در توزیع نهاده های دام و طیور انحراف وجود دارد دستگاه های مسئول پاسخگو باشند

در توزیع نهاده های دام و طیور انحراف وجود دارد دستگاه های مسئول پاسخگو باشند نایب رئیس كانون انجمن صنفی مرغداران اظهار داشت: از یكسال گذشته تا كنون هیچ ثبت سفارشی برای واردات نهاده های دامی با ارز نیمایی و غیردولتی صورت نگرفته است و تمام نهاده هایی كه در بازار آزاد فروخته می شود با ارز 4200 تومانی وارد  كشور شده اند و مشخص نیست این نهاده چگونه سر از بازار سیاه درآورده اند.حبیب اسدالله نژاد در گفت و گو با ایسنا با انتقاد از شرایط تامین و توزیع نهاده های مورد نیاز طیور، اظهار داشت: بعضی از واحدهای مرغداری بیش از ۳۰ روز از سن گله هایشان می گذرد و بر طبق اعلام سامانه بازارگاه ۴۰ روزه باید مرغ هایشان را تخلیه کنند اما این واحدها هنوز یک کیلوگرم هم نهاده دولتی دریافت نکرده اند. یعنی مرغدار دان مورد نیاز خودرا خریداری و پولش را واریز کرده است اما از جانب واردکننده ای که مقرر است دان را تحویل دهد به بهانه های مختلف بارگیری صورت نمی گیرد و مرغدار مجبور است برای یک دوره تولید هم هزینه نهاده دولتی را بپردازد و هم از بازار آزاد نهاده تهیه نماید.

وی افزود: دولت به برخی مجموعه ها نهاده مازاد می دهد تا بحران را کنترل کند؛ در حالی که مرغدارانی که در سالن، مرغ در حال پرورش دارند، دسترسی به نهاده و دان دولتی ندارند.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران افزود: چون سهمیه تخصیص داده شده به مرغداران دیر بارگیری می شود و مرغداران نهاده های مورد نیاز خودرا به ناچار از بازار آزاد خریداری می کنند؛ به عبارتی نوش دارو بعد از مرگ سهراب می شود و به سبب اینکه تولیدکنندگان مشکلات نقدینگی دارند مجبور می شوند نهاده ها را به شکلی جابه جا کنند که این اتفاق زیبنده تولید نیست.

وی در ادامه اظهار داشت: از یکسال گذشته تا کنون هیچ ثبت سفارشی برای واردات نهاده های دامی با ارز نیمایی و غیردولتی صورت نگرفته است و اساسا نهاده های موجود در بازار سیاه دولتی هستند. به عبارت دیگر تمام نهاده هایی که در بازار آزاد فروخته می شود با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده و در توزیع نهاده های دولتی انحراف وجود دارد.

اسدالله نژاد اشاره کرد: وزارت جهاد کشاورزی مدعی است نهاده به اندازه کافی وارد سامانه بازارگاه نمی گردد، در صورتیکه وزارت صمت مدعی تامین کامل نهاده ها است. پس در نتیجه نهاده هایی که بعد از ترخیص کالا وارد سامانه بازارگاه نمی شوند منحرف شده و دستگاه های مسئول بایستی پاسخگو باشند.

وی با اشاره به اینکه بعضی از واردکنندگان و تجار به تعهدات خود به درستی عمل نمی کنند و بموقع نهاده تحویل واحدهای مرغداری نمی دهند، اظهار داشت: شاید این افراد می خواهند سامانه بازارگاه را ناکارآمد جلوه دهند و این سامانه را بطور کل از رده خارج کنند برای اینکه سامانه بازارگاه دست واسطه ها و سودجویان را در توزیع نهاده ها قطع می کند و این به نفع کسانی که قبلا در نبود سامانه بازارگاه از شرایط منتفع می شدند، نیست.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران ابراز کرد: حتی اگر دولت روزی تصمیم به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفت بایستی این سامانه همچنان پابرجا باشد تا مرغداران بی واسطه نهاده های مورد نیاز خودشان را خریداری کنند.

وی با اعلان اینکه توزیع مرغ کمتر از قیمت مصوب و تحویل نهاده مازاد به برخی مجموعه ها در قبال تحویل مرغ در بازار سیاست غلطی است که دولت در پیش گرفته، اظهار داشت: دولت اگر صد در صد نهاده های مرغداری ها را بموقع تامین کند هیچ مشکلی در تامین مرغ ۲۰ هزارو۴۰۰ تومانی در هیچ جای کشور وجود نخواهد داشت. با تخصیص سهمیه یک واحد مرغداری به واحدهای دیگر برای رفع موقتی مشکلات، مدتی دیگر باردیگر با چالش تامین نهاده و به تبع آن مرغ مواجه خواهیم شد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران در آخر اظهار داشت: مرغداران گرفتار مشکلات شدید نقدینگی هستند. مرغدار سرمایه تهیه می کند تا نهاده دولتی بگیرد ولی از آن طرف مجبور می شود نهاده آزاد را چندین برابر خریداری کند و آخر دوره تولید هم دو برابر قیمتی که مرغ را می فروشد بدهکار می شود.5.0 / 5
942
1399/09/11
23:11:35
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش