رییس كمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران:

نگران كیفیت رمدسیویر ایرانی نباشید

نگران كیفیت رمدسیویر ایرانی نباشید میزان سنج: چند هفته بعد از آنكه شركت آمریكایی گیلیاد از تولید انبوه دارویی آگاهی داد كه بر برخی از بیماران بدحال كرونایی تاثیر مثبت داشته، ایران اعلام نمود این دارو را با تولید داخل روانه بازار خواهدنمود.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، با وجود گذشت حدود شش ماه از شیوع جهانی ویروس کرونا، هنوز هیچ یک از کشورها و تیم های تحقیقاتی به داروی احتمالی این ویروس دست نیافته اند و در تمام بیمارستان های جهان، تنها تلاش می شود، نشانه های بروز بیماری در بخش های مختلف تسکین پیدا کند.
در ماه های گذشته نام خیلی از داروها در بین گزینه های تاثیر گذار در درمان کرونا عنوان شد که برخی از آنها بعد از چند ماه به سبب عدم اثرگذاری حذف شدند یا از میزان امیدواری به آنها کاسته شد. در این میان داروی رمدسیویر نیز یکی از گزینه ها بود که هرچند در ابتدا تاثیر گذاری آن رد شد اما در نهایت در برخی از کشورها به سبد درمان بیماران کرونایی افزوده شد.
شرکت آمریکایی گیلیاد بعنوان سازنده این دارو اعلام نموده که تولیدات انبوه خود دراین زمینه را آغاز نموده است اما ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در همان روزهای نخست بخش قابل توجهی از محصولات این شرکت برای سه ماه آینده را خریداری کرد.
در ایران در ماه ها قبل بحث استفاده از رمدسیویر یا کنار گذاشتن آن مطرح بود اما در نهایت با تایید وزارت بهداشت بنا شد که این دارو با تشخیص پزشکان وارد پروسه درمان برخی از بیماران شود. همانطور که تولیدکنندگان ایرانی قبل از این نیز وعده داده بودند، امکان تولید داخلی این دارو وجود داشت و در ایام اخیر با عبور از مقدمات ابتدایی، شرایط برای توزیع نمونه داخلی رمدسیویر فراهم گشته است.
محمود نجفی عرب – رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران – در گفت و گو با ایسنا، درباره چگونگی دست یابی به این دارو در ایران می گوید: ما از چند ماه قبل مقدمات ابتدایی تولید این دارو را بررسی نموده بودیم و چند شرکت داخلی کار روی آنرا آغاز نموده بودند. با تایید وزارت بهداشت یکی از این شرکت ها، مواد اولیه ای که از خارج از کشور وارد شده بود را به این دارو تبدیل نموده و آماده فروش کرد و خط تولید نیز ظرف روزهای آینده رسما شروع به کار می کند.
بگفته وی، در کنار شرکت فعلی، چند شرکت دیگر ایرانی نیز ابراز آمادگی کرده اند تا چه در عرصه تولید و تامین مواد اولیه و چه در بسته بندی و توزیع نهایی به بازار ورود کرده و نیاز داخلی را پوشش دهند.
نجفی عرب در پاسخ به این پرسش که آیا کیفیت داروی ساخت داخل، با آنچه در آمریکا تولید می شود، برابری می کند، اظهار داشت: مردم دراین زمینه نگران نباشند. شرکت های داروساز داخلی از نظر علمی، جایگاه بسیار قابل دفاعی دارند و با شرکت ها و کشورهایی در خارج از کشور کار می کنند که آنها نیز توانایی بالای خودرا ثابت کرده اند. بدین جهت امیدواریم با پیگیری صورت گرفته از طرف شرکت های ایرانی، این دارو به دست بیمارانی که به آن نیاز دارند برسد.
منبع:

5.0 / 5
2588
1399/05/02
17:19:29
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش