ثبت برند برای كسب و كار شما از نان شب واجب تر است!

ثبت برند برای كسب و كار شما از نان شب واجب تر است! اگر كارهای تجاری شما تحت یك برند یا نام تجاری خاص است كه هنوز آنرا ثبت نكرده اید در نخستین فرصت، جهت جلوگیری از سو استفاده های احتمالی از نام تجاری شما اقدام كنید.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، ثبت برند در کارهای تجاری از الزامات اولیه می باشد و برای حفظ حقوق معنوی کسب و کار خود باید مبادرت به آن کرد. اگر کارهای تجاری شما تحت یک برند یا نام تجاری خاص است که هنوز آنرا ثبت نکرده اید در نخستین فرصت، جهت جلوگیری از سو استفاده های احتمالی از نام تجاری شما برای ثبت آن برند، علامت و نام تجاری اقدام نمایید.
در آمریکا، اروپا و کشورهای توسعه یافته، موسسات حقوقی بزرگی برای ثبت برند وجود دارد و در هر لحظه هزاران برند جدید در سراسر دنیا برای اشخاص حقیقی و حقوقی به ثبت می رسد. برند و علامت تجاری نشانی است که قادر می باشد کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص یا شرکت را از کالاها یا سایرخدمات متمایز نماید.
اگر علامت تجاری ثبت نشود شرکت های رقیب از همان علامت یا علامتی که شباهت آن با علامت مزبور به اندازه ای است که سبب گمراهی خواهد شد. برای همان کالا یا کالاهای مشابه استفاده می کنند و در نتیجه سرمایه گذاری در بازاریابی یک محصول ممکنست به هدر رود. اگر یکی از رقیبان از علامت تجاری یکسان یا مشابه علامت تجاری استفاده نماید ممکنست مشتریان تصور کنند آن محصول متعلق به همان شرکت است و در نتیجه کالای رقیب را خریداری کند. این امر نه فقط سود شخص شرکت را کاهش خواهد داد و مشتریان را گمراه خواهدنمود بلکه به شهرت و وجهه لطمه خواهد زد. بویژه اگر محصول رقیب کیفیت نازلی داشته باشد.
با توجه به ارزش علایم تجاری و اهمیتی که یک علامت تجاری ممکنست در تعیین میزان موفقیت یک محصول در بازار داشته باشد تضمین اینکه در بازارهای مربوط به ثبت رسیده باشد بسیار لازم است.
به علاوه، تفویض اجازه استفاده از یک علامت تجاری ثبت شده به شرکت های ثالث بسیار آسان تر است و در نتیجه می تواند منبع درآمد بیشتری برای شرکت و شخص به وجود آورد. یا اساس انعقاد یک موافقت نامه اعطای نمایندگی فروش باشد.
گاهی اوقات یک علامت تجاری ثبت شده که در بین مشتریان از شهرت خوبی برخوردارست. ممکنست بمنظور دریافت منابع مالی یا وام از موءسسات مالی استفاده گردد که بطور فزاینده ای از اهمیت علایم برای موفقیت کسب و کار آگاه می شوند.
حتی خیلی از کمپانی های بزرگ دنیا برای هر یک از انواع محصولات یا خدمات جدید خود یک برند جدید ثبت کرده و از این طریق تبلیغات هدفمند تری را برنامه ریزی می کنند و مانع از مشکلات احتمالی می شوند.
در ایران شرایط فرق می کند و متاسفانه برخی اشخاص حقیقی و حقوقی به اندازه کافی به ثبت برند و نشان تجاری خود اهمیت نمی دهند و همیشه در معرض این خطر هستند که روزی مالکیت برند خودرا از دست بدهند و فرد و اشخاص دیگری نام کسب و کار آنها را تصاحب کنند.

شما نیازی به راهنمای ثبت برند ندارید، ثبت آرکا از صفر تا صد در کنار شما است و شما با ورود به سایت موسسه حقوقی آرکا به آسانی و به سادگی برند و کلیه خدمات حقوقی خودرا می توانید آنلاین انجام دهید و به ثبت برسانید.
با ثبت برند می توانید به آسانی یک تجربه مثبت برای کاربران خود فراهم کنید، آنها از این طریق هیچ گاه اسم برند شما را فراموش نخواهند کرد. برند در واقع اعتبار شما نزد مشتری است و به کاربران شما می گوید که چه انتظاراتی باید داشته باشند و یا اینکه تفاوت شما با سایر کسب و کارهای موجود چیست؟ اصلی ترین بخش یک کالا در هر شرایط لوگوی آن است که می تواند خاص باشد، در این میان هر چقدر این لوگو با خلاقیت و ابتکار خاصی طراحی شده باشد مورد توجه خریداران بیشتری خواهد بود.
فرآیند و مدارک ثبت علامت
فرآیند ثبت علامت باید طبق قانون باشد که بخشنامه آن الزامی نیست، یعنی اگر کسی برندی را برای محصول خود انتخاب نمود مجبور نیست آنرا به ثبت برساند. ثبت علامت زیر نظر اداره کل مالکیت معنوی انجام می پذیرد. هر فردی می تواند چندین برند را به خود اختصاص دهد. این ثبت به صورتی حامی و پشتیبان تولیدکنندگان در اجتماع است که بتوانند فعالیت ها و کالاهای خودرا در میان رقیب های دیگر برجسته و متمایز کنند. این کار موجب می شود که کارفرما به این اطمینان برسد که هیچکس نمی تواند از نام و علامت آن سو استفاده نماید. استفاده از علامت تجاری مختص کسی است که آنرا ثبت نموده است. هر فردی شامل شرکت یا شخص مدارکی حاکی بر توزیع، تولید، صادرات و واردات و … در جهت فعالیت و خدمات ویژه داشته باشد می تواند به ثبت علامت تجاری خود بپردازد.
طبق ماده ۳۰ قانون علامت علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از؛
الف علامت یعنی هر نشان قابل رویتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.
ب علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رویتی که باعنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدا و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یاخدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می نمایند متمایز سازد.
ج نام تجارتی یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص کننده شخص حقیقی یاحقوقی باشد
چرا باید از ثبت حقوقی علامت تجاری حمایت کنیم؟
با اینکه بیشتر کسب و کارها به اهمیت استقاده از علایم تجاری بمنظور تمیز دادن محصولات شان از محصولات رقبا پی برده اند، اما همه آنها اهمیت پشتیبانی از علایم تجاری بوسیله ثبت را درک نکرده اند. بعد از ثبت برند طبق قانون ثبت علایم تجاری شخص و یا شرکت حق انحصاری پیدا می کند به سبب آن می توانید از عرضه کالاهای یکسان یا مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علایم تجاری که عین یا به طریق گمراه کننده ای مشابه ثبت علامت تجاری شما هستند جلوگیری نماید.

مزایای ثبت برند و علامت تجاری
ثبت علامت تجاری دارای مزایایی می باشد که در اینجا به آنها می پردازیم. گاهی ممکنست هنگام خرید محصول یا استفاده از آن محصول یا اینکه در امور کارهای ویژه، علامت یا لوگوی تجاری موجود روی آن تأثیر به سزایی در انتخاب شما داشته است. این همان نام تجاری است که شخص آنرا برای موسسه خود به ثبت رسانیده در این صورت مالک یا شرکت با این نشان شناخته شده است و هیچکس حق ندارد با این نام تجاری به ارائه کالا و کارهای خود بپردازد.
ثبت علامت تجاری موجب می شود مالک از حمایت ها و تضمین کارهای قانونی برخوردار شود یا اینکه می تواند با برجسته نمودن محصول یا فعالیت خود از آن استفاده نماید یا حق استفاده آنرا به کس دیگری محول کند. در حقیقت حق استفاده اختصاصی از برند ثبت شده برای بکار گیری روی کالا و فعالیت مورد نظر آن به فرد دیگر بطور قطع در حیطه مالک برند می باشد.
حقوق ثبت علامت تجاری
ثبت علامت تجاری به شکلی سند مالکیت آن برند قلمداد می شود. زمانی که شما یک برند را ثبت می کنید پس مالک آن برند هستید البته نه یک مالک ساده بلکه مالک انحصاری به حساب می آیید. اگر کسی بدون اجازه از برند ویژه شما یا حتی از برندی شبیه به برند شما استفاده نماید می توانید مقابل آن شخص در مراجع قضایی شکایت کنید و جلوی فعالیت آنها را بگیرید.
یکی از دلیلهای مهم و ضروری ثبت علامت آن است که بدون ثبت برند ثابت نمودن اینکه این علامت برای شماست و شما خیلی قبل تر از دیگران از آن استفاده نموده اید کاری بس دشوار است.
در ثبت علامت امتیازهای دیگری نیز برای صاحب برند ملزوماتی در نظر گرفته شده است، هر چه به امتیاز و حقوقی که در ثبت علامت تجاری در اختیار شما قرار می گیرد باخبر باشید به آسانی می توانید از حقوق کسب و کار خود حمایت کنید. بیشتر افرادی که قصد برند سازی و یا برندینگ را دارند با اطلاعات کاملی دراین زمینه آشنایی کافی نداشته و این امر سبب می شود در یک بازه زمانی کوتاه پس از ثبت علامت تجاری گرفتار مشکلات ناخواسته باشند.
برای بهره مندی از اطلاعات جامع دراین زمینه می توانید با ما با شماره های موجود در تماس باشید، کارشناسان کاردان و حرفه ای ثبت آرکا شما را به نحو احسن در برند سازی و ثبت علامت راهنمایی خواهند کرد. صاحب برند تا زمانی که بخواهد می تواند از برند یاد شده به تنهای بهره برداری کند و در صورت ضرورت نیز اقدامات لازم برای اجاره حق استفاده دیگران در پیش بگیرد. همه مراحل در صورتی می تواند اصولی صورت گیرد که مقررات قانونی مندرج شده دراین زمینه به دقت دنبال شده باشد. هیچ گونه سهل انگاری در این مورد پذیرفته نخواهد شد.
ثبت تضمینی برند با ثبت آرکا
موسسه ثبتی و حقوقی آرکا فعالیت خودرا از سال ۱۳۸۴ با همکاری تعدادی از قضات بازنشسته و وکلای دادگستری و کارشناسان مجرب شروع نموده و الان افتخار می کند که مشاور ثبت و حقوقی بیش از ۵۰۰۰ شرکت، ارگان و سازمان، تجار و کسبه، مدیر و کارآفرین در عرصه های مختلف بوده و هم اکنون با ۲۵ وکیل و کارشناس خبره همکاری نموده و با پیشینه ای محکم، تجارب جمعی خودرا در زمینه های ثبت شرکت، ثبت برند، کد اقتصادی، رتبه بندی، کارت بازرگانی و … در اختیار شما قرار می دهد.
منبع: ماهان مارکتینگ (دیجیتال مارکتینگ، سئو سایت، طراحی سایت، تبلیغ در گوگل)
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

5.0 / 5
1683
1399/06/05
13:06:40
تگهای خبر: بازار , تجارت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۳ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش