گزارش میزان سنج

روزهای نسبتا خوش مستأجران

روزهای نسبتا خوش مستأجران به گزارش میزان سنج بررسی فایل های مشاوران املاك نشان داده است به علت سودده بودن این روزهای بازار سرمایه، خیلی از موجران به سمت رهن كامل رفته اند كه با استقبال خوب مستأجران خصوصا زوج های جوان روبه رو شده است.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، همزمان با بیان برخی مشاوران املاک در برخی از مناطق تهران که از افزایش اجاره بها در ماه های فروردین و اردیبهشت خبر می دهند، حسام عقبایی نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران هم می گوید اجاره بها در ماه های ابتدایی سال جاری با افزایش روبرو شده است.
تعدادی از فایل هایی که در نقاط مختلف پایتخت عرضه می شود، افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی اجاره بها را در مقایسه با دو ماه نخست ابتدایی سال قبل یادآور می شوند که به نظر می آید فعلاً حول و حوش تورم عمومی باشد؛ هر چند که در بعضی نقاط هم موجران به علت شرایط کرونایی موجود، کمتر از نرخ تورم و تا ۱۰ درصد مبادرت به افزایش اجاره بها کرده اند.
از سوی دیگر، مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص اجبار موجران به تمدید اجاره نامه های منتهی به اسفند ۹۸ تا اردیبهشت ۹۹ بدون افزایش اجاره بها، سبب شده تا به صورت کلی فضای بازار رهن و اجاره مسکن آرامش بیشتری داشته باشد.
سود بازار سرمایه، سبب افزایش فایل های رهن کامل شد
از سوی دیگر با عنایت به استقبال مردم از سرمایه گذاری در بازار سرمایه، یکی از مواردی که مشاوران املاک به آن اشاره می کنند، افزایش بیشتر از تصور فایل های رهن کامل است؛ مواردی که در سال های گذشته کمتر اتفاق می افتاد؛ به خصوص که بعد از کاهش نرخ سود سپرده های بانکی، بیم آن می رفت که موجران بیشتر به دریافت اجاره ماهانه متمایل باشند تا رهن کامل.
این مبحث با استقبال مناسبی از جانب متقاضیان واحدهای رهنی خصوصاً زوج های جوان که با دریافت وام ازدواج، از نقدینگی اولیه مناسب تری نسبت به درآمد ماهیانه برخوردار می باشند، روبرو شده است.
یکی از مشاوران املاک مناطق میانی به بالای تهران به خبرنگار مهر می گوید: سرمایه گذاری در بازار سرمایه برای بعضی از خانوارها به حدی جذاب شده که مواردی داشته ایم که خانواده حاضر به امضای قرارداد رهن کامل واحد مسکونی ملکی خود با مستأجر شده که با بخشی از آن در بورس سرمایه گذاری و با بخش دیگر واحد کوچک تری در مناطق پایین تر پایتخت رهن کند.
این در حالی است که حسام عقبایی نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک هم از افزایش اجاره بها در ماه های فروردین و اردیبهشت ۹۹ در تراز تورم عمومی معادل ۳۰ درصد اعلامی مرکز آمار اطلاع داد و علت وقوع این اتفاق را انباشت تقاضایی دانست که در دو ماه گذشته به علت تعطیلی دفاتر مشاوران املاک رخ داده بود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک: عدم استقبال موجران از مصوبه ستاد کرونا، صحت ندارد
مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک هم در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به اینکه آیا گزارش هایی از مشاوران املاک در مورد اجرای مصوبه تمدید دو ماهه اجاره نامه های منتهی به سه ماه اخیر از جانب موجران دریافت کرده یا خیر؟ اظهار نمود: این مورد بلااستثنا باید اجرا شود و ارتباطی به مشاوران املاک ندارد. دفاتر واسطه های ملکی، صرفا محلی برای ثبت تمدید اجاره نامه هاست.
وی اضافه کرد: طبق گزارش هایی که دریافت کرده ایم، موجران از این مورد استقبال کرده و اجاره نامه هایی که در ۳ ماه اخیر آخر می یابد، دو ماه بدون دریافت «اضافه اجاره بها»، تمدید شده است.
رئیس کمیسیون تخصصی املاک و مستغلات اتاق اصناف کشور با اشاره به اینکه در انتها دو ماهی که اجاره نامه ها تمدید شده، موجر و مستأجر باید اجاره نامه جدیدی تنظیم کرده و قرارداد جدید بر مبنای قانون تنظیم روابط موجر و مستأجر اجرا کنند و دیگر ارتباطی به شرایط کرونایی و مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا نخواهد داشت.
وی تاکید کرد: اینکه برخی رسانه ها گفته اند که موجران از مصوبه ستاد ملی کرونا استقبال نکرده اند، صحت ندارد؛ چون اگر این تمدید انجام نشود، مستأجر حق شکایت از موجر را داشته و از طرفی شکایت موجر در خصوص دریافت خسارت تأخیر در تخلیه واحد مسکونی، از جانب محاکم قضائی قابل استماع نیست.

5.0 / 5
3085
1399/02/24
16:01:24
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش