عرضه مرغ منجمد بلای جان تولیدکنندگان!

عرضه مرغ منجمد بلای جان تولیدکنندگان! به گزارش میزان سنج، مرغ منجمدی که با هدف تنظیم بازار عرضه می شد این روزها بنا به قول تولیدکنندگان و برخی مسؤلان مربوطه بلای جان مرغداران شده است.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، عرضه مرغ منجمد در بازار یکی از ابزارهای دولت برای کنترل قیمت مرغ است. در واقع تزریق این مرغ به بازار می تواند کمبودهای بازار را جبران و به شکلی عرضه و تقاضا را تنظیم و مانع از افزایش قیمت مرغ گرم در بازار شود.

معمولا در هر مقطعی که قیمت مرغ گرم بالا می رود مرغ منجمد با قیمت های کمتر وارد بازار می شود و تا وقتی که قیمتها به تعادل برسد این عرضه ادامه می یابد و ازاین رو این اقدام خیال خیلی از مصرف کنندگان را راحت می کند که افزایش قیمتها در بازار، مرغ را از سفره آنها حذف نخواهد کرد.

در کنار تمام مزایای این اقدام اما بنابر گفته بعضی از فعالان صنعت طیور اگر این توزیع بموقع نباشد می تواند معایب بسیاری خصوصا برای تولیدکنندگان داشته باشد، چونکه مصرف به سمت مرغ منجمد هدایت خواهد شد و تقاضای مرغ گرم کم می شود. مرغداران با انباشت مرغ گرم مواجه خواهند شد و قیمت مرغ گرم هم کمتر از قیمت تمام شده می شود که در نهایت تولیدکنندگان متضرر خواهد شد.

اخیرا معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی در جهت پشتیبانی از تولیدکنندگان اعلام نموده که فروشگاه های زنجیره ای ماه های پیش مقادیری مرغ منجمد دریافت کرده اند و در سردخانه ها موجود است و به صورت محدود عرضه می شود. همینطور قیمت مرغ منجمد اصلاح شده و افزایش پیدا کرده تا تقاضا به مرغ گرم هدایت شود. ازاین رو هم عرضه این مرغ را محدود کردیم و هم قیمت آنرا به ۵۰ هزارتومان افزایش دادیم.

وی همینطور اعلام نموده بود که ظرف یکی دو روز آینده تصمیماتی در ارتباط با خرید مرغ مازاد گرفته خواهد شد.

حبیب اسدالله نژاد _مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی در گفتگو با ایسنا، هم با اشاره به اینکه عرضه مرغ منجمد برای تنظیم بازار است، اظهار نمود: وقتی در بازار کمبودی وجود دارد دولت مکلف به عرضه مرغ منجمد است تا تعادل بین عرضه و تقاضا ایجاد نماید اما هم اکنون مازاد تولید داریم و شرکت پشتیبانی امور دام هم عملا مبادرت به جمع آوری مرغ آرین کرده و سویه های دیگر را جمع آوری نمی کند.

وی افزود: ضمن این که مرغداران به ازای هر کیلو مرغ ۸۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومان ضرر می کنند. در نتیجه وقتی هم عرضه زیاد است و هم قیمت مرغ پایین است توزیع مرغ منجمد به هر قیمتی تزریق سم به صنعت است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور در پاسخ به این که گفته می شود عرضه مرغ منجمد در بازار محدود شده است، اظهار داشت: صرف نظر از میزان عرضه در بازار اعتقاد ما اینست که در شرایط فعلی که تولید مازاد داریم، نباید هیچ مرغ منجمدی در بازار ارائه شود.

منبع:

5.0 / 5
293
1401/09/05
19:49:57
تگهای خبر: ابزار , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش