در گفت وگو با میزان سنج تشریح شد

حركت دنیا به سمت ترند مدیریت پروژه رباتیك

حركت دنیا به سمت ترند مدیریت پروژه رباتیك به گزارش میزان سنج مسئول تحقیق و توسعه مركز توسعه مهارت های مهندسی صنایع دانشگاه تهران با تاكید بر آنكه مركزیت آموزش و مشاوره مدیریت پروژه باید در دانشگاه ها باشد، اظهار داشت: در حال تقویت بازویی برای سیستم های چابك در كشور هستیم و هدف ما این است كه نهایتاً سیستمی ایجاد نماییم كه كمك یار و پشتیبان تصمیم گیری برای مدیران پروژه، خصوصاً در تصمیمات پرریسك و راهبردی باشد.


مهندس سید سینا آریا در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه "مرکز توسعه مهارت های مهندسی صنایع دانشگاه تهران" موسسه ای برای ارائه آموزش های در رابطه با رشته مهندسی صنایع بوده است، توضیح داد: قسمتی از فعالیت این مرکز آماده سازی دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مهندسی صنایع برای ورود به بازار کار است.
وی افزود: بخش دیگر از کارهای اصلی مرکز فوق نیز ارائه آموزش و مشاوره در حوزه های مختلف مهندسی صنایع به سازمان ها است تا صنایع کشور را از منظر نیازهای آموزشی و تخصصی خودکفا کند.
مسئول تحقیق و توسعه مرکز توسعه مهارت های مهندسی صنایع دانشگاه تهران اضافه کرد: مجموعه حاضر از بدو تشکیل، محصول کوشش های مداوم دکتر زینب سازور، عضو هیئت علمی دانشکده صنایع دانشگاه تهران و مدیر مرکز، دکتر فریبرز جولای ریاست دانشکده و سایر اساتید دانشکده صنایع دانشگاه تهران، در هدایت و مدیریت تکنیکال است.
چشم انداز دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه تهران برای تبدیل شدن به قطب مدیریت پروژه کشور
مهندس آریا با اعلان اینکه گرایش مدیریت پروژه در دانشگاه تهران سابقاً به نام گرایش "مدیریت پروژه نفت و گاز" نام داشته است، توضیح داد: یکی از دلیلهای این تغییر نام جامع تر شدن این رشته بود و هم اکنون گرایش مدیریت پروژه علاوه بر حوزه نفت و گاز در سایر حوزه های صنعتی نقش ایفا می کند. این گرایش همین طور در دانشگاه تهران به سبب دارا بودن قدمت، پرسنل توانا شامل اساتید مجرب و دانشجویان نخبه توانسته توانایی بسیار بالایی در حوزه مشاوره مدیریت پروژه به صنایع کشور به دست آورد.
وی با اعلان اینکه دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه تهران در آینده نزدیک به قطب مدیریت پروژه کشور تبدیل می شود، اظهار نمود: از حدود سه سال پیش با هدایت دکتر سازور، مدیر تیم تصمیم گرفته شد که بعنوان یک گروه تخصصی کار نماییم و برای آغاز به کار، این هدف را بوسیله انجام تحقیقات در حوزه های مدیریت پروژه سنتی، Agile یا مدیریت پروژه چابک، مدیریت پروژه رباتیک و مدیریت پروژه منطبق بر هوش مصنوعی تا حدود زیادی محقق کردیم. زمانی که مدیریت پروژه منطبق بر حوزه هوش مصنوعی می شود، مدیر پروژه می تواند از سیستم های پشتیبان و هوشمند در تصمیم گیری بهره ببرد.
این دانشجوی دکتری دانشکده صنایع دانشگاه تهران اضافه کرد: بدین سبب ما در حال تحقیق بر روی سیستم های (DSS (Decision Support System یا سیستم های تصمیم یار هستیم که به مدیران پروژه این توانایی را می دهد که تصمیمات هوشمندانه تری بگیرند. یکی از حوزه های مهم و مطرح در حوزه مدیریت پروژه در دنیا، حوزه (ERP (Enterprise Resource Planning یا برنامه ریزی منابع سازمانی است.
مهندس آریا با اعلان اینکه در دو سال اخیر به صورت تخصصی بر دو حوزه سیستم های Agile یا چابک و سیستم های ERP متمرکز شده ایم، اظهار داشت: هم اکنون در صنایع کشور، سیستم های ERP بومی متناسب با نیاز کشور نداریم و سیستم هایی که داریم، یا کیفیت معادل خارجی را ندارند یا اگر توانسته باشند خودشان را سرپا نگه دارند، متاسفانه با اقبال صنایع روبه رو نمی شوند. بدین جهت وظیفه خود دانستیم بعنوان مرکزی توانمند در مدیریت پروژه کشور، بازوی سیستم های ERP و سیستم های Agile را در کشور توانمند نماییم.
حرکت مدیریت پروژه دنیا به سمت سیستم های "چابک"
وی سپس به ارائه توضیحات مختصری درباره سیستم های Agile یا چابک پرداخت و اظهار داشت: هم اکنون، ترند مدیریت پروژه صنایع جهان به سمت این سیستم ها میل می کند و بیشتر مؤسساتی که بر حوزه مدیریت پروژه متمرکز هستند، در حال رقابت در دستاوردهای تکنولوژیک این حوزه هستند و دانشگاه تهران هم تلاش می کند که سهم قابل توجهی در دستاوردهای فوق الذکر داشته باشد.
تحریم ایران در دو حوزه راهبردی مدیریت پروژه
این کارآفرین حوزه مدیریت پروژه تشریح کرد: سیستم های چابک بیشتر در زیرساخت های پیچیده نرم افزاری پیاده سازی می شوند و با وجود اینکه مفهوم ساده ای دارند، پیاده سازی آن نیازمند سطح تکنیکال بالایی است. شرکت های توانمند در این عرصه، ایران را تحریم کرده اند. به عبارتی هر دو حوزه ERP و Agile که از حوزه های راهبردی مدیریت پروژه شمرده می شوند، موجب بهره وری بالا در پروژه ها می شوند؛ پس بی جهت نیست که کشورهایی که بخواهند در این عرصه قوی شوند، مورد تحریم های تکنولوژیک قرار گیرند.
وی اشاره کرد: نگاه ما این است که پکیج های مشاوره ای لازم را برای پیاده سازی زیرساخت سیستم های یکپارچه و چابک در کشور در آینده نزدیک ایجاد نماییم. هزینه پیاده سازی این سیستم ها میلیاردی است و تا پیش از تحریم ها برخی زیرساخت های مربوط به این سیستم ها توسط بعضی از شرکت های خارجی در کشور پیاده سازی شد. این در حالیست که پس از شروع تحریم ها، این سیستم ها عملاً فلج شد و ما در داخل کشور شاهد کمبود تخصص لازم برای احیای این سیستم ها هستیم و متاسفانه مقدار کثیری از هزینه آماده سازی زیرساخت های سیستم های ERP عملاً بی نتیجه ماند.
ارائه پکیج های مشاوره ای لازم برای توسعه سیستم های ERP در صنایع ایران
مسئول تحقیق و توسعه مرکز توسعه مهارت های مهندسی صنایع دانشگاه تهران اشاره کرد: این شرایط ما را به این سمت برد که در این عرصه خودمان را بی نیاز نماییم. دراین زمینه، ما سیستم های ERP را تولید نمی نماییم، اما پکیج های مشاوره ای لازم جهت استفاده از این زیرساخت ها و پیاده سازی آنها را ارائه می نماییم.
ارائه پروتکل های امن و تحت وب بمنظور حفاظت از اطلاعات شرکت ها
مهندس آریا درباره سیستم های تحت وب اظهار نمود: با پیاده سازی سیستم های تحت وب می توانیم زیر ساخت های امنی ایجاد نماییم و امنیت اطلاعات راهبردی صنایع کشور را گارانتی نماییم.
حرکت به سمت ترند "مدیریت پروژه رباتیک" در شرکت ها
مسئول تحقیق و توسعه مرکز توسعه مهارت های مهندسی صنایع دانشگاه تهران با تاکید بر آنکه به سمت ترند مدیریت پروژه رباتیک در شرکت ها در حال حرکت هستیم، اظهار داشت: هدف ما این است که نهایتاً سیستمی ایجاد نماییم که کمک یار و پشتیبان تصمیم گیری مدیران پروژه، خصوصاً در تصمیمات راهبردی و پرریسک باشد. بعنوان مثال اگر انفجار در یک پالایشگاه در حال وقوع باشد، یک ربات یا هوش مصنوعی می تواند وقوع حادثه را پیش بینی و پیشنهادهای لازم برای جلوگیری از این حادثه را ارائه نماید. بدین سبب ما به دنبال ایجاد یک سیستم تصمیم یار برای مدیران پروژه در ایران هستیم.
قابلیت انطباق با کسب و کارهای مختلف، ارائه دوره های آموزشی حرفه ای و مشاوره های تخصصی
مهندس آریا با اعلان اینکه هیچ ترند رباتیکی در دنیا در صدد حذف انسان نیست، بلکه در صدد تجهیز آن است، توضیح داد: بخش دیگری که ما کوشیدیم در آن تقویت شویم، موضوع انطباق با کسب و کارهای مختلف، نیازسنجی آموزشی و ارائه دوره های تخصصی- حرفه ای است. به عبارتی ما کوشیدیم فاصله خودرا با صنایع کشور کم نماییم و خصوصاً یک سیستم مشاوره ۲۴ ساعته داشته باشیم که در صورت ضرورت پس از آموزش یا پیاده سازی سیستم ها در صنایع بتوانیم به آنها مشاوره دهیم.
وی در بخش دیگر از صحبت های خود اشاره کرد: متأسفانه در ایران شاهد این نیستیم که صنایع به سمت متخصصان بیایند، بلکه این فرد متخصص است که باید خودرا به صنایع معرفی نماید. در چنین حالتی دانشگاه می تواند مسکوت بماند یا اینکه خودش به سراغ صنایع برود که مجموعه ما راه دوم را انتخاب نمود و در همین راستا توانستیم با شرکت های بزرگ حوزه صنعت نفت و گاز در زمینه سیستم های چابک تبادل نماییم.
انتظار حمایت نهادهای ذی ربط و وزارت خانه ها از دانشگاه
این دانشجوی دکتری رشته مهندسی صنایع سپس به برخی چالش های این مجموعه اشاره و تشریح کرد: دنیا در حال حرکت به سمت حوزه هوش مصنوعی است و این وظیفه شرکت ها و دانشگاه ها است که بتوانند در این عرصه خودشان را به روز نگه داشته و نیروهای متخصص به صنعت عرضه کنند.
مهندس آریا افزود: ما نیروهای متخصص داریم، صنایع هم قوی هستند، اما حلقه اشتراک قوی بین آنها وجود ندارد؛ بدین سبب لاجرم افراد متخصص می بایست به سختی خودشان را به صنعت نزدیک کنند. ما در این راه نیازمند حمایت نهادهای ذی ربط نظیر وزارت نفت، وزارت نیرو، اقتصاد و دارایی و... هستیم.
مرکزیت "مدیریت پروژه" باید در دانشگاه باشد
وی با اشاره به اینکه متاسفانه بودجه قابل توجهی به مراکز تحقیقاتی تخصیص داده نمی گردد و کارها به صورت داوطلبانه انجام می شود، تصریح کرد: ما می خواهیم مرکزیت مدیریت پروژه کشور را به سمت دانشگاه آورده و الگویی برای سایر دانشگاه ها باشیم. متأسفانه به سبب فاصله به وجود آمده بین دانشگاه و صنایع، شاهد این هستیم که شرکت های مشاوره خصوصی به صورت بیش از پیش رو به رشد هستند.
این کارآفرین حوزه مدیریت پروژه اشاره کرد: واقعیت این است که این چنین شرکت هایی می توانند فقط در چند حوزه محدود خودشان را تقویت نمایند. این در حالیست که ظرفیت دانشگاه برای تولید افراد متخصص و مشاوره به صنعت بی نهایت است و مرکزیت مدیریت پروژه باید در دانشگاه باشد و بدین صورت شرکت های خصوصی می توانند بهره وری خودرا بالا برند.5.0 / 5
2648
1399/03/05
22:38:19
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش