آیا رونق بورس به سود صنعت تمام می شود؟

آیا رونق بورس به سود صنعت تمام می شود؟ میزان سنج: عضو هیئت مدیره كنفدراسیون صنعت ایران با اعلان اینكه بورس ایران كشش چنین كارهایی كه منجر به سود سهامدار و صنعتگر شود را دارد، اظهار نمود كه برای تحقق این مساله لازم است برخی مقررات و كنترل های زایدی كه سازمان بورس تحت عنوان شفافیت در مجامع اعمال و حقوق مالكانه سهامداران اكثریت را تهدید می كند، تعدیل و تسهیل شود.


نصرالله محمد حسین فلاح با اشاره به اینکه در همه کشورهای دنیا بورس یکی از طریق های درست تأمین مالی بنگاه ها در کنار سیستم بانکی است، به ایسنا اظهار نمود: شرکت ها زمانی می توانند از رونق بازار بورس بهره ببرند که افزایش سرمایه در بازار بورس تسهیل شود و شرکت ها بتوانند از راه افزایش سرمایه، پولی را جذب فعالیت هایشان کنند. گام دیگر این است که شرکت هایی که در اختیار یک صنعت قرار دارد در بازار بورس ارائه شود که این فرآیند کمی پیچیده است.
وی با اشاره به اینکه شرکتی که احتیاج به منابع مالی دارد باید دارایی های خویش را عرضه نماید و با فروش آنها به صورت سهام یا مواد منابع مالی به شرکت یا صنعت مورد نظر تزریق کند، خاطرنشان کرد: حالا سوال این است که آیا ما در بازار بورس این امکان را داریم که دارایی های شرکت ها را از آنها خریداری نماییم یا افزایش سرمایه را به نسبتی که شرکت ها نیاز دارند انجام دهیم که به نظر می آید به صورت بالقوه این پتانسیل ها وجود دارد و باید ابزارهای آن به کار گرفته شود.
وی با اشاره به اینکه تجربه فعلی نشان داده است سازمان بورس در افزایش سرمایه ها راحت و روان عمل نمی کند، اظهار داشت: برخی کنترل های سازمان بورس سبب می شود باوجود رونق این بازار، منابع بموقع به شرکت ها تزریق نشود. ازاین رو رونق بورس فی النفسه به نفع شرکت ها نیست و این مورد احتیاج به ابزارهایی دارد که مهم ترین آن توان جذب پول از بورس توسط شرکت ها است. روش دیگر این است که شرکت ها اوراقی منتشر کنند و در بازار بورس بفروشند تا منافع آنرا جذب نماید.
عضو هیئت مدیره کنفدراسیون صنعت ایران در پاسخ به اینکه آیا بورس ایران کشش چنین فعالیتهایی که منجر به سود سهامدار و صنعتگر شود را دارد، خاطرنشان کرد: با عنایت به این که در سال های گذشته منابع مالی زیادی در اثر سیاست های نادرست در نهادهای عمومی ذخیره شده و حاصل کسری بودجه دولت ها در دست مردم و نهادها انباشت شده که اگر بخشی از این منابع در بورس فعال شود که ظاهراً الان نیت مجموعه نظام همین است، در فرایند بعدی که تسهیلاتی برای افزایش سرمایه شرکت ها تخصیص یابد، این منابع قابلیت جذب به صنعت را خواهد داشت؛ ازاین رو می توان اظهار داشت که این ظرفیت وجود دارد.
شرکت های خصوصی از رفتارهای سازمان بورس رضایت ندارند
فلاح همینطور با اشاره به اینکه شرکت های خصوصی از رفتارهای سازمان بورس رضایت ندارند، خاطرنشان کرد: برای مثال سازمان بورس تحت عنوان دفاع از حقوق سهام اقلیت، خیلی از اختیارات سهامداران اکثریت را کنترل و در موارد زیادی برای آنها مانع تراشی می کند که مهم ترین آن در بخش افزایش سرمایه ها است.
وی اضافه کرد: همینطور در زمان انعقاد یک قرارداد سنگین، طبق قوانین بورس تمام فعالیتهای مربوط به سهام شرکت متوقف می شود و مراحلی باید طی شود که از نظر شفافیت لازم است، اما مکانیزم ها و سرعت عملیات در بورس کند است. نهایتاً این شرایط و ضرورت تبادل اطلاعات و دریافت مجوزها برای اعضای بورس، سبب می شود آزادی عمل یک مالک خصوصی یا سهامدار اکثریت در بنگاه صنعتی از او گرفته و روند انجام کارها کند شود. ازاین رو سهامداران کلان بخش خصوصی ترجیح می دهند که این آزادی عمل را از دست ندهند، اما به این معنا نیست که استفاده از بازار بورس برای رونق صنعت نشدنی است، چون که می توان برخی مقررات و کنترل های زائدی که سازمان بورس تحت عنوان شفافیت در مجامع اعمال می کند و حقوق مالکانه سهامداران اکثریت را تهدید می کند، باید در فرآیندهایی تعدیل و تسهیل شود.
منبع:

5.0 / 5
2498
1399/03/03
22:10:04
تگهای خبر: ابزار , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش