ماجرای واردات آیفون توسط تامین اجتماعی

ماجرای واردات آیفون توسط تامین اجتماعی میزان سنج: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با عرضه اطلاعاتی درباره تامین اجتماعی و واردات گوشی آیفون توسط این شركت اظهار داشت: شركت بازرگانی بین المللی تامین اجتماعی دولتی نیست و كمتر از ۲. ۵ درصد كل آیفون ها را این شركت ثبت سفارش كرده كه البته لزوما منجر به ترخیص هم نشده است.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به مبحث انتساب واردات گوشی به سازمان تامین اجتماعی نوشت: پیرو حواشی مطرح شده در مورد فعالیت یكی از شركت های مربوط به سازمان تامین اجتماعی در واردات گوشی تلفن همراه، مراتب مورد بررسی قرار گرفت. شركت بازرگانی بین المللی تامین اجتماعی دولتی نیست و سهام آن متعلق به بازنشستگان تامین اجتماعی است.

او درباره آمار ثبت گوشی هم توضیح داد: كل ثبت سفارش سال جاری ۷۳۷۸ عدد آیفون و كل ثبت سفارش آیفون جاری تمام شركت ها ۳۰۴ هزار و ۶۱۴ عدد بوده است. به عبارتی كمتر از ۲. ۵ درصد كل آیفون ها را این شركت ثبت سفارش كرده كه البته لزوما منجر به ترخیص هم نشده است. كل ثبت سفارش گوشی امسال هم حدود چهار میلیون و ۲۰۰ هزار عدد بود كه ثبت سفارش این شركت زیر یك پانصدم كل ثبت سفارش هاست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور تصریح كرد: این شركت در ابتدای سال و پیش از آغاز دولت دوازدهم مجوز وارادات و نمایندگی فروش را از جانب وزارت صمت دریافت كرده است.
پس از طرح ابهاماتی درباره واردات آیفون از جانب تامین اجتماعی، مدیر روابط عمومی شركت بین المللی بازرگانی تامین اجتماعی اظهار داشت: در جهت تنظیم بازار و جلوگیری از كاهش واردات گوشیهای تلفن همراه قاچاق، مدت ها پیش از اجرای طرح رجیستری و افزایش قیمت تلفن همراه در بازار، این شركت در خردادماه جاری اقدام به دریافت مجوز واردات محصولات APPLE كرده و فعالیت این شركت در حوزه تلفن همراه هیچ ارتباطی با اجرای طرح رجیستری و افزایش قیمت تلفن همراه در بازار ندارد.
شركت بازرگانی بین المللی تامین اجتماعی زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به اظهارات رئیس اتحادیه صنف فناوران كامپیوتر تهران درباره فعالیت یكی از شركت های سازمان تامین اجتماعی درمورد واردات گوشی آیفون كه در بعضی رسانه ها منعكس شده است، اعلام نمود كه این شركت بصورت قانونی و رسمی بعد از دریافت كلیه مجوزهای لازم از مراجع مربوطه بخصوص سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولید كنندگان نسبت به واردات و پشتیبانی این نوع گوشی اقدام كرده است.
در این راستا اعلام گردید كه بیش از ۲۰ شركت مجاز به ثبت سفارش، واردات و عرضه خدمات بعد از فروش گوشیهای آیفون در ایران هستند كه همچون این شركت ها، شركت بازرگانی بین المللی تامین اجتماعی (با گارانتی سیب طلایی هوشمند) دارای تمامی مجوزها و ضوابط لازم است.
ظاهرا به منظور تنظیم بازار و جلوگیری از كاهش واردات گوشیهای تلفن همراه قاچاق، مدت ها پیش از اجرای طرح رجیستری و افزایش قیمت تلفن همراه در بازار، این شركت در تاریخ ۹۶/۰۳/۱۳ سازمان پشتیبانی از مصرف كنندگان و تولید كنندگان اقدام به دریافت مجوز واردات محصولات APPLE كرده و فعالیت این شركت در حوزه تلفن همراه هیچ ارتباطی با اجرای طرح رجیستری و افزایش قیمت تلفن همراه در بازار ندارد و صرفا بعنوان بازوی یاری رسان دولت در جهت تنظیم بازار و جلوگیری از قاچاق بوده است.

به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، با آغاز طرح رجیستری با عنایت به اظهار مسئولان در خصوص اینكه گوشیهایی كه از طریق غیرقانونی وارد كشور شده باشند، در شبكه مخابراتی كشور ثبت شماره نمی شوند، واردات گوشیها از مبادی رسمی افزایش پیدا كرد. البته نگرانی هایی وجود داشت در خصوص اینكه با بسته شدن راه قاچاق گوشی، كشور با كمبود واردات از مبادی قانونی روبه رو شود. با این حال، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و همینطور مسئولان دیگر همواره این وعده را دادند كه مجوز واردات به شركت های درخواست كننده داده می گردد و مشكلی از این جهت نخواهیم داشت.

از طرف دیگر، نگرانی هایی درباره تولید انحصار در واردات وجود داشت كه وزیر در این خصوص هم خاطرنشان كرده بود: این كه سازمان تامین اجتماعی به حوزه واردات گوشی ورود كرده به وزارت صمت ارتباط دارد. هدف ما این است كه برای واردات گوشی از مجرای قانونی انحصاری تولید نشود كه افزایش قیمت بازار را به دنبال داشته باشد. وزارت صمت هم اعلام نموده برای صدور مجوز محدودیتی نداریم.
5.0 / 5
4646
1396/11/02
14:13:10
تگهای خبر: بازار , تولید , دولت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۳ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش