واكنش سایپا به پخش یك ویدیو

واكنش سایپا به پخش یك ویدیو میزان سنج: گروه خودروسازی سایپا در واكنش به پخش یك ویدیو در ارتباط با نقص فنی یكی از محصولات تولیدی خود در یكی از شبكه های تلویزیونی اعلام نمود كه گرچه ایراد موتوری ادعا شده در این ویدیو از نظر فنی و مهندسی به هیچ وجه امكان پذیر نیست، اما در صورت اثبات این ادعا، یك خودرو كوییك نو به این مشتری اهدا خواهدنمود.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، گروه خودروسازی سایپا در واکنش به پخش و انتشار یک ویدئوی ساختگی که اخیرا توسط یک شبکه تلویزیونی فارسی زبان که در توضیح نوشته شده روی آن، ادعا شده که یک دستگاه خودرو کوییک صفر کیلومتر تولیدی گروه خودروسازی سایپا بدون یک پیستون به تعمیرگاه رفته است! ابراز کرده که این روش تخریب صنعت خودرو ایران، دیگر نخ نما شده است. گرچه ایراد موتوری ادعا شده در این ویدئو از نظر فنی و مهندسی به هیچ وجه امکان پذیر نیست، اما در صورت اثبات این ادعا، یک خودرو کوییک نو به این مشتری اهدا خواهدنمود.


این شرکت اعلام نموده با وجود اینکه تعداد زیادی از هموطنان و متخصصان حوزه مکانیک خودرو در بخش نظرات صفحه مجازی این شبکه تلویزیونی از منظر فنی، مهندسی و مکانیکی صحت این ادعا را زیر سوال برده و این اتفاق را نا ممکن دانسته اند، ولی گروه خودروسازی سایپا جهت تنویر افکار عمومی توجه به چند نکته را ضروری می داند:
- موتور محصولات سایپا در شرکت مگاموتور تولید و مونتاژ می شود و تک به تک این موتورها در این شرکت تحت تست های مختلف همچون Hot test قرار می گیرند که بی گمان در صورت وجود چنین اشکال و ایراد بارزی، اساسا تشخیص داده شده و رفع می شد.
- علاوه بر تست های متداول در شرکت مگاموتور، محصولات گروه سایپا در خطوط تولید و مونتاژ نیز تحت تست های کنترلی و کیفی گوناگون همچون roll test و تست های جاده ای قرار می گیرند که در طول انجام این تست ها، موتور روشن بوده و عامل حرکت خودرو است. در صورتیکه پیستون وجود نداشته باشد یا در جای خود قرار نگرفته باشد، در نخستین استارت، موتور ضربه شدید خواهد خورد و اصلاً روشن نمی گردد.
- علاوه بر انجام تست های ذکر شده، خودرو ها در مراحل مختلف تولید و پس از آن برای انتقال به سازمان فروش و نمایندگی بمنظور تحویل به مشتری، چندین کیلومتر پیمایش دارند که در صورت وجود چنین اشکالی، این حرکت ها امکان پذیر نخواهد بود.
- در ویدیوی پخش شده، مشاهده می شود که سپر جلوی خودرو علاوه بر داشتن خط و خش های مشخص، بطور کامل بسته نشده، خودرو فاقد آرم جلو و قاب آئینه بغل است، قسمتی از سیم کشی خودرو باز شده و از همه مهمتر، خودرو فاقد پلاک راهنمائی و رانندگی است. از آنجائیکه پلاک در تمامی محصولات این گروه خودروسازی، پیش از خروج از کارخانه یا در محیط نمایندگی، روی سپر خودرو نصب می شود و با در نظر گرفتن نکات ذکر شده، این احتمال تقویت می شود که این ویدئو ساختگی بوده و بعد از فروکش قیمت ها در بازار خودرو و ناکامی عناصر معاند در مانور گرانی، با هدف تخریب صنعت خودرو و ملتهب نگهداشتن شرایط این صنعت راهبردی ساخته و انتشار یافته است.
- مهمترین نکته ای که درباب این ویدئو می توان اشاره نمود این است که با وجود ادعای مطرح شده در خصوص صفر کیلومتر بودن خودرو، چرا مشتری محترم برای رفع ایراد، خودرو را به نمایندگی مجاز سایپا نبرده تا با بهره گیری از گارانتی خدمات بعد از فروش، بدون پرداخت هیچ هزینه ای نسبت به رفع ایراد یا حتی تعویض قطعات اصلی خودرو اقدام کند؟
- طبق شنیده ها، در ماه های گذشته، دست اندرکاران و عوامل این شبکه معاند، با برقراری تماس با برخی از خبرنگاران داخل کشور مبالغ قابل توجهی را برای دریافت اخبار و مطالب تخریبی مقابل صنعت خودرو و کشف راه های مقابله خودروسازان با تحریم ها، پیشنهاد داده بودند که اهالی شریف رسانه و قلم، از همکاری با آنها اجتناب کردند تا این اقدام در نطفه خفه شود.
از ین جهت، دور از ذهن نیست که پوندها یا دلارهای پیشنهادی به خبرنگاران شرافتمند، برای ساخت چنین ویدئوهایی هزینه شده باشد. البته ساخت محتوا و ویدئوهای ساختگی با تحریک یا اغوای شبکه های معاند خارجی، شیوه نخ نمایی است که کارکرد خودرا از دست داده است.
- گروه خودروسازی سایپا لازم می داند که به صورت رسمی از هموطنان، متخصصان، خبرنگاران و عزیزانی که در بخش نظرات صفحه مجازی این شبکه فارسی زبان معاند یا در رسانه ها و صفحات شخصی خود، نسبت به ساختگی بودن این ویدئو و کذب بودن محتوای آن اطلاع رسانی و روشنگری کرده اند، تشکر و قدردانی کند. این رخداد می تواند آغازی باشد بر افزایش سواد رسانه ای فعالان فضای مجازی و آغاز حرکتی باشد تا هر محتوایی بدون پشتوانه علمی و کارشناسی در شبکه های اجتماعی منتشر نشود یا اگر شد، مورد پذیرش قرار نگیرد.
- در سال های اخیر، خودرو و خرید و فروش آن برای مردم بعنوان کالای مصرفی یا سرمایه ای از اهمیت زیادی برخوردار بوده به شکلی که حتی یک نوع خودرو نظیر «پراید» از قالب یک وسیله تردد خارج شده و تبدیل به نماد شرایط اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی و تورم شده است، پس بعد از نقش آفرینی دلالان که سبب آشفتگی های اخیر در بازار خودرو شد و سپس فروکش کردن این التهابات و کاهش شدید قیمت ها، رسانه های ضدایرانی که در مانور گرانی خودرو و مقصر دانستن خودروسازان ناکام شده اند، با انتشار ویدئوهای ساختگی، موضوع کیفیت را سوژه کرده و با ربط دادن برخی ادعاهای بی اساس به محصولات خودروسازان، تلاش می کنند در سال جهش تولید، جامعه را نسبت به تولید محصولات داخلی ناامید و ناامید کنند.
سایپا اعلام آمادگی کرده که بعد از مراجعه مالک خودرو مذکور به یکی از نمایندگی های سراسر کشور، باز هم موضوع را مورد بررسی فنی قرار داده و فارغ از هر نتیجه ای، اطلاعات دقیق تری را به صورت شفاف در اختیار افکار عمومی قرار دهد.
منبع:

5.0 / 5
2739
1399/02/27
23:22:23
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش