تولید 405 هزار خودرو سواری در نیمه نخست سال جاری

تولید 405 هزار خودرو سواری در نیمه نخست سال جاری میزان سنج: اعلام صورت های مالی خودروسازان بزرگ كشور به بورس نشان میدهد كه تیراژ تولید آنها در شش ماه نخست سال جاری در مقایسه با زمان مشابه سال قبل حاكی از افزایش 10 درصدی تیراژ تولید خودرو های سواری دارد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، کارنامه شش ماهه تولید خودرو توسط سه خودروساز بزرگ کشور در نیمه اول سال جاری نشان میدهد که با تولید بیش از ۴۰۵ هزار دستگاه انواع خودروی سواری در ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو، نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد ۱۰ درصدی تیراژ محصولات سواری رقم خورده است.
بنابر آمار پخش شده، سه خودروساز داخلی ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو در نیمه نخست امسال در مجموع ۴۰۵ هزار و ۸۹۳ دستگاه انواع محصولات ساخته اند که ایران خودرو با میزان تولید ۲۰۸ هزار و ۳۰ دستگاه محصول را تا اختتام شهریور، بیشترین افزایش تیراژ را به خود مختص کرده است که نشان از رشد بیش از ۴۰ درصدی تیراژ در مقایسه با نیمه نخست سال قبل است.
اما گروه خودروسازی سایپا در شش ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ روندی نزولی نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۹۸ داشته است. طبق صورت های مالی ارائه شده به بورس، دومین خودروساز بزرگ کشور ۱۵۰ هزار و ۴۱۷ دستگاه انواع محصول را در نیمه نخست سال جاری ساخته است که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته، بیش از ۱۲ درصد کاهش تولید را تجربه کرده است.
سومین خودروساز بزرگ داخلی (پارس خودرو) نیز تا اختتام شهریور امسال ۴۷ هزار و ۴۴۶ دستگاه محصول را به تولید رسانده که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته، ۳/ ۱ درصد افت تولید را نشان میدهد.
اما بر طبق آمار این سه خودروساز در شهریورماه نسبت به مرداد با افزایش تولید مواجه گشته اند. طبق آمار اعلامی، درشهریور ماه امسال ۷۰ هزار و ۵۸۲ دستگاه محصول توسط سه خودروساز بزرگ کشور به تولید رسیده که در مقایسه با مرداد افزایش بیش از ۱۷ درصدی را نشان میدهد.
ایران خودرو با تیراژ ۴۱ هزار و ۱۷۵ دستگاه خودرو سواری در شهریور ماه امسال حدود ۱۵ درصد نسبت به مرداد افزایش تیراژ داشته است. سایپا نیز طی شهریور امسال ۲۳ هزار و ۶۳۲ دستگاه خودرو سواری ساخته که در مقایسه با مرداد حدودا ۲۰ درصد افزایش تیراژ را نشان میدهد. پارس خودرو هم در ششمین ماه امسال ۱۰ هزار و ۱۸۲ دستگاه محصول را به تولید رسانده است که رشد تولید را نسبت به تیراژ مرداد امسال نشان میدهد.
بر طبق این گزارش، آمار تولید به تفکیک خودرو های سواری تولیدی در شش ماه نخست سال ۱۳۹۹ نشان میدهد که در گروه صنعتی ایران خودرو، گروه پژو این شرکت (به جز پژو ۲۰۰۸) ۱۵۳ هزار و ۶۹ دستگاه تولید شده است که نسبت به آمار تولید محصولات پژو در ایران خودرو تا اختتام شهریور ماه سال گذشته، حدودا ۴۹ درصد افزایش تولید را حکایت می کند.
ایران خودرو آمار پژو ۲۰۰۸ را خارج از خانواده پژو منتشر نموده است که بر طبق آن این خودرو طی شش ماه ابتدایی امسال ۱۶۶ دستگاه تولید شده که نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش ۹۸ درصدی را حکایت می کند.
بعد از پژوها، ایران خودرو در تولید سمند نیز افزایش تولید را رقم زده است. در مدت مذکور سال جاری به ترتیب ۲۰ هزار و ۸۴۹ دستگاه سمند، ۲۶ هزار و ۴۲۰ دستگاه دنا و ۴۹۴۴ دستگاه رانا تولید شده که نسبت به شش ماهه ابتدایی سال گذشته، به ترتیب افزایش ۱۶ درصدی، ۹۲ درصدی و حدود ۷۵ درصدی را نسبت به زمان مشابه سال ۱۳۹۸ نشان میدهد.
در گروه خودروسازی سایپا نیز بنابر آمار ارائه شده به سازمان بورس، محصول تیبا ۹۹ هزار و ۹۸۱ دستگاه در شش ماه نخست امسال تولید شده که حدودا ۲۶ درصد نسبت به میزان تولید این خودرو در نیمه نخست سال قبل افزایش تولید پیدا کرده است.
تیبا تنها محصول تولید سایپا در شهریور ماه امسال بوده و این شرکت ظاهرا هیچ محصول دیگری در این ماه تولید نکرده است. با حذف پراید از چرخه تولید در نیمه ابتدایی امسال ۷۴ هزار و ۱۱۶ دستگاه پراید تولید شد که در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته، ۴۳ درصد کاهش داشته است.
در محصولات مونتاژی سایپا، این شرکت در شش ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ تنها ۱۳ دستگاه آریو کرده و در شهریور ماه نیز تولیدی از این محصول نداشته است.
طبق آمار اما پارس خودرو در شش ماهه اول امسال ۲۴۹۲ دستگاه برلیانس را مونتاژ کرده است. در زمان مشابه سال قبل این محصول ۸۴ دستگاه تولید شده بود؛ پس مقایسه آمار در بازه زمانی تحت بررسی نشان از افزیش ۳۰ درصدی این محصول در امسال می دهد.
طبق آمار ارائه شده به بورس، پارس خودرو تولید کوئیک و ساینا را نیز در شهریور ماه داشته است. تیراژ کوئیک به ۱۶۷۲ دستگاه رسیده و ساینا نیز ۲۲۳۴ دستگاه در شش ماه ابتدایی سال جاری تولید شده است. در آمار تولید شهریورماه این دو محصول کوئیک و ساینا به ترتیب ۱۳۸۵ دستگاه و ۱۵۰۴ دستگاه تیراژ داشته اند.
تولید محصولات خانواده رنو نیز در شش ماه نخست امسال ۲۹۵۳ دستگاه رنو تولید شده که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته، ۳۳ دستگاه بیشتر تولید شده است.
پارس خودرو در شهریور ماه نیز ۲۰۲ ستگاه از محصولات رنو را ساخته و این در حالیست که به گوش می رسد هم اکنون تعداد زیادی از محصولات رنو در پارکینگ خودروسازان متوقف شده و به سبب نداشتن استاندارد آلایندگی یورو۵، از شماره گذاری منع شده است.
منبع:

5.0 / 5
1720
1399/07/09
09:15:25
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش