در گزارش میزان سنج اعلام شد

افت تولید دلیل گرانی تخم مرغ است

افت تولید دلیل گرانی تخم مرغ است رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار با اشاره به اینكه افت تولید دلیل گرانی تخم مرغ است، اظهار داشت: در صورت ادامه این روند طی ماه های آینده با افزایش مجدد قیمت ها مواجه خواهیم بود.ناصر نبی پور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به افزایش قیمت تخم مرغ اظهار داشت: الان قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری بین ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان تا ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان است.
وی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان نرخ مصوب دولت برای تخم مرغ را قبول ندارند، اضافه کرد: امروز چهارشنبه هم ما جلسه ای با مسؤلان سازمان حمایت جهت بررسی قیمت تمام شده تولید داریم.
به گفته وی، هم اکنون قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم تخم مرغ بیشتر از ۱۴ هزار تومان است.
جیره غذایی مرغ های تخم گذار بخاطر گرانی نهاده کاهش یافت؛ سایز تخم مرغ ها ریز شده است
این فعال بخش خصوصی دلیل افزایش قیمت تخم مرغ طی روزهای اخیر را کمبود نهاده ها و افت تولید اعلام نمود و اضافه کرد: ۸۵ درصد جیره غذایی مرغ تخم گذار ذرت و سویا است و وقتی جیره کاسته می شود یا تغییر می کند مرغ تخم نمی گذارد و وقتی پروتئین جیره غذایی کاسته می شود، سایز تخم مرغ ریز می شود.
نبی پور خاطرنشان کرد: الان قیمت کنجاله سویا به حدود ۱۵ هزار تومان رسیده و نرخ ذرت هم بین ۳۳۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان است، قیمت ریز مغذی ها هم ۴۰۰ درصد افزایش یافته و با چنین شرایطی هم به زحمت می توان نهاده ها را پیدا کرد و خرید. همینطور قیمت پودر گوشت که ارزش غذایی هم ندارد و قبلاً مرغداران حاضر نبودند آنرا ۱۲۰۰ هم بخرند، الان به کیلویی ۵۲۰۰ تومان رسیده است.
وی افزود: به عنوان مثال ما ۶ شهریور جاری حواله ای دریافت کرده ایم که واردکننده به ما اعلام نموده ۲۵ روز پس از بارگذاری، این نهاده را تحویل خواهد داد ازاین رو در ماه مهر می توانیم نهاده را تحویل بگیریم.
بخاطر گرانی نهاده، جوجه یکروزه صرفه اقتصادی ندارد
نبی پور با اشاره به اینکه بین ۳۰ تا ۴۰ درصد نهاده های مورد نیاز تولید با نرخ مصوب به دست تولیدکنندگان رسیده است، اضافه کرد: بخاطرکمبود عرضه و گرانی بیش از حد نهاده های دامی جوجه ریزی کاهش یافته و الان جوجه گوشتی را به قیمت ۵۰۰ تومان نمی خرند در حالیکه قیمت مصوب جوجه یکروزه ۲۹۵۰ تومان است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در واکنش به مباحث مطرح شده از جانب برخی مسؤلان در خصوص اینکه تولیدکنندگان باید اسامی کسانی را که نهاده را خارج از سامانه بازارگاه و به قیمت های گزاف تحویل می دهند، به سازمان های نظارتی اعلام کنند، اضافه کرد: اولاً که واسطه ها به تولیدکننده فاکتور و مدرک نمی دهند که بتواند عرضه کند ضمن اینکه اگر تولیدکننده چنین کاری کند به نحوی در افتادن با این افراد است و پس از آن تولیدکننده قادر به تأمین نهاده مورد نیاز خود از راه آنها نخواهد بود ازاین رو تولیدکننده ترجیح می دهد که کالا را گران بخرد تا اینکه اصلاً نتواند تأمین کند.
نبی پور خاطرنشان کرد: در صورت ادامه این روند قیمت تخم مرغ در پاییز که مصرف افزایش می یابد به کیلویی ۲۰ هزار تومان و شانه ای۵۰ هزار تومان می رسد و قیمت مرغ هم به بیشتر از ۳۰ هزار تومان خواهد رسید.

5.0 / 5
1520
1399/06/19
23:30:21
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش