وزیر صنعت:

روزی ۴ هزار خودرو در كشور تولید می شود

روزی ۴ هزار خودرو در كشور تولید می شود به گزارش میزان سنج وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: مجموع آمار تولیدات دو شركت بزرگ خودروسازی كشور الان بیش از 4 هزار دستگاه خودرو در روز است.به گزارش میزان سنج به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی در جلسه با مدیران و کارکنان یک شرکت خودروسازی در تبریز با تبریک روز کارگر به همه کارگران تلاشگر و پر توان ایران در سراسر کشور اظهار داشت: سرمایه واقعی یک کشور نیروی انسانی آن است و به همت همه نیروها و تلاشگران عرصه تولید شامل کارگران، مهندسین و متخصصین مختلف موفق شدیم از شرایط سخت عبور نماییم و توفیقات خوبی را نیز کسب نمائیم که در عمل مدیون زحمات و ایثار این عزیزان هستیم. اضافه کرد: برنامه های افتتاح که امروز در آذربایجان شرقی انجام می شوند مصداق عینی تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی هستند و در حقیقت نمود عینی جهش تولید به شمار می آیند.
وی با اشاره به گزارش مدیرعامل این خودروساز از میزان تولیدات خودروی سنگین افزود: در همین واحد از ۲۰۰۰ دستگاه تولیدی در سال ۹۷، الان برای تولید ۱۲ هزار دستگاه در سال ۹۹ برنامه ریزی شده است.
رحمانی اشاره کرد: صنعت خودرو و صنعت قطعه سازی علاوه بر اینکه سهم ویژه ای در اقتصاد ملی دارند و این مهم در سایر کشورها به خصوص در کشورهای صنعتی مورد توجه است در اشتغالزایی نیز جایگاه قابل توجهی دارند.
وی اظهار داشت: طبق آمارهای موجود صنعت خودرو در کشور ما نیز به لحاظ حجم سرمایه گذاری و اشتغال زایی از جایگاه مهمی برخوردارست و به تناسب از مسائل و مشکلات خاص خودش را نیز دارد.
وزیر صمت اشاره کرد: سال ۹۷ اوج بحران های صنعت خودرو کشور بود و به دلایلی تولید افول کرده و میزان تولید روزانه دو خودروساز بزرگ کشور بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ دستگاه بود که بخش عمده ای از تولیدات نیز ناقص بوده و به کف پارکینگ خودروسازان منتقل می شد، در همین راستا در مقطعی خودرو های دپو شده در کف پارکینگ خودروسازان حتی به بیش از ۲۰۰ هزار دستگاه رسید.
رحمانی اظهار داشت: این در حالی بود که در همان ایام برای بیش از یک میلیون دستگاه خودرو از طرف خودروسازان تعهد به وجود آمده بود و همین طور بطور همزمان شاهد تحریم ها به صورت کاملاً هدفمند بودیم.
وی اضافه کرد: در همان شرایط خاص این صنعت، یک همت والایی در این عرصه شکل گرفت و برنامه جامع اصلاح صنعت خودرو با همکاری خود دست اندرکاران این صنعت شامل انجمن های تخصصی و تشکل های مرتبط و همین طور برخی دانشگاه ها، تدوین شده و در دستور کار قرار گرفت.
تولید روزانه بیش از ۴ هزار دستگاه خودرو در کشور
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: عمده ترین توجه در برنامه اصلاح صنعت خودرو موضوع افزایش تولید در آن مقطع بود و امروز شاهد آن هستیم که فقط در یکی از شرکت های اصلی خودروساز و با وجود برخی محدودیت های به کارگیری نیروها به جهت شیوع کرونا، باز هم روزانه بیش از ۲ هزار دستگاه خودرو تولید روانه بازار می شود و البته مجموع آمار تولیدات دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور الان بیش از ۴ هزار دستگاه خودرو در روز است.
رحمانی اشاره کرد: امسال برنامه های ویژه ای نیز در این عرصه داریم و بر خلاف تصور عده ای بابت وجود مشکلاتی خاص در راه تولید کشور، شخصاً اعتقاد دارم که توان لازم برای افزایش تولید در صنعت خودرو وجود دارد و در همین راستا از همه شرکت های خودرو سازی خواسته ایم برنامه سال ۹۹ خودرا ارائه نمایند.
وی اظهار داشت: در دوره جدید تحریم ها یکی از اتفاقات مهم در صنعت خودرو توجه به توان داخلی در تامین قطعات بود و یکی از آثار مهم آن موضوع اشتغال افراد در این صنعت بود، در سال ۹۷ انجمن قطعه سازان در نامه ای از بیکاری حدود ۲۸۰ هزار نفر در صنعت قطعه سازی کشور آگاهی داد که پس از تمهیدات اتخاذ شده و افزایش تیراژ تولید خودرو، همین انجمن در نامه ای دیگر اعلام نمود نه فقط ۲۸۰ هزار نفر مربوط به کار خود بازگشته اند بلکه ۴۰ هزار نفر جدید نیز در این صنعت بکارگیری شده اند.
افزایش سهم داخلی سازی در خودرو های تولیدی کشور
رحمانی اشاره کرد: در خودرو های تولیدی فعلی کشور سهم ساخت داخل بیشتر شده و باتوجه به برنامه ریزی انجام شده و طبق برنامه تا سال ۱۴۰۰، حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از واردات انواع قطعات صنعت خودرو باید داخلی سازی شود.
وی اضافه کرد: سال قبل و در سایه یک کار جهادی نهضت ساخت داخل در دستور کار همه عزیزان مجموعه صنعت کشور قرار گرفته و ما از برآورد دستیابی به دو میلیارد دلار داخلی سازی انواع قطعات و تجهیزات به رقمی بیش از ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار رسیدیم که متناسب با آن عدد داخلی سازی صنعت خودرو نیز از پیش بینی های موجود جلوتر بوده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: امروز در تامین نیاز بازار خودرو با یک نیاز واقعی و یک تقاضای غیر واقعی و مقطعی نیز مواجه هستیم که بعنوان نمونه در سال قبل تعداد تقاضای خودروی کشور بیش از ۶ میلیون دستگاه بوده که در عمل مصرف واقعی خودرو این رقم نیست و دلیلهای خاص خودرا دارد.
رحمانی اشاره کرد: ما با حفظ روند مثبت تولیدات خودرویی، توانستیم تا حد زیادی این حجم از تقاضا را مدیریت نماییم، الان ظرفیت تولید خودروی کشور دو میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه است که در همین راستا از تمامی خودروسازان درخواست کردیم تا آنجا که ممکنست از این ظرفیت استفاده کنند.
ضرورت تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو برای مدیریت بازار
وی افزود: برای مدیریت تقاضا در بازار خودرو حداقل تولیدات خودرویی کشور باید حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه باشد و طبق برنامه ریزی انجام شده جای امیدواری است که روند تولیدات این صنعت در سال ۹۹ تا از سال ۹۸ نیز بهتر شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد اولویت نخست ما در این صنعت توجه به ساخت داخل است و در گام بعدی باید حتما افزایش تیراژ تولیدات در دستور کار قرار گیرد.
رحمانی با اشاره به برنامه اصلاح ساختار شرکت های بزرگ خودروسازی کشور اظهار داشت: در چارچوب این برنامه فعال سازی سرمایه های راکد این دو شرکت که حتی می تواند در قیمت تمام شده خودرو نیز عامل مؤثری باشد در حال پیگیری جدی است و مقرر شده این دو شرکت اموال و املاک غیر تولیدی و شرکت های تابعه خودرا واگذار کنند.
رحمانی افزود: ظرفیت های لازم در صنعت خودروسازی کشور وجود دارد تا انتظاری که مردم از این صنعت دارند به خوبی برآورده شود و کافی است تصمیمات به جا و درست در این عرصه اتخاذ شود و کما اینکه در این مدت و درباب حذف فعالیت بعضی از شرکت های چند لایه در این بخش صنعتی کشور اقدام کردیم و خوشبختانه دستگاه های نظارتی و حتی قضائی نیز در این خصوص به کمک ما آمده و گام های مؤثری نیز برداشته شده است.
وی اشاره کرد: در خیلی از بخش های مختلف صنعتی کشور پیشرفت های خوبی حاصل شده و بعنوان نمونه در همین شرایط شیوع ویروس کرونا شاهد جهش تولید در انواع اقلام بهداشتی در سطح کشور بودیم که امروز علاوه بر تامین نیازهای کشور در آستانه صادرات این اقلام نیز قرار گرفته ایم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بازدید خود از یک واحد مردمی تولید ماسک بهداشتی در تبریز اظهار داشت: ما به جز یک قلم کالا که در مقطعی مجبور به واردات بودیم در سایر کالاها و ملزومات بهداشتی خوشبختانه میزان تولید، نیاز کشور را تامین کرده است.
وزیر صمت افزود: باید روی تنوع محصولات صنعت خودروی کشور بیش از این کار نماییم و این نیاز بازار مصرف است و حتما باید مورد توجه قرار گیرد.
پسا کرونا فرصتی برای صنعت کشور
رحمانی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در سطح جهان اشاره کرد: این اتفاق در ایجاد فرصت های جدید همکاری با بعضی از کشورها مؤثر واقع خواهد شد و با این وجود در تامین برخی اقلام اساسی هم محدودیت هایی برای کشور ایجاد خواهدنمود که در این خصوص در حال برنامه ریزی و تحلیل دقیق شرایط هستیم.
وی اشاره کرد: پساکرونا به صورت ویژه در حوزه صنعت می تواند تبدیل به یک فرصت شود و باید به دقت مطالعه و رصد قرار گیرد.
وزیر صنعت معدن و تجارت اشاره کرد: دشمنان کشورمان در سایه تحریم های تحمیلی خود منتظر تعطیلی واحدهای صنعتی ما بودند که امروز برخلاف این تصور نه فقط تعطیلی نداشتیم بلکه واحدهای ما شاهد افتتاح طرح های توسعه خود نیز هستند و این بسیار باارزش است و باید این روند به جد و با تمام قدرت تداوم یابد کما اینکه در همین شرایط تعداد زیادی از طرح های آماده بهره برداری و قابل افتتاح موجود هستند و در سال جهش تولید آنها را مورد بهره برداری قرار خواهیم داد.


منبع:

5.0 / 5
3303
1399/02/12
20:36:22
تگهای خبر: بازار , بیكاری , تجارت , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش