اخطار به توقف دست كم ۲ ماهه قطعه سازی و بیكاری ۵۵۰ هزار نفر

اخطار به توقف دست كم ۲ ماهه قطعه سازی و بیكاری ۵۵۰ هزار نفر به گزارش میزان سنج دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محركه و قطعه سازان اخطار داد: با محقق نشدن وعده مسئولان در پرداخت تسهیلات پنج هزار میلیارد تومانی قطعه سازان، از هفته آتی توقف طولانی حداقل دو ماهه و بیكاری گسترده تا 550 هزار نفر در انتظار این صنعت خواهد بود.


آرش محبی نژاد در گفتوگو با ایسنا با ابراز تاسف شدید از عملی نشدن مصوبه قطعی شورای پول و اعتبار، اضافه كرد: با گذشت یك ماه از ابلاغ این مصوبه از طرف بانك مركزی، اما قطعه سازان همچون توپی مرتب بین بانك مركزی، بانكهای عامل و خودروسازان دست به دست می شوند و خبری از پرداخت ها و تزریق نقدینگی نیست.
به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، در ماه های گذشته هیات دولت تزریق نقدینگی ۱۰ هزار میلیارد تومانی به صنعت خودرو را مصوب كرد. بعد از آن در جلسه ای در كمیسیون صنایع مجلس كه در آن وزیر صنعت، نمایندگان بانك مركزی، وزیر اقتصاد و نمایندگان بانكهای عامل حضور داشتند، اعطای نقدی این مبلغ یعنی ۱۰ هزار میلیارد تومان در كل و پنج هزار میلیارد تومان به هر خودروساز برای تزریق به زنجیره تامین آن صورت جلسه شد.
در نهایت با تصویب شورای پول و اعتبار ۷۳۰۰ میلیارد تومان برای دو خودروساز بزرگ كشور مصوب و مقرر شد ۵۰۰۰ میلیارد تومان آن به صورت تسهیلات بانكی در اختیار خودروسازان قرار بگیرد تا به قطعه سازان بدهند و ۲۳۰۰ میلیارد تومان دیگر خودروسازان اوراق مشاركت مالی منتشر كنند تا از بازار سرمایه جذب نقدینگی داشته باشند.
بگفته محبی نژاد، پیش تر نیز آگهی داده بودیم كه اگر پرداختی های قطعه سازان عملی نشود، به سبب مواجهه با انبارهای خالی و نبود پشتوانه مالی لازم، با توقف دست كم دو ماهه خطوط تولید مواجه می شویم و باتوجه به اندك زمان باقی مانده تا آخر سال، این صنعت از هفته آینده توانی برای تولید و ارسال قطعه نخواهد داشت.
وی بیان كرد: این صنعت از حدود دو سال قبل با غول تحریم و اخیرا با غول كرونا دست و پنجه نرم می كند، حال تزریق نشدن نقدینگی وعده داده شده به مشكلی دیگر بر تن رنجور این صنعت تبدیل گشته است.
دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محركه و قطعه سازان اظهار نمود: حالا انبارهای قطعه سازان خالی است، كالای در راه وجود ندارد و نیمه تعطیل شدن بانك ها و سخت شدن سفارش گذاری كالا و مواد اولیه از چین و دیگر كشورها، هر روز عرصه را بر فعالان این صنعت تنگ تر كرده است.
وی تصریح كرد: در صورتیكه قطعه سازان در ماه های گذشته دعوت وزیر صنعت و خودروسازان در افزایش تولید، توسعه داخلی سازی و تجاری سازی ۲۰۰ هزار دستگاه خودروی باقی مانده در كف كارخانجات را لبیك گفتند، اما حالا و با فرا رسیدن ایام پایانی سال، عمل به وعده از طرف مسئولان بسیار اندك بوده و فقط ۱۵ درصد از آنچه وعده داده شده بود محقق شده است.
محبی نژاد افزود: اگر این دفعه به وعده عمل نشود، قطعه سازان دیگر به مسئولان اعتماد نخواهند كرد و هر روز تاخیر در پرداخت مبلغ وعده داده شده تاثیر منفی تصاعدی در فعالیت این صنعت خواهد داشت.
كل مطالبات زنجیره تامین داخلی از خودروسازان به رقم ۳۱ هزار میلیارد تومان رسیده كه ۱۴ هزار میلیارد تومان آن مطالبات معوق است و حتی اگر چك های خرید دین خودروسازان را هم كم نماییم، ۸ هزار میلیارد تومان كماكان معوق است و كارشناسان آگهی می دهند كه در صورت پرداخت نشدن تسهیلات پنج هزار میلیارد تومانی وعده داده شده، «حران ملی خودرو گریبانگیر كشور خواهد شد.5.0 / 5
4070
1398/12/15
19:19:08
تگهای خبر: بازار , بانك , بیكاری , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش