دستور وزارت صنعت به فولادی ها

فقط ۲۵ درصد تولید را می توانید صادر كنید

فقط ۲۵ درصد تولید را می توانید صادر كنید میزان سنج: معان معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) طی نامه ای تولیدكنندگان فولادی را ملزم به كاهش صادرات امسال كرده و اعلام نموده است كه می توانند برای 25 درصد تولید خود برای صادرات برنامه ریزی كرده و برای باقی تولیدات در كارگروه تنظیم بازار تصمیم گیری خواهد شد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، داریوش اسماعیلی- معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت - در روز چهارشنبه (۱۷ اردیبشهت ماه) نامه ای به مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران که رونوشتی از آن به انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، معاون دادستانی کل کشور، معاون بازرگانی داخلی رئیس سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و… نیز ارسال شده، واحدهای تولیدکننده میلگرد و تیرآهن را ملزم کرده است که می توانند برای ۲۵ درصد تولید خود مشروط به رعایت کف کف عرضه در بورس کالا برنامه ریزی کنند و الباقی تولید در کار گروه تنظیم بازار تصمیم گیری خواهد شد.
انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران این نامه را برای خود اینگونه تعبیر کرده است که " معنای ابلاغیه جدید وزارت صمت این است که صادرات فولاد باید امسال کاهش یابد؛ این در حالیست که به سبب رکود در صنعت ساختمان، مصرف داخلی مقاطع طویل فولادی نیز کاهش یافته است."
به عقیده فولادسازان داخلی، سال قبل مصرف ظاهری میلگرد به سبب رکود در صنعت ساختمان عملا کاهش دو درصدی یافت. از طرف دیگر با بحران ناشی از کرونا، پیش بینی می شود که مصرف مقاطع طویل فولادی امسال نسبت به سال قبل کاهش بیشتری را تجربه کند. این نامه معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با ملزم کردن واحدهای تولیدکننده میلگرد و تیرآهن به صادرات ۲۵ درصد از تولیدات در امسال، کاهش صادرات فولاد و در نتیجه کاهش تولید فولاد کشور آن هم و در سال جهش تولید را کلید زده است.
آنها معتقدند که اقتصاد کشور به سبب تحریم های نفتی و کاهش شدید قیمت نفت بیش از هر زمان دیگر چشم به درآمدهای ارزی حاصل از صادرات فولاد بسته است؛ با این وجود، سیاست های وزارت صمت راه را بر تسهیل صادرات فولاد خواهد بست.
طبق آمار، مجموع تولید مقاطع طویل فولادی کشور در سال قبل ۱۰ میلیون و ۲۲۲ هزار تن بوده که دو میلیون و ۶۵۰ هزار تن آن صادر گردیده است. ۲۵ درصد میزان تولید سال قبل دو میلیون و ۵۵۵ هزار تن می شود و بنا بر برنامه های پیش بینی شده برای تولید، در نظر گرفته شده که در سال جهش تولید، میزان تولید فولاد کشور ۱۱ درصد افزایش یابد و از ۲۷ میلیون تن به ۳۰ میلیون تن برسد.
قبل از دستور جدید وزارت صمت، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه ای به وزیر صمت باتوجه به شرایط ایجادشده توسط بحران کرونا و همین طور محدودیت های شدید داخلی در رابطه با ستاد تنظیم بازار، نسبت به کاهش صادرات فولاد کشور و کاهش درآمدهای ارزی صنعت فولاد اعلام خطر کرده بود.منبع:

5.0 / 5
2572
1399/02/20
03:36:10
تگهای خبر: بازار , بورس , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش