صادرات سیگار حدودا ۳ برابر شد

صادرات سیگار حدودا ۳ برابر شد به گزارش میزان سنج جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است كه تولید سیگار در پنج ماهه اول سال جاری ۱۲.۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش داشته، اما صادرات این محصول با افزایش ۱۸۴ درصدی مواجه بوده است..


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار در پنج ماهه اول سال جاری ۲۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نخ سیگار تولید شده که نسبت به تولید ۱۹ میلیارد و ۷۹۰ میلیون نخ در پنج ماهه اول سال قبل ۱۲.۴ درصد کاهش داشته است.
در پی این کاهش تولید و با عنایت به این که میزان مصرف در پنج ماه ۲۷ میلیارد و ۸۰ میلیون نخ برآورد شده، برآورد قاچاق سیگار هم ۶۳.۲ درصد افزایش، از چهار میلیارد و ۵۱۰ میلیون نخ سیگار در پنج ماهه اول سال قبل به هفت میلیارد و ۳۶۰ میلیون نخ سیگار در مدت مشابه سال جاری رسیده است.
در میانه تیر ماه، رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی از عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه این صنعت طی سه ماه قبلش اطلاع داد و اظهار داشت که این مساله سبب شده تولید هشت واحد از ۱۵ واحد تولید محصولات دخانی متوقف شود.
او همینطور اخطار داده بود که ادامه این وضعیت و عدم تخصیص ارز به مواد اولیه این صنعت تا یک ماه بعد می تواند همه واحدهای تولیدی را به تعطیلی بکشاند. البته اوایل مرداد ماه عطاالله معروفخانی، رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور، از حل شدن بخش عمده مشکل تأمین مواد اولیه واحدهای تولید سیگار اطلاع داد.
همچنین آمارها نشان داده است که از آغاز سال جاری تا آخر مرداد ماه صادرات سیگار با افزایش ۱۸۴ درصدی به ۷۱ میلیون نخ رسیده است. این در شرایطی است که صادرات سیگار در مدت مشابه سال قبل ۲۵ میلیون نخ بوده است.
بر اساس اعلام انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی ۷۰ درصد صنعت دخانیات از راه واردات تأمین می شود که عمده آن مربوط به توتون است. همینطور این صنعت ۵۰ هزار نفر اشتغال مستقیم، ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار نفر اشتغال غیرمستقیم در بخش توزیع، کشاورزی و حمل و نقل دارد و نیاز سالانه آن برای واردات ۳۰۰ میلیون یورو است. از سوی دیگر این صنعت سالانه ۴۰۰۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی دارد که در صورت محقق نشدن آن این مبلغ به کسری بودجه اضافه می شود.5.0 / 5
1445
1399/07/03
12:38:22
تگهای خبر: تجارت , تولید , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش