تلاش پاكستان برای تسهیل صادرات انبه به ایران

تلاش پاكستان برای تسهیل صادرات انبه به ایران میزان سنج: كمیته ویژه محصولات كشاورزی مجلس ملی پاكستان راه كاری را بمنظور تسهیل صادرات انبه به كشورهای منطقه و فراتر از آن تصویب كرد.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، این کمیته به بررسی موانع پیش روی صادرکنندگان انبه پاکستان به خصوص افزایش هزینه های حمل بار از طرف پاکستان اینترنشنال ایرلاین و مسائل لجستیکی در مرز تفتان پرداخت.

اعضای این کمیته از مدیرعامل پاکستان اینترنشنال ایرلاین درخواست نمودند هزینه های حمل بار برای صادرات انبه را مورد بازنگری قرار داده و در این زمینه گزارش دهد. در جلسه این کمیته اعلام گردید که پاکستان سالانه بیش از ۱۴ هزار تن انبه به ارزش ۴۰۰ میلیون روپیه به ایران صادر می کند.

مرز ایران و پاکستان سه روز در هفته و هر روز به مدت محدودی از ساعت هشت بامداد تا دو بعدازظهر برای خودرو های حامل کالاهای تجاری باز است. این تصمیم به دنبال شیوع ویروس کرونا در مارس با توافق دو کشور گرفته شد.

خودروهای ایرانی اجازه ورود به پاکستان را دارند و در راه بازگشت، کالاهای پاکستان را به ایران حمل می کنند اما کامیونهای پاکستانی اجازه ورود به ایران را ندارند.

شمار کانتینرهای ایرانی کم نیست اما شمار زیادی از آنها حامل گاز LPG هستند و بدین سبب برای حمل انبه از پاکستان در راه بازگشت مناسب نیستند.

به دلیل ماهیت فاسدشدنی محصول و تاخیرهای غیرمعمول برای عبور کامیونها از مرز، صادرکنندگان انبه پاکستان با ضرر قابل توجهی روبرو هستند.

کمیته ویژه محصولات کشاورزی مجلس ملی پاکستان تصمیم گرفت شمار روزهای کاری در هفته را به پنج روز و مدت هر روز برای صادرات انبه به ایران را افزایش دهد و از وزارت کشور خواست در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهد.

وحید احمد، رئیس انجمن صادرکنندگان، واردکنندگان و بازرگانان میوه و صیفی جات پاکستان اظهار کرده که صادرات انبه به ایران به سبب فعالیت سه روز در هفته مرز دو کشور و مدت محدود فعالیت روزانه آن به خطر افتاده است.

حاضران در این نشست باتوجه به وضعیت فعلی اقتصاد و ضرر مالی عظیمی که بخش کشاورزی با آن روبرو شده است، وعده دادند برای حل این مشکلات حمایتهای لازم را به عمل آورند.

بر اساس گزارش پایگاه خبری تریبون، کمیته ویژه محصولات کشاورزی در این نشست موافقت کردند که شمار روزهای هفته و همین طور مدت هر روز باید برای صادرات انبه به ایران افزایش پیدا کند و شمار کامیونهای ایران که به پاکستان وارد می شوند هم افزایش خواهد یافت.

منبع:

5.0 / 5
3113
1399/03/28
22:35:39
تگهای خبر: امداد , صادرات , كالا , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش