انجمن صنایع لوازم خانگی مطرح كرد

لزوم تأمین ارز برای تعطیل نشدن تولید لوازم خانگی

لزوم تأمین ارز برای تعطیل نشدن تولید لوازم خانگی دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از صدور بخشنامه ای از جانب بانك مركزی اطلاع داد كه طبق آن تولید كنندگان دیگر نمی توانند از ارز اشخاص یا ارز حاصل از صادرات غیر استفاده كنند.


عباس هاشمی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: بر طبق این بخشنامه تمام ارز حاصل از صادرات باید در سامانه نیما ارائه شود و واحدهای تولیدی در صف انتظار تأمین ارز از سامانه نیما قرار بگیرند. این در شرایطی است که برخی تولیدکنندگان کوتاژهای صادراتی را با مشکل پیدا و ریال مورد نیاز را تأمین کرده بودند، اما بانک مرکزی یک دفعه سبب توقف این روند شده است.
وی با اشاره به محدودیت تأمین و تخصیص ارز به اقلام وارداتی مورد نیاز تولید در صنعت لوازم خانگی، وضعیت واحدها را بحرانی توصیف کرد و اظهار داشت: در صورت ادامه این شرایط احتمال دارد تولید واحدهای لوازم خانگی تا ۴۵ روز دیگر متوقف شود.
هاشمی با اشاره به اینکه با وجود گروه کالایی قطعات و مواد اولیه لوازم خانگی که باید ارز نیمایی دریافت نمایند، امسال ۲۵ درصد نیاز این صنعت از راه سامانه نیما و مابقی از ارز اشخاص تأمین شده است، خاطرنشان کرد: به نظر می آید هدف بانک مرکزی از این سیاست کنترل نرخ ارز است، اما این روند منجر به بحران جدی برای صنعت کشور خواهد شد.
وی همینطور افزایش قیمت و مشکلاتی در تأمین مواد پتروشیمی و ورق فولادی را همچون دیگر مشکلات تولید لوازم خانگی عنوان نمود و اظهار داشت: در شرایطی که قیمت نهاده های تولید بی رویه افزوده می شود، سازمان حمایت هم تولیدکنندگان را ملزم به قیمت گذاری کرده است. برای مثال قیمت یکی از محصولات پتروشیمی از حدود ۲۵ هزار تومان به ۱۳۰ هزار تومان در بازار آزاد رسیده است. از سوی دیگر ناهماهنگی های زیادی هم در عرضه کالاهای مورد نیاز صنایع در بورس وجود دارد و قربانی همه این ناهماهنگی ها هم تولیدکنندگان صنایع پایین دستی مثل لوازم خانگی هستند.
دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از توقف برخی واحدهای یخچال سازی در ایام اخیر اطلاع داد و علت آنرا مشکلاتی در تأمین مواد پتروشیمی مورد نیاز واحدهای لوازم خانگی دانست.
وی اضافه کرد: ای بی اس گرید خاصی است که مصرف کنندگان آن مشخص هستند و نیازی به عرضه آن در بورس نیست، اما در بورس عرضه می شود و در مواردی به تولیدکنندگان نمی رسد. گاهی اوقات هم مواد اولیه مورد نیاز واحد پتروشیمی تأمین نمی گردد و همان مقدار محدود تولید شده با قیمت چهار برابری وارد بازار آزاد می شود.
هاشمی در انتها با اشاره به اینکه ادامه فعالیت واحدهای تولیدی بستگی به میزان ذخیره مواد اولیه آنها دارد، خاطرنشان کرد: با ادامه روند کنونی در زمینه تأمین ارز و محصولات پتروشیمی، احتمال توقف فعالیت واحدهای تولید یخچال حداکثر تا ۲۰ روز آینده و واحدهای لوازم خانگی حداکثر تا ۴۵ روز آینده وجود دارد.
به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، به تازگی تولیدکنندگان محصولات دخانی و تجهیزات صنعتی هم نسبت به عدم تخصیص ارز از جانب بانک مرکزی و احتمال تعطیلی یا تغییرات خط تولیدها ابراز نگرانی کرده بودند.
منبع:

5.0 / 5
2230
1399/04/26
13:36:12
تگهای خبر: بازار , بانك , بورس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش