میزان سنج از چالش تامین مواد اولیه گزارش می دهد؛

صادرات رقیب پرقدرت ذوب آهن

صادرات رقیب پرقدرت ذوب آهن میزان سنج: اصفهان امروز خیلی از صنایع فولادی همچون ذوب آهن اصفهان بعنوان تكه ای از پازل صنعت كشور با چالش بزرگ تامین مواد اولیه مواجه می باشد. خیلی از كشاورزان معتقدند برای سرپا نگه داشتن صنعت مادر كشور لازم است برنامه ای جامع برای فولاد كشور كه ذوب آهن بخش مهمی از آن است، تدوین شود و سهم این كارخانه از مواد اولیه مشخص شود و نباید این سرمایه گذاری این مجموعه معطل، تامین مواد اولیه شود.مدیرعامل شرکت ذوب آهن اواخر تیر ماه در مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت، بزرگ ترین چالش ذوب آهن را کمبود مواد اولیه آهن دار در کشور عنوان نمود و اظهار داشت: با رویکرد جدید وزارت صمت، خام فروشی سنگ آهن به شدت کنترل می شود، بااینکه خام فروشی ادامه دارد؛ اما روند آن کاهشی است. از طرف دیگر موضوع تعجیل معادن و تبدیل سنگ آهن به کنسانتره و گندله به سبب اینکه منافع بیشتری برای تولیدکنندگان دارد و همین طور کمبود کمی و کیفی سنگ آهن درشت دانه در کشور از دیگر چالش های شرکت ذوب آهن است.

اگرچه مدرس خیابانی سرپرست سابق وزارت صمت، اقدامات و وعده های بسیاری برای تامین مواد اولیه فولادسازان و به خصوص ذوب آهن داد و بر ممنوعیت صادرات مواد معدنی باتوجه به نیاز داخل بارها تاکید کرد، اما در نهایت تمام این وعده ها با رای اعتماد نگرفتن وی از مجلس به صورتی مسکوت ماند تا جایی که امروز مجموعه ذوب آهن اصفهان نگران تامین مواد اولیه مورد نیاز خود به خصوص جهت راه اندازی کوره شماره یک است و تا زمانی که نسبت به پایداری تامین مواد اولیه مورد نیاز خود اطمینان حاصل نکند نمی تواند نسبت به اجرای برنامه های خود با قوت پیش رود، بااینکه همیشه بر این امر تاکید دارد.

ذوب آهن تکه ای از پازل صنعت

معاون خرید شرکت ذوب آهن اصفهان نیز درباب لزوم تامین مواد اولیه شرکت ذوب آهن به ایسنا، توضیح داد: تناژ مواد اولیه مورد نیاز ذوب آهن بر طبق برنامه تولید این شرکت حدودا ثابت است، بعنوان مثال بر اساس ۳ میلیون تن تولید چدن، ذوب آهن بین ۵.۵ تا ۶ میلیون تن مواد آهن دار نیاز داریم.

محمدجعفر صالحی درباب آگهی فراخوان ذوب آهن درباب شناسایی تامین کنندگان کنسانتره زغالسنگ، اظهار داشت: این آگهی مربوط به تامین کنسانتره زغال سنگ برای واحد پی سی آی، پروژه تزریق پودر زغال برای کوره های ۲ و ۳ ذوب آهن است و باتوجه به ضروت تامین زغال سنگ داخلی به غیر از زغال وارداتی، این مجموعه در نظر دارد از منابع داخلی نیز زغال مورد نیاز پروژه مذکور را تامین کند.

وی درباره نیاز ذوب آهن به تامین مواد اولیه و تاثیر تغییرات وزارت صمت در آن، اشاره کرد: ذوب آهن تکه ای از پازل صنعت و در کشور بسیار موثر است و بطور قطع نبود وزیر صمت و بلاتکلیفی وضعیت این وزارتخانه در شرایط نابسامان اقتصادی کنونی معضل بزرگی خواهد بود.

نوسان قیمت ها آرامش را از ذوب آهن می گیرد

معاون خرید شرکت ذوب آهن اصفهان با اعتقاد بر اینکه نبود مواد اولیه به خصوص در شرایط نوسان شدید قیمت ها، آرامش را از بخش تولید و خصوص ذوب آهن می گیرد، اشاره کرد: در این شرایط بهره بردار تکلیف خودرا برای چگونگی برنامه ریزی مصرف نمی داند و زمانیکه تامین پایدار مواد اولیه صورت نگیرد، این شرایط سبب فشار بر تولید و لطمه حوزه صنعت می شود، چونکه امروز ثبات قیمتی در بازار خصوصا جهت تامین قطعات و تجهیزات وجود ندارد.

وی با اعلان اینکه خوشبختانه امروز ذوب آهن برنامه ریزی مناسبی برای تولید دارد، توضیح داد: هم اکنون مواد آهن دار مورد نیاز آگلومراسیون به وضعیت پایدار رسیده، همین طور شرایط تامین مواد درشت دانه و تامین زغال سنگ داخل و وارداتی رو به بهبود است، اما نگرانی در تداوم این وضعیت است، چونکه هنوز صادرات مواد آهن دار در حال انجام می باشد.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون صادرات رقیب جدی ذوب آهن شمرده می شود و متاسفانه روز به روز در حال قدرتمند شدن است، چونکه جهش نرخ ارز و افزایش قیمت های جهانی سبب شده تا صادرات برای صادرکنندگان به صرفه باشد و دیگر اولویت شان تامین مواد مورد نیاز داخل نیست.

راه اندازی کوره شماره یک در گرو پایداری تامین مواد اولیه

به گفته صالحی، بااینکه توقع معدنی ها بر طبق قیمت بازارهای جهانی به سبب افزایش قیمت ارز درست است، اما جهش قیمت ها در توان ذوب آهن و تولید داخل نیست، علاوه بر این در شرایط جنگ اقتصادی و فشارهای متعدد، بهتر است خشاب رزمندگان جبهه اقتصادی را خالی از مهمات نکنیم.

وی درباره راه اندازی کوره شماره یک، اظهار داشت: کوره آماده استارت است، اما امروز باید پایداری تامین مواد اولیه صورت گیرد تا بتوانیم بر طبق آن مبادرت به روشن کردن کوره نماییم، چونکه کوره وقتی روشن شد، دیگر نمی توان آنرا خاموش کرد و بسادگی نمی گردد از این مساله عبور کرد.

معاون خرید شرکت ذوب آهن اصفهان درباره تامین مواد اولیه مورد نیاز کوره یک، اظهار داشت: برنامه راه اندازی کوره مطابق آنچه پیش بینی شده آماده انجام است، اما نگرانی بابت تامین پایدار مواد اولیه وجود دارد، ما منتظریم وزارت صمت به صورتی تکلیف ذوب آهن را روشن کند و باید دید مواد اولیه وعده داده شده، تامین خواهد شد یا خیر؛ و اگر این تامین صورت گیرد آمادگی لازم جهت راه اندازی کوره شماره یک وجود دارد، اما اگر اطمینان نداشته باشیم، به سختی می توان جهت راه اندازی کوره شماره یک برنامه ریزی نماییم.

به گفته صالحی، هم اکنون نیز با مواد اولیه فعلی امکان راه اندازی کوره شماره یک وجود دارد و می توان با مواد کوره شماره ۲ و ۳، سه کوره را راه انداخت، اما این کار نه فقط صرفه اقتصادی ندارد، بلکه سبب اتلاف وقت، انرژی و سرمایه می شود.

فولادی ها سال های گذشته در تامین مواد اولیه خود کوتاهی کردند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان نیز در مورد مشکلات صنایع فولادی کشور همچون فولاد مبارکه و ذوب آهن در تامین مواد اولیه خود همچون سنگ آهن و... به ایسنا، اظهار داشت: بطور قطع در هر فعالیت و توسعه ای، آینده نگری مفید می باشد و این آینده نگری باید در تامین مواد اولیه و تکنولوژی های مورد نیاز فولاد دیده می شد و این صنایع باید از ۱۰ سال پیش شرایط امروز خودرا ترسیم می کردند و بر طبق آن برنامه ریزی های لازم را انجام می دادند تا حالا در تامین مواد اولیه خود گرفتار مشکل نشوند.

به گفته حسن قاضی عسگر، هم اکنون برای تامین مواد اولیه صنایع فولادی استان همچون ذوب آهن طرح توسعه بهره برداری از معادن سنگ آهن و توسعه اکتشاف از این معادن را در دست داریم و به دنبال افزایش استخراج از دیگر معادن کشور هستیم. از طرف دیگر دانه بندی برخی معادن کشور برای کوره بلند مناسب نمی باشد، بدین سبب با فناوریهای جدید به دنبال تغییرات در دانه بندی معادن جهت بهره برداری از آنها هستیم.

وی توضیح داد: بعنوان مثال در کشور تعدادی زیادی سنگ آهن کم عیار وجود دارد که می توان با کمک مراکز دانشگاهی و محققین، عیار این سنگ آهن ها را بالا برد و از آنها بعنوان مواد اولیه بهره برد.

ضربه تغییرات وزارت صمت بر بدنه صنایع فولادی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان با اعتقاد بر اینکه صنایع فولاد باید از گذشته برای تامین مواد اولیه خود چاره اندیشی می کردند و متاسفانه در این راه گاهی کوتاهی شده است، اشاره کرد: هم اکنون با برنامه ریزی کوتاه و میان مدت می توان بطور موقت مواد اولیه ذوب آهن و فولاد مبارکه را از دیگر معادن تامین نماییم و بطور قطع یکی از راه های جهش تولید امسال تامین هرچه سریع تر مواد اولیه مورد نیاز صنایع فولادی است.

وی همین طور تغییر مدیریت وزارت صمت را یکی از عوامل ایجاد مشکل در صنعت فولاد دانست و اظهار داشت: بطور قطع تغییرات وزارت صمت و نبود ثبات مدیریت سبب ضربه به صنایع مختلف همچون فولادی ها می شود، البته صنایع و مسئولان به دنبال رفع مشکلات صنعت فولاد به خصوص در تامین مواد اولیه هستند، از طرف دیگر باتوجه به سهمیه بندی موجود باید مشکل تحویل و انتقال مواد اولیه مورد نیاز فولادی ها مرتفع شود.

خام فروشی مشکلی که از سال های گذشته وجود داشته

از سوی دیگر نماینده سابق گلپایگان در مجلس شورای اسلامی درباب تامین مواد اولیه مورد نیاز شرکت های فولادی همچون ذوب آهن و خام فروشی برخی معادن، به ایسنا، اظهار داشت: مشکلی که در حوزه مواد معدنی کشور وجود دارد، از سال های گذشته نیز در حوزه نفت و گاز وجود داشته و دارد.

علی بختیار با اعلان اینکه متاسفانه در صنعت نفت با وجود قدمتی بالای آن همچنان مبادرت به صادرات نفت خام می نماییم، اشاره کرد: امروز خام فروشی بلای جان کشور شده است و در شرایط تحریم گرفتار مشکلات عدیده ای از این ناحیه هستیم تا جایی که امروز شرایط سختی در حوزه صادرات نفت خام داریم.

وی با اشاره به اینکه در حوزه مواد معدنی نیز اگر همانند نفت عمل نماییم در سال های آتی گرفتار مشکل خواهیم شد، اشاره کرد: امروز زنجیره های مواد معدنی را ایجاد نکرده ایم، البته دراین زمینه نیازمند سرمایه گذاری دولت نیستیم و بخش خصوصی باید ورود پیدا کند.

ضرورت حمایت وزارت صمت در تامین مواد اولیه فولادی ها

نماینده سابق گلپایگان در مجلس اظهار داشت: اگر دولت سیاست گذاری درستی داشته باشد و شرایط را برای سیاست گذاری بخش خصوصی مهیا کند و مشکلات را از پیش پای صنعنگران بردارد و با خام فروشی روبرو شود، ارزش افزوده ای بمراتب بالاتر از صادرات مواد معدنی خام عاید کشور خواهد شد.

بختیار اشاره کرد: در این خصوص سیاست گذار باید به درستی برنامه ریزی کرده و خودرا رقیب بخش خصوصی نداند، در صورتیکه حالا دولت در رقابت با بخش خصوصی اجازه فعالیت آنرا نمی دهد.

وی با تاکید بر لزوم تامین مواد اولیه ذوب آهن، اظهار نمود: امروز در حوزه فولاد همچون فولادمبارکه و ذوب آهن با مشکلات تامین ارز و ایجاد زنجیره تولید مواجه هستیم، البته در فولاد مبارکه اقدامات زیادی برای زنجیره های پایین دستی انجام شده و متاسفانه حمایت لازم از آنها صورت نگرفته است.

این نماینده سابق مجلس اشاره کرد: اگر این پشتیبانی از سوی وزارت صمت صورت گیرد و مجلس نیز دراین زمینه ریل گذاری مناسب و دقیقی داشته باشد، با تامین بموقع مواد اولیه، دو شرکت فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان می توانند در سال جهش تولید گام محکم تری در امتداد ایجاد اشتغال و تولید بیشتر بردارند.

اقدام نادرست معدن داران در سرمایه گذاری زنجیره فولاد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز درباره لزوم تامین مواد اولیه صنعت فولاد به خصوص مجموعه ذوب آهن اصفهان به ایسنا، اظهار داشت: اقدامات وزارت صمت برای تامین مواد اولیه صنایع فولادی در حال اجراست، اما باید درنظر داشت اتفاقاتی که پیش تر در بحث خصوصی سازی و تفکیک شرکت ها در زنجیره فولاد رخ داد، برخی شرکت های این زنجیره از یکدیگر جدا شدند در حالی که قبل از این در ایمیدرو تحت سیاست واحدی قرار داشتند، اما در نهایت امروز هر کدام پیرو سیاست های خاص خود هستند.

مهدی طغیانی اضافه کرد: متاسفانه شرکت های معدنی رفته رفته به سمت توسعه زنجیره تولید فولاد همچون تامین کنسانتره، گندله و... پیش رفتند و این سبب شد تا قسمتی از ظرفیت فولاد کشور همچون ذوب آهن اصفهان، فولاد مبارکه و... که پیش تر در کشور به وجود آمده بودند خالی از مواد اولیه بمانند.

وی اظهار داشت: این شرایط باعث شده تا سرمایه گذاری حوزه های فولادی را که در دیگر استان انجام شده را رها نماییم و معدن داران باردیگر در زنجیره فولاد مبادرت به سرمایه گذاری کنند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس اشاره کرد: مسئله اصلی این است که شرکت های معدنی هرچه منابع آزاد دارند را به سمت سرمایه گذاری در حوزه معدن سوق دهند، نه اینکه وارد زنجیره فولادسازی شوند و مجلس نیز به دنبال حل این چالش است تا مواد اولیه مورد نیاز صنعت همچون فولاد بدون دغدغه تامین گردد.

گذاشتن سقف قیمت و مشکلات در تامین مواد اولیه

وی درباره تمایل معادن به سبب جذابیت افزایش نرخ ارز به خام فروشی و صادرات نیز، اظهار نمود: باتوجه به نرخ تورم ناچاریم که قیمت های داخلی تنظیمی با قیمت های جهانی را رها نماییم، همین طور به سبب برخی مشکلات در تامین ارز و اینکه دیگر نمی توان با واردات، بازار داخل را تنظیم نماییم، در عمل شاهد تفاوت قیمت بین بازار داخل و خارج کشور هستیم که برای جلوگیری از تورم، افزایش قیمت ها و گران شدن محصولات نهایی، ناچاریم که جلو رشد محصولات فولادی را بگیریم.

طغیانی افزود: اختلاف قیمت محصولات فولادی بین بازار داخلی و درب کارخانه باعث شده تا برای شرکت های معدنی به صرفه نباشد تا محصولات خودرا وارد زنجیره فولاد کنند که این از اساس مغایر با سیاست عدم خام فروشی کشور است، همین طور سبب توقف دیگر بخش های زنجیره فولاد می شود.

دولت گزینه مناسب وزارت صمت را انتخاب کند

وی اشاره کرد: برای حل این مشکل نیازمند سیاست گذاری دولت هستیم و مجموعه وزارت صمت اگر نمی تواند این زنجیره را کنترل کند، باید اجازه دهد تا قیمت ها متناسب با قیمت های بازار در بورس کالا تعیین شود.

به اعتقاد سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گذاشتن سقف قیمت و محدودیت در کل زنجیره فولاد سبب می شود تا خودرا از بازار داخل خارج و به بازارهای صادراتی متصل کنند.

وی درباب نگرانی های مجموعه های فولادی همچون ذوب آهن نسبت به تعیین تکلیف نشدن وزارت صمت و تاثیر آن بر تامین مواد اولیه است، ابراز امیدواری کرد دولت گزینه مناسب تری برای جلب نظر نمایندگان مجلس انتخاب نماید تا مجلس به زودی تکلیف وزیر صمت را مشخص نماید.
5.0 / 5
1738
1399/06/31
13:43:42
تگهای خبر: بازار , بورس , تكنولوژی , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش