طباطبایی نژاد:

راهكار كوتاه مدت ثبات قیمت مرغ، تخصیص ارز است

راهكار كوتاه مدت ثبات قیمت مرغ، تخصیص ارز است به گزارش میزان سنج یك عضو كمیسیون كشاورزی مجلس در مورد نوسان قیمت مرغ اظهار داشت: نوسان ارز، منجر به نوسان قیمت نهاده و در نهایت نوسان قیمت مرغ می شود.


حجت الاسلام سید صادق طباطبایی نژاد در گفت و گو با ایسنا در مورد نوسان قیمت مرغ اظهار داشت: پروسه تولید مرغ، فرآیندی چند بخشی است. عواملی زنجیره ای دست به دست هم می دهد تا مرغ به دست مصرف کننده برسد، هر کدام از این عوامل گرفتار مشکل شود، در نهایت روی قیمت مرغ تأثیر می گذارد.
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، علت افزایش قیمت مرغ را کمبود نهاده های دامی دانست و اظهار داشت: علت اصلی کمبود نهاده های دامی، کمبود تخصیص ارز برای واردکردن این نهاده هاست. کشور ما امکانات تولید نهاده های دامی به اندازه تولید مرغ ندارد پس نیازمند واردات و ارز هستیم. نوسان ارز، منجر به نوسان قیمت نهاده و در نهایت نوسان قیمت مرغ می شود.
نماینده مردم اردستان و زواره در مجلس اضافه کرد: جوجه مرغ لاین پیش از عید تا ۵ هزار تومان افزایش پیدا کرد اما الان تا ۵۰۰ تومان کاهش پیدا کرده اما از جانب مرغ داران استقبال نمی گردد چونکه از نظر اقتصادی می ترسند زیر بار نوسان نهاده های دامی بروند. ما در کمیسیون کشاورزی، کمیته ای برای این مساله تشکیل دادیم و موضوع را بررسی کردیم.
وی از مذاکره کمیسیون کشاورزی با بانک مرکزی آگاهی داد و اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی نیز کوشش های خودرا کرده و می کند. امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم مشکلات را حل نماییم.
طباطبایی نژاد در پاسخ به این پرسش که آیا می توان به ثبات قیمت مرغ خوش بین بود، اظهار داشت: یکی از مهم ترین زنجیره های تولید مرغ، جوجه مرغ لاین است که در ایران تولید می شود. قریب به دو سال است که تلاش می شود تا نژاد مرغ لاین از بین نرود. این رونق تولید جوجه مرغ موجب کاهش قیمت می شود.
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اعلان اینکه «ظرفیت تولید مرغ ما، بیشتر از ظرفیت کشت نهاده ها است» اظهار داشت: ما هر چقدر هم کنجاله و سویا تولید نماییم نمی توانیم تولید نهاده را تامین نماییم پس باید وارد نماییم. وضعیت بازار ما از وضعیت ارز تبعیت می کند. راهکار کوتاه مدت آن این است که دولت ارز بیشتری به این مساله تخصیص دهد تا از این بازه زمانی بگذریم. ممکنست در آینده نزدیک یا دور نهاده دامی ایرانی وارد بازار شده و وابستگی به ارز کم شود اما در کوتاه مدت راهی جز تخصیص ارز بیشتر نداریم.
طباطبایی نژاد در آخر تاکید کرد: چند نرخی بودن ارز در بی نظمی ماجرا تأثیرگذار است. اگر در مجموع یک واحد ارزی داشتیم، رانت و مشکلات کمتر می شد. در این صورت واردکننده دنبال ارز دولتی نبود که در آخر هم دستش نرسد و تجارت را مختل کند. بر اساس گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس، تورم کالاهای ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی بیشتر از کالاهای دیگر بوده است که این آمار خطرناکست.
منبع:

5.0 / 5
2109
1399/06/01
23:00:45
تگهای خبر: بازار , بانك , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش