رشد مطلوب صادرات در اردیبهشت ۹۹

رشد مطلوب صادرات در اردیبهشت ۹۹ به گزارش میزان سنج سازمان توسعه تجارت اعلام نموده كه صادرات این ماه در قیاس با فروردین رشد مطلوبی را تجربه كرده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، در تازه ترین گزارش ارائه شده از طرف سازمان توسعه تجارت، به کاهش صادرات ایران در فروردین ماه سال جاری اشاره شده که تحت تاثیر شیوع کرونا، تجارت ایران و خیلی از کشورهای جهان در این ایام با کاهش چشم گیر مواجه گردید.
در هفته های اخیر باتوجه به نیاز کشورها به محصولات وارداتی و همین طور بازگشایی برخی مرزها، تحت تاثیر کاهش نسبی سرعت شیوع کرونا، قسمتی از صادرات از سرگرفته شده است. محمد لاهوتی – رئیس کنفدارسیون صادرات ایران – پیش تر به ایسنا گفته بود هرچند هنوز تحت تاثیر کرونا، میزان صادرات با عملکرد عادی خود فاصله دارد اما عملکرد صادراتی کشور در اردیبهشت نسبت به فروردین ماه بهبود یافته و بیشتر شده است.
حالا سازمان توسعه تجارت نیز با اشاره به کاهش نسبی محدودیت های مقابله با کرونا و بازگشایی برخی از مرزهای مشترک کشور اعلام نموده که صادرات ایران در ماه دوم سال جاری افزایش یافته است.
در کنار اهمیت عملکرد صادراتی، آنچه که برای دولت بیشترین اهمیت را دارد، بازگشت ارز حاصل از این صادرات به کشور و استفاده از آن برای تامین مواد اولیه کارخانجات و واردات کالاهای ضروری می باشد. طبق برآورد سازمان توسعه تجارت، سرعت بازگشت این ارزها نیز در خرداد امسال افزایش خواهد یافت.
این سازمان اعلام کرده: باتوجه به گردنگیر بازگشت ارز حاصل از صادرات توسط صادرکنندگان به بانک مرکزی و باتوجه به کاهش فاصله بین نرخ ارز نیمایی با نرخ ارز آزاد و نزدیک شدن به آخرین مهلت صادرکنندگان جهت ایفای تعهدات خود (پایان تیرماه) و شروع تولید واحدها پس از بحران کرونا، پیش بینی می شود طی خردادماه، رفع تعهدات صادرکنندگان به نظام بانکی نسبت به ماه های گذشته افزایش چشمگیری داشته باشد.
طبق اعلام بانک مرکزی، صادرکنندگان تنها تا اختتام تیر ماه سال جاری زمان دارند تا تعهدات ارزی خود برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات در سال قبل را اجرایی کنند، در غیر این صورت امکان استفاده از مشوق های صادراتی برای آنها وجود نخواهد داشت. بدین جهت برمبنای برنامه ریزی صورت گرفته صادرکنندگان تنها حدودا یک ماه و نیم آینده را برای بازگشت ارز به کشور زمان دارند.
در ماه های پایانی سال ۹۸، تحت تاثیر نزدیک شدن نرخ بازار نیما به بازار آزاد و همین طور محدودیت های وارداتی، میزان عرضه ارز در سامانه نیما بیش از میزان تقاضای موجود برای آن شده بود.5.0 / 5
2405
1399/03/17
23:27:39
تگهای خبر: بازار , بانك , تجارت , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش