اولیه در زمان جنگ، وارداتی بود و در همین راستا مواردی به انجمن ارجاع داده می شد و این انجمن به عنوان لایه میانی واحدهای تامین کننده و دریافت کننده فعالیت می کرد. پس از این موضوع، خدماتی در حوزه معرفی این صنعت داشتیم و در مرحله بعد به عنوان لایه میانی میان نهادهای سیاستگذار دولتی و کارخانه ها که بخش خصوصی هستند، فعالیت نموده است.
وی با اعلان اینکه مسئله قوانین غیر کارشناسی، قسمتی از گرفتاریهای موجود در سیستم دولتی است، اظهار داشت: با وجود یک دولت بزرگ، سطح کارشناسی در وزارتخانه های بزرگ بسیار پایین است. طبیعتا در چنین ساختاری نمی توان توقع ایجاد فضای پیش برنده را داشت اما بصورت حداقلی می توانند اقدامات بحران زا انجام ندهند.
وی اضافه کرد: بطور مثال زمانی که مشکل بودجه ای در دولت ایجاد می شود، می گویند گاز را گران کنید که مخاطبان آن صنایع بزرگ هستند. البته تشخیص چیستی این صنایع هم کار دشواری نیست و کارشناسی که دراین زمینه فعالیت نموده باشد، می داند گاز در چه مواردی مصرف عمده دارد. بعد از ابلاغ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ نزدیک به هفت ماه با برگزاری جلسات کارشناسی گوناگون سعی کردیم به شرکت گاز بقبولانیم مسائلی که در این قانون ذکر شده را اشتباه متوجه شده اند و این مشکلات مابه التفاوتهای سنگینی به وجود می آورد. در تفسیر همین پدیده های ساده ما به عنوان انجمن صنفی صنعت ریخته گری اقداماتی انجام داده ایم و توانسته ایم از حقوق صنفی ریخته گران دفاع نماییم. چنین اتفاقی در حوزه برق هم رخ داد که تا کنون نتوانسته ایم با نماینده وزارت نیرو یک جلسه گفت و گو داشته باشیم.
قدیمی در ادامه بیان کرد: نمایشگاه هایی در خارج از کشور بصورت تخصصی برگزار می گردد که می تواند سبب توسعه صادرات شود و این انجمن با برگزاری تور، شرکتها را می برد و در آنجا غرفه می گیرد و با پخش ویژه نامه، توانمندی صنایع داخلی به بازدیدکنندگان ارائه می شود. تا کنون همه این اقدامات بدون دریافت هیچ کمکی انجام شده؛ درحالی که چنین کارهایی در بودجه ها پیش بینی شده است. در حقیقت یکی از تکالیف سازمان توسعه و تجارت، کمک به توسعه صادرات و حضور در نمایشگاه های خارجی و سایر موارد است؛ در صورتیکه تنها با امکانات خود شرکتها توانسته ایم چنین اقداماتی انجام دهیم.
دبیر انجمن صنفی صنعت ریخته گری ایران تشریح کرد: علاوه بر موارد ذکر شده این انجمن یک مجله هم دارد که تا حالا ۲۰۰ شماره از آن انتشار یافته و در جنبه های اطلاع رسانی و فنی از جایگاه تخصصی مناسبی برخوردارست.
وی درپاسخ به ارتباط انجمن صنفی ریخته گری با اتاق تجاری اظهار داشت: این انجمن نزدیک به ۹ سال است که در اتاق تجاری ایران ثبت شده، برای اینکه اتاق تجاری برمبنای قانون تشکلها که مجلس تصویب کرده موظف به ساماندهی تمام تشکلها شده است. البته اقدامات زیادی انجام نشده چون این مسئله بسیار گنگ و مبهم است؛ بدین سبب نماینده انجمن درجلسات ماهانه نمایندگان اتاق تجاری حضور دارد و همین طور اتاق برمبنای بودجه قابل توجه خود با ضوابطی به تشکلهای تحت پوشش کمک می نماید.
قدیمی با اشاره به این که برخی از واحدهای بزرگ ریخته گری با رعایت ضوابط لازم در خارج از شهرکها فعالیت می نمایند، اظهار داشت: برخی از این واحدها با رعایت ضوابط مربوط به حوزه محیط زیست و شهرداری مناطق مربوطه در مکان های خود مانند جاده کرج، ساوه و نظایر آن به فعالیتشان ادامه می دهند.
کاهش شدید تولیدات صنایع با قطعی برق
به گفته دبیر انجمن صنفی صنعت ریخته گری ایران، قطعی برق صنایع در تابستان سبب کاهش شایان توجه تولید آنها می شود برای اینکه برخی از واحدها امکان این که در شب فعالیت کنند اما در روز اقدامی انجام ندهند، ندارند؛ همین طور از شروع خرداد ماه جدول هایی برای قطع برق صنایع صادر گردیده است.
وی با اعلان اینکه در حال حاضر حدود ۱۴ هزار مگاوات کمبود برق داریم، تاکید کرد: این رقم عدد بزرگی است و به سرعت هم جبران نمی گردد. متأسفانه مسئله و مشکل بزرگتر دیگر عدم امکان حرکت شرکتها در راه ایجاد یک واحد تولیدی برق مجزاست، برای اینکه در گاز هم گرفتار کمبود هستیم.
قدیمی اشاره کرد: به عبارتی در فصل سرما با مسئله کمبود گاز روبه رو هستیم و وضعیت آن بمراتب از برق نامناسبتر است. از سویی جابه جایی و تامین گازوئیل نیز در زمستان بسیار دشوار است برای اینکه قاچاق تلقی می شود و مجازات سنگینی به دنبال دارد. در حال حاضر صدور فرآورده به سبب تحریم ها به سبب ارز آوری اولویت دارد؛ پس در فصل سرما تامین فرآورده به عنوان جایگزین گاز حدودا غیر ممکنست.
دبیر انجمن صنفی صنعت ریخته گری ایران افزود: با بررسی سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ متوجه می شویم آمار تولید فولاد ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است. طبیعتا چنین روندی در صنعت ریخته گری هم وجود دارد، برای اینکه دراین حوزه هم از کوره های برقی برای ذوب استفاده می شود؛ بدین سبب صنایعی که با برق فعالیت می نمایند به سبب قطعی برق، مانند واحدهای بزرگ ریخته گری در تابستان با مشکلات جدی روبه رو می شوند.
وی باتأکید براینکه قطعی برق چندان تابع برنامه ریزی نبوده وبیشتر تابع پیک مصرف است؛ پس علاوه بر کاهش تولید سبب ایجاد خسارت هم می شود، تشریح کرد: در فصل زمستان واحدهایی مانند آلومینیوم، نورد و فولادسازان خصوصاً "تولید آهن اسفنجی" که کوره های ذوب گازی دارند، به سبب کمبود گاز با مشکلات و چالش هایی روبه رو می شوند.
قدیمی درپاسخ به این که آیا راهی برای قطع نشدن برق واحدهای صنعتی در وضعیت کمبود برق وجود دارد یا خیر اظهار نمود: در کشور ما برخلاف تمام دنیا نخستین کلیدی که خاموش می کنند متعلق به حوزه صنعت است؛ درحالی که در کشورهای پیشرفته این مسئله در مرحله آخر قرار دارد. مرحله بعد برنامه ریزی است. خیلی از سرمایه گذاری هایی که در کشور بصورت کلان انجام شده اساسا نادرست و غلط است؛ یعنی 60 درصد سرمایه گذاری انجام شده در زمینه سیمان زائد است؛ یا سرمایه گذاری انجام شده در حوزه فولاد خام بدون توجه به این که آیا بازار صادراتی دارد یا خیر. بطور کلی استراتژی های توسعه وجود نداشته و اهداف مورد پیگیری هم به شکلی نبود که بصورت کلان کارشناسی شود.
به گفته دبیر انجمن صنفی صنعت ریخته گری ایران، چند بیماری بزرگ دیگر هم وجود دارد که اگر جلوی آنها گرفته نشود طی چند سال آینده تمامی سرمایه بخش خصوصی به نابودی کشیده می شود که انرژی یکی از آنهاست.
وی در ادامه سخنانش اظهار داشت: در حال حاضر اقدامات وزارت دارایی یکی دیگر از مشکلات موجود در این حوزه می باشد. قانونی در حوزه پولشویی تصویب شده و به جهت اینکه بتوانیم بصورت صحیح وارد سیستم جهانی شویم و قبولمان کنند باید تمام تراکنشها شفاف باشد. این مسئله حالا اتفاق افتاده و تراکنشهای مالی شفاف شده و در هر جایی هر گونه عملیات مالی که صورت گیرد - حتی از یک دستگاه پوز ساده - اطلاعات وارد سیستم دارایی می شود. وزارت دارایی در یک شرایطی حداکثر از ۱۰ درصد فعالیت یک فعال اقتصادی اطلاع داشت اما حالا این عدد به ۱۰۰ درصد رسیده و با شرایط موجود، محاسبه سود شرکتها بدون در نظر گرفتن تورم و قرار دادن زمان استهلاک ماشین آلات از پنج به ۱۰ سال، سرمایه گذار نمی تواند با این پول تجهیزات نو خریداری کند؛ در نتیجه کارخانه فرسوده او فرسوده تر و در نهایت از رده خارج می شود و دیگر رقابتی نخواهد بود. از طرف دیگر سرمایه گذار باتوجه به تورم لجام گسیخته در حقیقت از سرمایه خود مالیات پرداخت می کند، نه ازسود حاصل از عملکرد.
افزایش حقوق ۵۸ درصدی بر میزان بیکاری افزوده است
قدیمی با اعلان اینکه اقدام وزارت کار بدون درنظر گرفتن وضعیت فضای کسب وکارها در حوزه افزایش حقوق ۵۸ درصدی مشکلات و چالش هایی را به وجود آورده است، اشاره کرد: این اقدام نه فقط سبب افزایش اشتغال نشده بلکه بر بیکاری هم افزوده است، برای اینکه کسب و کارهایی که تا حالا به شکلی خودرا حفظ نموده اند با این تصمیم مجبور به تعدیل نیرو می شوند. ظاهر این مسئله نشان میدهد که این کار به نفع اقشار ضعیف کارگر باشد ولی چنین اقدام غیر کارشناسانه ای ضربه بزرگی به بخش خصوصی ودر نتیجه اشتغال وارد میکند.
وی اضافه کرد: علاوه بر موارد ذکر شده، بلاتکلیفی های موجود از دیگر چالشها و مشکلات حوزه صنعت است. بطور مثال در گمرکها اعلام نموده اند پایه محاسبه گمرک بجای ارز ۴۲۰۰ تومان، ارز نیمایی است و پس از آن وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اعلام نموده که حقوق ورودی کم می شود و به طورمثال از ۱۵ درصد به یک درصد کاهش می یابد؛ در حالی که طبق قانون، چهار درصد کف حقوق ورودی بوده و نمی توان آنرا کم کرد! این تصمیمها سبب گرانی و بلاتکلیفی شد. بطور مثال فردی در گمرک کالایی دارد اما قیمت دقیق این کالا هنوز مشخص نیست.
دبیر انجمن صنفی صنعت ریخته گری معتقد می باشد وجود چنین فضای بلاتکلیفی سبب متوقف شدن فعالیتها در کسب وکار ها می شود. بطور مثال درحوزه ریخته گری تعدادی زیادی از فروشندگان مواد اولیه که مواد اولیه آنها بر پایه واردات بود، انبارهای خودرا بسته اند.
دبیر انجمن صنفی صنعت ریخته گری ایران تشریح کرد: همین طور نوسانهای اقتصادی از دیگر مشکلات موجود در این حوزه می باشد. بطور مثال شخصی با خودروساز برای ساخت قطعات با یک قیمت مشخص قراردادی امضا می کند اما تغییرات رخ داده در زمینه قیمت ارز و شرایط واردات بر بخشهایی مانند قیمت مواد اولیه اثر می گذارد. بدین ترتیب مجموع این موانع بر کل فضای کسب وکار تاثیر منفی داشته و طبیعتا مختص به حوزه ریخته گری نیست و درسایر زمینه ها هم وجود دارد.
وی با اعلان اینکه دورنمای شرایط فعلی چیزی جدا از وضعیت حال حاضر نیست، اشاره کرد: به سبب نامشخص بودن فضای موجود نمی توان برای آینده پیش بینی هایی انجام داد. البته می توان سناریوهایی درنظر گرفت که آن هم به شرایط بستگی دارد.5.0 / 5
193
1401/04/01
11:39:38
تگهای خبر: بازار , بیكاری , تجارت , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش