صادرات غذایی كدام كشورها محدود شد؟

صادرات غذایی كدام كشورها محدود شد؟ به گزارش میزان سنج درپی شیوع كرونا در سرتاسر جهان كه كشورها را نسبت به تأمین كافی مواد غذایی نگران ساخته است، شماری از صادركنندگان بزرگ محدودیتهایی را برای فروش خارجی مواد غذایی یا محصولات كشاورزی وضع كرده اند.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، مصرف كنندگان در سرتاسر جهان به دنبال شیوع كرونا و وضع محدودیتهای رفت و آمد برای مقابله با گسترش بیماری، به انبارسازی مایحتاج خود می پردازند. اما تنها مصرف كنندگان عادی نیستند كه در بحبوحه شیوع كرونا خریدشان را افزایش داده و به احتكار پرداخته اند. حالا بعضی از دولتها هم درصدد تضمین تأمین مواد غذایی در شرایط فعلی برآمده اند. طبق گزارش رویترز، این كشورها عبارتند از:

اوراسیا

گروه اوراسیا به علت شیوع كرونا تصمیم گرفته است صادرات آفتابگردان، گندم سیاه، چاودار و برنج را تا ۳۰ ژوئن محدود كند.

طبق گزارش خبرگزاری ریا، این اتحادیه گمركی كه شامل روسیه، قزاقستان، بلاروس، ارمنستان و قرقیزستان است، همینطور سویا و برخی صیفی جات مانند پیاز را تا ۳۰ ژوئن به خارج از این گروه عرضه نخواهد كرد.

این محدودیتها از ۱۲ آوریل به اجرا گذاشته می شوند.

روسیه

دولت روسیه پنج شنبه گذشته پیشنهاد وزارت كشاورزی برای محدود كردن صادرات غله به هفت میلیون تن از آوریل تا ژوئن را تصویب كرد.

وزارت كشاورزی روسیه همینطور اعلام نمود حداكثر ۱.۵ میلیون تن غله از ۱.۸ میلیون ذخایر خویش را برای تأمین تقاضای داخلی خواهد فروخت. هدف از این اقدام كاهش فشار بر بازارهای داخلی مواد غذایی است كه با افت ارزش روبل روبرو شده اند. با این وجود مقامات روسیه تابحال از اعمال محدودیتهای صادراتی كه در بحرانهای گذشته مشاهده شده بود، خودداری كرده اند.

اوكراین

وزارت توسعه اقتصاد، بازرگانی و كشاورزی اوكراین پنج شنبه گذشته اعلام نمود كه این كشور به منظور پشتیبانی از بازار داخلی در مقابل تقاضای فزاینده، صادرات گندم سیاه را تا اول ژوییه ممنوع كرده است.

بزرگترین بازرگانان غله اوكراین دوشنبه گذشته با پیشنهاد وزارت اقتصاد برای محدود كردن صادرات گندم به ۲۰.۲ میلیون تن در فصل ۲۰۲۰-۲۰۱۹ به منظور پیشگیری از افزایش قیمتهای داخلی نان موافقت كردند.

تولیدكنندگان نان و آسیاب كنندگان گندم در اوكراین كه صادركننده بزرگ گندم است، هفته گذشته از دولت درخواست كرده بودند صادرات این غله و محصولات در رابطه با آنرا به منظور ثابت نگه داشتن قیمت نان در دوره شیوع كرونا محدود كند.

وزارت اقتصاد اوكراین اعلام نمود كه صادرات گندم و فروش آرد در بازار داخلی كنترل می كند.

قزاقستان

وزارت كشاورزی قزاقستان روز جمعه اعلام نمود این كشور با صادرات ۲۰۰ هزار تن گندم و ۷۰ هزار تن آرد در ماه جاری موافقت می كند.

همچنین قزاقستان اعلام نمود به جای ممنوعیت صادرات كه پیش از این اعلام نموده بود، سهمیه هایی را برای صادرات گندم، شكر، دانه آفتابگردان و برخی صیفی جات مانند سیب زمینی و پیاز وضع می كند. این كشور صادرات آرد را ماه گذشته به منظور اطمینان از تأمین داخلی ممنوع و اعلام نموده بود سهمیه صادرات آرد و گندم را جایگزین این ممنوعیت خواهد نمود.

ویتنام

ویتنام كه سومین صادركننده بزرگ برنج در جهان است، قراردادهای صادرات برنج را تا ۲۸ مارس تعلیق كرد اما هنوز این ممنوعیت را لغو نكرده است.

نخست وزیر این كشور سه شنبه گذشته اعلام نمود از وزارت صنعت و بازرگانی درخواست كرده است برنامه صادرات برنج را قبل از پنجم آوریل اعلام نماید.

كامبوج

هون سن، نخست وزیر كامبوج دوشنبه گذشته اعلام نمود كه این كشور صادرات برنج را با هدف تضمین امنیت غذایی داخلی در طول بحران ویروس كرونا ممنوع خواهد نمود.

هند

بازرگانان برنج هند به علت كمبود نیروی كار و مختل شدن لجستیك كه مانع از تحویل قراردادهای فعلی شده است، امضای قراردادهای صادرات جدید را متوقف كردند.

مصر

وزارت بازرگانی مصر ۲۸ مارس اعلام نمود این كشور صادرات سبزیجات را به مدت سه ماه به منظور حفظ تأمین داخلی متوقف خواهد نمود.
5.0 / 5
2920
1399/01/17
23:42:27
تگهای خبر: بازار , توسعه , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۳ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش