چرا صادرات سیگار كاهش یافت؟

چرا صادرات سیگار كاهش یافت؟ به گزارش میزان سنج بررسی آمارهای انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) حاكی از كاهش ۲۷.۳ درصدی صادرات سیگار در ۱۱ ماهه سال قبل است. رئیس انجمن تولیدكنندگان، واردكنندگان و صادركنندگان محصولات دخانی بالا بودن هزینه تولید و مشكلات تأمین مواد اولیه را همچون علل این كاهش می داند.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، آمارها نشان داده است كه تا آخر بهمن ماه سال قبل ۵۰ میلیارد و ۱۱۰ میلیون نخ سیگار تولید شده كه نسبت به تولید ۴۰ میلیارد و ۷۶۰ میلیون نخ در مدت مشابه سال ۱۳۹۷ حدود ۲۲.۹ درصد افزایش داشته است. با این وجود با عنایت به این كه مصرف سیگار در این مدت ۵۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نخ تخمین زده شده است، برآورد شده ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون نخ در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۸ قاچاق شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبلش حدودا نصف شده است. در چنین شرایطی صادرات سیگار هم با كاهش ۲۷.۳ درصدی از ۱۵۰ میلیون نخ در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۷ به ۱۰۹ میلیون نخ در مدت مشابه سال قبل رسیده است.
درباره علل كاهش صادرات، محمدرضا تاجدار در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه بالا بودن هزینه تولید و در نتیجه بالا بودن قیمت تمام شده محصول امكان صادرات و رقابت در بازارهای صادراتی را برای ایران كمتر می كند، خاطرنشان كرد: در حالیكه تولیدكننده ایرانی تلاش می كند تا قیمت محصول نهایی را بتواند به زیر ۸۰ دلار برساند، محصول مشابه در مناطق آزاد امارات حداكثر بین ۵۵ تا ۶۰ دلار تولید و روانه بازار شده و امكان هر گونه رقابت را از تولیدكنندگان داخلی سلب می كند.
وی با اشاره به اینكه تمام كارخانه هایی كه مواد اولیه وارداتی دارند با چنین مشكلاتی مواجهند، اظهار داشت: حدود ۷۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز تولید سیگار در كشور از راه واردات تأمین می شود.
رئیس انجمن تولیدكنندگان، واردكنندگان و صادركنندگان محصولات دخانی همینطور در پاسخ به اینكه امسال قیمت سیگار چند درصد افزایش خواهد یافت؟ اظهار داشت: پس از مشخص شدن میزان افزایش حقوق دستمزد و تورم امكان برآورد دقیق در این حوزه فراهم می شود.5.0 / 5
2996
1399/01/14
21:27:15
تگهای خبر: بازار , تجارت , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش