جزئیات تجارت ایران و اوراسیا در ۹ ماهه اخیر

سیب ایران در مقابل بذر جو روسیه

سیب ایران در مقابل بذر جو روسیه سازمان توسعه تجارت جدید ترین آمار از وضعیت تجارت ایران با كشورهای عضو اتحادیه اوراسیا از آبان سال قبل و همزمان با آغاز عضویت در این اتحادیه را منتشر نموده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، بر مبنای آمارهای عرضه شده از جانب این سازمان، کل تجارت انجام شده در ۹ ماهه گذشته میان دو طرف، بیشتر از دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده که در قیاس با دوره مشابه سال قبل افزایشی ۱۴ درصدی را نشان داده است.
در این مدت، ایران توانسته حدود ۶۸۱ میلیون دلار به اوراسیا صادر کند که رشدی ۱۷ درصدی را نشان داده است و در مقابل میزان واردات از این منطقه هم یک میلیارد و ۷۳۶ میلیون دلار بوده که رشدی ۱۳ درصدی داشته است.
بررسی جزئیات این تجارت مشترک نشان داده است که در طول ۹ ماهی که از آغاز اجرای توافق همکاریهای مشترک میان دو طرف گذشته، تجارت در حوزه کالاهای ترجیحی ۶۳ درصد رشد داشته و این عدد در بین کالاهای مشمول تخفیف در تعرفه ۷۹ درصد بوده است. بدین سان ایران ۳۸۳ میلیون دلار از کل صادرات خویش را در حوزه اقلام ترجیحی انجام داده است.
جزئیات اقلام صادراتی ایران به کشورهای اوراسیا نشان داده است که محصولات کشاورزی و باغی همچنان اصلی ترین کالاهای صادراتی ایران به اوراسیا را می سازند. در ۹ ماهه گذشته، اصلی ترین کالای صادراتی ایران به اوراسیا، سیب بوده و بعد از آن پسته، کیوی، کشمش، فلفل فرنگی، خیار، خرما، پرتقال، کاهو، رب گوجه و گل کلم بوده است.
در حوزه واردات هم اصلی ترین کالای وارداتی ایران از اوراسیا بذر جو بوده است و بعد از آن ذرت دامی، روغن خام دانه آفتاب گردان، چوب، لاشه و شقه بره، عدس، نخ، کاغذ، آهن و کاتالیزورهای توری یا شبکه ای هم اصلی ترین محصولات وارداتی ایران از اوراسیا بوده است.
بر مبنای توافقات صورت گرفته، ایران به مدت سه سال، عضویت آزمایشی خود در اوراسیا را دنبال می کند و بعد از این مدت در صورت موافقت دو طرف، عضویت دائمی ایران در این اتحادیه کلید خواهد خورد. عضویت موقت ایران از پنجم آبان سال ۱۳۹۸ شروع شده است.
منبع:

5.0 / 5
2330
1399/05/05
15:12:35
تگهای خبر: تجارت , توسعه , دلار , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش