صادرات مرغ و تخم مرغ ایران به افغانستان آزاد شد

صادرات مرغ و تخم مرغ ایران به افغانستان آزاد شد به گزارش میزان سنج چند هفته بعد از تصمیم دولت افغانستان برای محدود كردن تردد در در مرزهای مشترك به منظور پیشگیری از شیوع كرونا، حالا دولت این كشور اعلام نموده آماده است به منظور تأمین برخی نیازهای داخلی، واردات برخی كالاها را از سر بگیرد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، با انتشار کرونا در ایران، دولت تصمیم گرفت تجمع افراد در نقاط مختلف کشور را محدود کند و به دنبال آن، برگزاری مراسم های عزا و عروسی و همینطور فعالیت رستوران ها و باغ ها ممنوع گردید و بدین سان بر مبنای براوردهای صورت گرفته، مصرف مرغ در کشور حدودا ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد.
این اتفاق که پیش از آن امکان پیشبینی نداشت، به مرغداری های کشور فشاری جدید وارد کرد، چونکه در شرایطی که برای نیاز طبیعی تولید کرده بودند، میزان فروش و قیمت خرید محصول به شدت کاهش پیدا کرد تا جایی که برخی مرغداری ها مبادرت به امحای جوجه های یک روزه خود کردند که انتشار فیلم آن سر و صدای بسیاری به پا کرد و دولت از ممنوعیت این اقدام اطلاع داد.
در شرایطی که همچنان امکان برگزاری مراسم ها در کشور وجود ندارد، صادرات این محصولات یکی تنها گزینه ها موجود برای فروش تولیدات مازاد بر نیاز داخلی است و در جدید ترین اتفاق، سازمان توسعه تجارت خبر از مجاز شدن صادرات این محصولات به افغانستان داده است.
این سازمان اعلام نموده است: یکی از طریق های تنظیم بازار و پیشگیری از زیان تولیدکنندگان داخلی توجه به بازارهای مهم صادراتی همچون افغانستان است و با عنایت به اظهار نظر اخیر سخنگوی وزارت کشاورزی و دامداری افغانستان، در خصوص رفع ممنوعیت واردات جوجه یک روزه، مرغ و تخم مرغ، فرصت صادرات به این کشور برای ایران فراهم است. افغانستان یکی از بازارهای مهم صادراتی ایران است که راه را برای ورود محصولات ایرانی باز گذاشته است و صادرکنندگان ایرانی می توانند از این فرصت برای صادرات محصولات خود به کشور افغانستان استفاده و همچنان از افغانستان دان و غذای مرغ به ایران وارد کنند.
غلامعلی فارغی - عضو اتاق بازرگانی ایران - در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به ظرفیت موجود در صادرات مرغ و تخم مرغ به کشورهای منطقه، اظهار داشت: بخش خصوصی از سال ها پیش بارها اعلام نموده که توان و ظرفیت خوبی برای صادرات این محصولات به کشورهای مختلف وجود دارد اما متاسفانه تغییرات مداوم در سیاست ها، کار را در این عرصه دشوار کرده است.
به قول وی، در صورتیکه سیاست های صادراتی به شکل دقیق و ثابت تدوین شوند و تغییرات در آنها رخ ندهد، می توان انتظار داشت که ظرف چند ماه، بخش قابل توجهی از تولید مازاد داخلی به کشورهای مختلف صادر شده و در کنار تأمین ارز موردنیاز برای کشور، ظرفیت تولیدی داخلی برای آینده هم کاهش پیدا نکند.5.0 / 5
2633
1399/02/09
23:47:28
تگهای خبر: بازار , تجارت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش