توقف فعالیت ۳۸ درصد كسب وكارها در دوران شیوع ویروس كرونا

توقف فعالیت ۳۸ درصد كسب وكارها در دوران شیوع ویروس كرونا میزان سنج: در جریان شیوع ویروس كرونا در دو ماه اسفند و فروردین تا 38 درصد كسب وكارها متوقف شده و بیشترین لطمه متوجه حوزه فروش بوده است.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، شیوع ویروس کرونا در اواخر سال قبل و شدت گرفتن آن سبب خروج وضعیت اقتصادی و کسب و کارها از روال عادی شد. به هر صورت اعمال سیاست های محدود سازی اجتماعی و کارهای کسب و کارهای اقتصادی تاثیر قابل توجهی بر پروسه کسب و کار داشت و سبب لطمه دیدن بخش زیادی از مشاغل و افراد درگیر با آنها شد.

این در حالی است که از فاصله اسفند تا اختتام اردیبهشت ماه وضعیت عادی نبود و به تدریج فعالیت مشاغل به روال عادی برگشت.

اما در ارتباط با اوضاع کسب و کارها و میزان فعالیت یا لطمه پذیری آنها در دوره سه ماهه اسفند تا اردیبهشت ماه، پژوهشکده آمار بررسی هایی در بخش های مختلف اقتصادی انجام داده است که نشان میدهد بیشترین لطمه در آنها مربوط به حوزه فروش بوده است.

بررسی جزئیات این پژوهش از این حکایت دارد که میزان فعالیت کل کسب و کار اقتصادی در زمان شیوع ویروس کرونا ۳۸ درصد کسب و کارها در اسفندماه و فروردین ماه فعالیتی نداشتند که این در اردیبهشت ماه به ۲۱ درصد رسیده است و در مقایسه با ماه های اسفند و فروردین فعالیت کسب و کارها در اردیبهشت ماه ۱۷ درصد افزایش یافته است.

همچنین ۲۲ درصد در اسفندماه و فروردین ماه با تمام ظرفیت به فعالیت خود ادامه دادند که با افزایش ۱۲ درصدی به ۳۴ درصد در اردیبهشت ماه رسیده است. ۴۰ درصد مابقی با حجمی کمتر از ظرفیت کامل در دو ماه اول فعالیت کردند که در اردیبهشت ماه به ۴۵ درصد می رسد و حاکی از افزایش تعداد فعالیت کسب و کارها با حجمی کمتر از ظرفیت کامل است.

بیشترین تاثیر کرونا بر جنبه های مختلف فعالیت کسب و کارهای اقتصادی با ۴۸.۸ درصد بر فروش بوده که در اسفندماه و فروردین ماه ثبت شده و ۴۵.۷ درصد در اردیبهشت ماه بیشترین تاثیرپذیری را داشته است.

این در حالی است که جریان های نقدینگی، نیروی انسانی، مقدار تولید، بدون تاثیر و میزان پس انداز به ترتیب در رتبه های بعدی تاثیرپذیری از کرونا قرار دارد.

در بخش های مختلف اقتصادی، تاثیر کرونا این گونه بوده است که در بخش خدمات، میزان فروش با ۴۱.۱ درصد در دو ماه اسفندماه و فروردین ماه و ۳۷.۸ درصد در اردیبهشت ماه تحت تاثیر بوده است.

در حوزه صنعت و معدن ۴۵.۹ درصد در اسفندماه و فروردین ماه و ۴۴.۴ در اردیبهشت ماه بر میزان فروش اثر گذاشته است. همین طور در بخش کشاورزی فروش ۶۹.۸ درصد در اسفندماه و فروردین ماه و ۵۶.۶ درصد در اردیبهشت ماه تحت تاثیر قرار گرفته است.

اما به سبب تغییر وضعیت فعالان در بخش های مختلف کشاورزی و زیان تحمیل شده ناشی از ویروس کرونا، بسته حمایتی برای کسب و کارهای لطمه دیده خصوصاً کسب و کار خرد در نظر گرفته شد که عموما در چارچوب تسهیلات بانکی با سود ۱۲ درصد در نظر گرفته شد، در عین حال با توجه به این که در این دوره احتمال برگشت چک های اصناف وجود داشت بانک مرکزی، عدم ارائه خدمات بانکی به صاحبان چک های برگشتی را لغو کرده بود.

منبع:

5.0 / 5
2357
1399/04/07
14:23:01
تگهای خبر: بانك , تولید , خدمات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۹ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش