موجودی صندوق های ETF طلا از ذخایر آلمان جلو زد

موجودی صندوق های ETF طلا از ذخایر آلمان جلو زد به گزارش میزان سنج سرمایه گذاران به حدی درباره دورنمای جهانی نگران هستند كه ذخایر طلای صندوق های ETF طلا را به ركورد بالایی رسانده اند و مجموع ذخایر این صندوق ها از ذخایر آلمان فراتر رفته و الان تنها كمتر از ذخایر آمریكا است.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، قیمت طلا بعد از اینکه برای اولین بار از مرز ۲۰۰۰ دلار عبور کرد، روز چهارشنبه تحت تأثیر افت ارزش دلار و کاهش بازده اوراق قرضه آمریکا به رکورد بالای جدیدی صعود کرد. طلا سال جاری ۳۴ درصد رشد قیمت داشته و یکی از بهترین عملکردها را در بازار کالاها داشته است.

این فلز پرارزش سال جاری به دنبال شیوع کرونا که به رشد اقتصادی آسیب زده و سبب تقویت تقاضا برای داراییهای امن شده، به رکورد قیمت بالایی صعود کرده و سبب سرازیر شدن سرمایه ها به سمت صندوقهای ETF تحت پشتوانه طلا شده است. سرمایه گذاران نگرانند موج اقدامات محرک مالی دولتها برای مبارزه با کندی اقتصادی سبب کاهش ارزش ارزها و برانگیخته شدن تورم شود. همینطور تجدید تنشهای ژئوپلیتیکی و افزایش بار بدهی دولتها و ارزش بالای سهام عوامل دیگر موثر در رشد قیمت طلا بوده اند.

طبق آمار مقدماتی که از جانب بلومبرگ گردآوری شده است، ذخایر جهانی صندوق های ETF طلا تا دوشنبه هفته جاری به ۳۳۶۵.۶ تن رسید که رشد ۳۰ درصدی از آغاز سال ۲۰۲۰ تابحال را نشان داده است و چند تن بالاتر از ذخایر آلمان است. ذخایر طلای آمریکا بیشتر از ۸ هزار تن است.

حتی بعد از اینکه بهای معاملات طلا از مرز ۲۰۰۰ دلار در هر اونس عبور کرد، پیش بینیهای زیادی از رشد چشم گیر قیمت این فلز پرارزش وجود دارد. بانک گلدمن ساکس پیشبینی کرده که هر اونس طلا امکان دارد تا مرز ۲۳۰۰ دلار عبور کند چونکه سرمایه گذاران در جست و جوی یک ارز ذخیره جدید هستند در حالیکه شرکت "آر بی سی کپیتال مارکتس" رشد قیمت طلا به ۳۰۰۰ دلار را پیشبینی کرده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، سرمایه گذاران صندوق های ETF که تحت پشتوانه طلا قرار دارند، طلا را بدون احتیاج به تحویل فیزیکی این فلز معامله می کنند.

هر اونس طلا برای تحویل فوری تا اواخر روز چهارشنبه به مرز ۱۰۳۷ دلار رسید در حالیکه بهای هر اونس طلا در بازار معاملات آتی آمریکا با ۱.۴ درصد افزایش، در ۲۰۴۸ دلار و ۳۰ سنت ایستاد.

منبع:

5.0 / 5
1988
1399/05/16
11:57:37
تگهای خبر: بازار , بانك , دلار , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۹ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش