مسیر بازار عوض شد

آغاز كاهش قیمت ها در بازار خودرو

آغاز كاهش قیمت ها در بازار خودرو طبق اعلام رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران، قیمت خودرو های داخلی در بازار با یك شیب نزولی در راه كاهش قرار گرفته است اما همچنان باتوجه به نبود سقف قیمتی، رقم های متفاوتی برای یك خودرو دیده می شود.


سعید موتمنی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: مسیر قیمتی خودرو ها در بازار تغییر کرده و بعد از آن افزایش قیمت های ناگهانی طی دو هفته اخیر، شیب قیمت ها نزولی شده است. هم اکنون بازار خودرو با روند نزولی قیمت ها را شروع کرده است. علت این مورد به صحبت های سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه هیات دولت در روز گذشته(چهارشنبه)، آغاز مجدد ثبت نام در طرح های فروش خودروسازان و عرضه آمارهای تولیدی خودروسازان توسط مسؤلان طی روزهای اخیر بازمی گردد.
وی ادامه داد: به صورت مثال پرایدی که تا ۱۱۰ الی ۱۱۲ میلیون تومان هم پیش رفت حالا زیر ۱۰۰ میلیون رسیده، تیبا ۱۲۰ میلیون تومانی هم اکنون زیر ۱۱۵ میلیون تومان است یا خودروی پژو ۴۰۵ یا سمند که بیشتر از ۱۷۵ میلیون تومان شده بودند، بیشتر از پنج میلیون کاهش قیمت داشته اند.
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران تصریح کرد: همانطور که سرپرست وزارت صمت هم اعلام کردند، قیمت ها در بازار خودرو تحت تأثیر عوامل روانی بوده است. با این قیمت ها مشتری برای خرید رجوع نمی کند و قیمت ها کاذب و بر روی کاغذ افزایش می یافت. در این شرایط هم دارندگان خودرو شیطنت کرده و قیمت خودرو های خویش را بالا می برند و سبب ایجاد جو روانی در بازار می شوند.
موتمنی اضافه کرد: خودرویی که هنوز تحویل گرفته نشده یا تا یکسال بعد هم در رهن شرکت خودروساز باقی است، آگهی کرده و می خواهد سرمایه خویش را برای خودرویی که چند ماه دیگر تحویل می گیرد، چندین برابر کند. در بازار خبری از مشتری نیست و تنها قیمت ها هرچند صباحی که برخی فرصت را مناسب می بینند، قیمت ها را دست کاری می کنند. برای هیچیک از خودوها شامل داخلی، وارداتی و کارکرده مشتری در بازار وجود ندارد؛ چونکه قیمت ها بسیار بالا رفته و از نظر مصرف کننده، قیمت ها غیرمنطقی هستند.
وی خاطرنشان کرد: البته که همه این ها به نبود سقف قیمتی برای خودرو ها مربوط می شودو زمانی که سقف قیمتی برای یک محصول و مرجعی وجود ندارد، رفتارها سلیقه ای خواهد بود و هرکس هر قیمتی که بخواهد، تعیین می کند. چنانچه سقف قیمتی وجود داشت و از یک مرجع مشخص قیمت ها تعیین می شد، برای افرادی که سرمایه گذار هستند و نه مصرف کننده، اوضاع بازار اینگونه نمی شد. باتوجه به اینکه سقف قیمتی مشخصی وجود ندارد، به صورت مثال یک دارنده خودرویی از نمایشگاهی قیمت یک محصول را ۱۰۵ میلیون تومان می گیرد و برای فروش خود به مشتری قیمت ۱۰۶ میلیون تومان یا حتی بسیار بالاتر تعیین می کند.
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران تصریح کرد: باتوجه به اینکه ما مرجع قیمت گذاری نیستیم، مشتری قیمت از یک نمایشگاه با نمایشگاه دیگر یا نماینده فروش با نماینده فروش دیگر، برای یک خودرو قیمت متفاوت دریافت می کند. اما به صورت میانگین می توان اظهار داشت که پراید ۱۱۱ حدود ۹۷ میلیون تومان، سایپا ۱۳۱ حدود ۹۳ میلیون تومان، تیبا ۱۰۸ میلیون تومان و تیبا و ساینا هم هریک ۱۱۵ میلیون تومان قیمت دارند. در محصولات گروه ایران خودرو هم سمند ۱۷۲ تا ۱۷۳ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ حدود ۱۶۹ میلیون تومان و ۲۰۶ تیپ ۲ در حدود ۱۸۳ تومان است.
موتمنی در انتها تصریح کرد: با عنایت به عدم هماهنگی در قیمت ها و نبود سقف قیمتی، امکان دارد قیمت های اعلامی کمی متفاوت باشد. اگر یکبار برای همیشه مرجعی برای تعیین قیمت ها در بازار خودرو وجود داشت و سامانه ثبت معاملات خود فعال بود، در بازار شاهد نوسانات اینگونه نبودیم. با راه افتادن سامانه خودرو اتحادیه نمایشگاه دارن، خرید و فروش ثبتی می شد، افراد سودجو دیگر نمی توانستند نقشی در بازار داشته باشند. امیدوار هستیم و تلاش می نماییم که هرچه زودتر این سامانه فعال شود.
به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، طبق اعلام سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به اینکه هم اکنون روزانه ۳۶۰۰ دستگاه خودرو تولید و روانه بازار می شود، تصریح کرد که آمار تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۲۵ درصدی را نشان داده است. دو خودروساز بزرگ کشور به صورت تجمعی روزانه ۳۶۰۰ دستگاه خودرو تولید می کنند و تحویل خودرو به مشتریان در این زمان نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزایش سه درصدی داشته است. این آمار و ارقام نشان داده است که تولید خودرو مشکلی ندارد و مطمئن هستم با تداوم این روند، همه تقاضاها را پاسخ خواهیم داد.
به اعتقاد سرقینی تفاوت قیمت درب کارخانه با قیمت بازار آزاد خودرو درست نیست و نباید به این میزان باشد. اما اطمینان دارم با افزایش تعداد موارد ثبت نام، قیمت خودرو روند نزولی می یابد و تعدیل خواهد شد.
منبع:

5.0 / 5
2054
1399/06/21
18:00:21
تگهای خبر: بازار , تجارت , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش