تا ۱۴ آذر ماه

تولیدكنندگان و واردكنندگان تنباكوی معسل در سامانه جامع تجارت ثبت نام كنند

تولیدكنندگان و واردكنندگان تنباكوی معسل در سامانه جامع تجارت ثبت نام كنند میزان سنج: معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) تهران اعلام نمود كه تولیدكنندگان و واردكنندگان تنباكوی معسل ملزم هستند حداكثرتا تاریخ 14 آذر ماه در سامانه جامع تجارت ثبت نام، تعریف نقش، ثبت انبار و ثبت شناسه كالای همه سطوح بسته بندی تنباكوی معسل تولیدی و وارداتی خودرا انجام دهند.


مجتبی شیر قاضی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در امتداد اجرای ماده ۵، ۶ و ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، امکانات ثبت اطلاعات واردات، تولید، فروش و جابجایی تنباکوی معسل در سامانه جامع تجارت به آدرس www.ntsw.ir، برای اعضای زنجیره تامین و توزیع این کالا فراهم گشته است.
بدین سبب بگفته وی تولیدکنندگان و واردکنندگان تنباکوی معسل، ملزم هستند حداکثر تا تاریخ چهاردهم آذر ماه امسال در سامانه جامع تجارت ثبت نام، تعریف نقش، ثبت انبار و ثبت شناسه کالای همه سطوح بسته بندی تنباکوی معسل تولیدی و وارداتی خودرا انجام دهند و تا پانزدهم آذر ماه نیز موجودی اولیه تنباکوی معسل خود (صرفاً یک دفعه در این تاریخ) را ثبت کنند و سپس از این تاریخ تولید، واردات، انتقال مکان (جابجایی) و ثبت انتقال مالکیت (فروش) تنباکوی­ معسل به­ توزیع کنندگان­ سراسری­ و­ استانی­ محصولات­ دخانی­ را اظهار کنند.
این مقام مسئول در آخر اشاره کرد که سند راهنمای انجام کلیه فرآیندهای مذکور، در صفحه اول سامانه جامع تجارت در بخش «مسـتندات عملیات تجارت داخلی»، تحت عنوان «راهنمای تولیدکنندگان کالا» و «راهنمای واردکنندگان کالا» موجود است.
به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، ابتدای اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات از امکان رصد کامل شبکه تولید و واردات محصولات دخانی از آبان ماه ۱۳۹۷ آگاهی داده و اعلام نموده بود که بر طبق سامانه ای برخط، تمامی شبکه تولید و واردات محصولات دخانی قابل رصد و رهگیری است؛ موضوعی که بر طبق ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مدنظر قرار گرفته است. چند روز بعد نیز در ابلاغیه ای به تمامی تولیدکنندگان سیگار و محصولات دخانی اعلام گردید که نسبت به ثبت موجودی انبارهای تولیدی خود اقدام کنند، چونکه در غیر این صورت پس از تاریخ هشتم اردیبهشت ۱۳۹۷ مجاز به فروش به توزیع کنندگان بدون ثبت در سامانه جامع تجارت نخواهند بود؛ اما بنظر می رسد طی دو سال قبل این طرح اجرائی نشده و باید ببینیم که آذر ماه امسال اجرای کامل آن محقق خواهد شد یا نه.
برمبنای بخشنامه اجرائی شناسه های کالا و رهگیری کالا موضوع ماده (۱۳) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) موظف است "امکان ثبت شناسه رهگیری و دریافت گواهی الکترونیکی را در سامانه جامع تجارت فراهم آورد و یکتا بودن شناسه های رهگیری را در سطح تمامی کالاهای مشمول، تضمین کند". تا حالا ۱۲ گروه کالایی شامل دارو، تلفن همراه، دخانیات، لوازم خانگی، قطعات یدکی و مصرفی وسایل نقلیه، فرآورده ها و مشتقات نفتی، گازی و پتروشیمی، طلا، منسوجات و پوشاک، اسباب بازی، کالای کشاورزی و خودرو مشمول این طرح شده اند.
شناسه کالا، شناسه ای است که به مجموعه ای از خصوصیات یک کالا (از قبیل جنس، نوع، مدل، نام تجاری و نوع کاربری) و به عبارت بهتر شناسنامه کالا، نسبت داده می شود. این خصوصیات به ازای هر کالا، توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری دستگاه های تخصصی مربوطه استخراج می شود. شناسه کالا، زبان مشترک تشریح کالا در پروسه تجاری کشور به خصوص بین سامانه های الکترونیکی از قبیل سامانه جامع تجارت ایران، ثبتارش، پنجره واحد تجارت فرامرزی، بارنامه برخط، جامع انبارها و تدارکات الکترونیکی دولت می باشد.
منبع:

5.0 / 5
1626
1399/08/11
14:25:07
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش