درخواست تولیدكنندگان برای تمدید لغو ممنوعیت صادرات رب گوجه فرنگی

درخواست تولیدكنندگان برای تمدید لغو ممنوعیت صادرات رب گوجه فرنگی به گزارش میزان سنج دبیر سندیكای صنایع كنسرو ایران با اعلان اینكه باتوجه به تولید كافی رب گوجه فرنگی، افزایش قیمت گوجه فرنگی و صادرات رب گوجه فرنگی تاثیری در قیمت این محصول ندارد، اظهار داشت: تولیدكنندگان این محصول درخواست دارند لغو ممنوعیت صادرات رب گوجه فرنگی تمدید شود.


محمد میررضوی در گفت و گو با ایسنا، از تولید سالانه ۶۰۰ هزار تن رب گوجه آگاهی داد و اظهار نمود: معمولا ۳۵ درصد تولید کشور صادر می شود.
وی همین طور دلیل افزایش قیمت اخیر گوجه فرنگی را تغییر فصل عنوان نمود و اظهار داشت: باتوجه به فرا رسیدن فصل سرما، گوجه فرنگی حتی در نقاط معتدل هم رشد نمی کند که منجر به افزایش قیمت آن شده است. دلیل دیگر افزایش قیمت گوجه فرنگی نیز صادرات این محصول است.
بگفته میررضوی، با توجه به این که به اندازه کافی رب گوجه فرنگی در کشور تولید شده، افزایش قیمت گوجه فرنگی و صادرات رب آن تاثیری در قیمت این محصول نخواهد داشت. از جانب دیگر حالا دیگر فصل تولید رب گوجه فرنگی نیست، چون با قیمت های گوجه در فصل سرما تولید رب صرفه اقتصادی ندارد.
صادرات رب گوجه اسپتیک تا اختتام آبان آزاد شد
دبیر سندیکای صنایع کنسرو ایران همچنان با اعلان اینکه هم اکنون صادرت رب اسپتیک تا اختتام آبان ماه آزاد شده و این رفع ممنوعیت شامل رب فله نمی گردد، اشاره کرد: رب گوجه فرنگی اسپتیک مخصوص صادرات است و براس مصرف داخل تولید نمی گردد. این نوع رب گوجه فرنگی تحت خلأ تولید و در کیسه های مخصوص نگهداری می شود که تا دو - سه سال هم ماندگاری دارد و فقط برای صادرات تولید می شود. بطور کلی معمولا واردکنندگان رب غیر اسپتیک را نمی خرند.
وی ادامه داد: تولیدکنندگان درخواست دارند لغو ممنوعیت صادرات رب گوجه فرنگی تمدید شود، چونکه از طرفی هم اکنون دولت به ارز نیاز دارد و از جانب دیگر حفظ مشتری صادراتی راحت نیست و در صورت وقفه افتادن بین فروش محصول، مشتری از دست می رود که به زیان تولید کننده و کشور است.
بگفته این مقام مسئول، دولت برای عرضه کافی و کنترل قیمت رب گوجه فرنگی در مقاطعی صادرات آنرا ممنوع می کند، اما فعلاً این محصول به اندازه کافی در کشور تولید شده و دلیلی برای ممنوعیت صادرات آن وجود ندارد.
منبع:

5.0 / 5
1498
1399/08/15
23:12:22
تگهای خبر: تولید , دولت , صادرات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش