عضو اتاق بازرگانی تهران مطرح كرد

چهار گزینه مالی دولت در عبور از كرونا

چهار گزینه مالی دولت در عبور از كرونا میزان سنج: با انتشار ویروس كرونا، در كنار دغدغه های سلامتی مردم كه منجر به برنامه ریزی های گسترده از طرف دولت شده، نحوه مواجهه با تبعات اقتصادی این ویروس نیز به سوالی مهم بدل شده است، سوالی كه بنظر می رسد هریك از دولت ها روشی جداگانه برای برخورد با آن دارند.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، از در طول هفته های گذشته ویروس كرونا به خیلی از كشورهای دنیا راه یافته و باتوجه به قرنطینه یا محدودیت های الزامی آمد و شد، خیلی از شغل ها یا تعطیل شده اند یا عملا امكان فعالیت ندارند و بدین جهت دولت ها بمنظور پشتیبانی از اقشار كم درآمد و جلوگیری از موج شدید بیكاری سیاست های حمایتی اقتصادی در نظر گرفته اند كه از ایالات متحده آمریكا و انگلیس گرفته تا ایران در دستور كار اجرا قرار دارند.
هرچند دولت ایران اولین تسهیلات اقتصادی خودرا قبل از اختتام سال ۱۳۹۸ و در قالب برخی تسهیلات دولتی مانند امكان تعویق در پرداخت تسهیلات بانكی، تامین اجتماعی یا مالیات كلید زد اما در ایام گذشته نیز صحبت ها درباره بسته اقتصادی جدید برای اعطا به خانوارها و مشاغل لطمه دیده ادامه داشته است.
روز گذشته اتاق بازرگانی تهران در بسته ای پیشنهادی، از دولت خواست از سویی به بنگاه های اقتصادی و از طرف دیگر به خانوارهای لطمه دیده، كمك مالی كند. موضوعی كه هرچند اجرای آن لازم و مهم بنظر می رسد اما این سوال را به وجود می آورد كه در شرایط سخت اقتصادی، منابع مورد نیاز برای اجرای این برنامه چگونه تامین خواهد شد؟ موضوعی كه عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ هایی را درباره آن ارائه می كند.
عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به پیشنهادات اتاق بازرگانی برای مشكلات اقتصادی طولانی مدت ناشی از كرونا اظهار نمود: مهم ترین نكته در اجرای این پیشنهادات و راهكارها تامین منابع مالی آن هاست. وضعیت بین المللی علاوه بر تحریم ها حاكی از آنست كه ایران امكان فروش نفت با قیمت پیش بینی شده در بودجه را برای سال جاری ندارد و صادرات ما نیز كاهش یافته است. از طرف دیگر تعطیلی بنگاه ها و كساد كارهای اقتصادی امكان وصول مالیات در نظر گرفته شده در بودجه را برای دولت ندارد. بدین سبب نه فقط درآمدهای نفتی بلكه درآمدهای غیر نفتی دولت هم كاهش یافته است.
بگفته وی، آنچه كه در شرایط فعلی اهمیت دارد این است كه باید مراقبت شود برای مثال بانك مركزی از چاپ پول جلوگیری كند تا از تورم سنگینی كه از نتایج آن است، جلوگیری شود.
عضو كمیسیون بازار پول و سرمایه ایران درباب محل تامین منابع مورد نیاز دولت برای اجرای طرح پیشنهادی اتاق بازرگانی بیان كرد: دولت باید تمركز خودرا بر فروش اوراق مشاركت بگذارد، همین طور از نهادهایی مثل بنیاد مستضفعان، آستان قدس و ستاد اجرایی امام(ره) كمك مالی دریافت كند. همین طور دولت می تواند به فروش دارایی های خود بوسیله بازار سرمایه كه در وضعیت مناسبی به سر می برد، بپردازد. استفاده از منابع صندوق توسعه ملی و كمك های بین المللی دیگر گزینه ممكن پیش روی دولت خواهد بود.
آرگون معتقد می باشد در شرایط فعلی حفظ آمار اشتغال كشور اهمیت فراوانی دارد و اگر بناست در قالب شعار سال یعنی جهش تولید حركت شود، باید پشتیبانی از مردم و فعالان اقتصادی در دستور كار باقی بماند.
منبع:

5.0 / 5
3701
1399/01/16
17:07:36
تگهای خبر: بازار , بانك , بیكاری , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش