قالیباف:

در طرح اخیر مجلس به دنبال خروج از برجام نیستیم

در طرح اخیر مجلس به دنبال خروج از برجام نیستیم به گزارش میزان سنج رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که با گرانی ها آشناست به اقدامات تقنینی و نظارتی مجلس برای مقابله با گرانی ها اشاره و اظهار نمود: «ما نباید در اجرا دخالت نماییم و این یک اشکال است که بر آن همیشه تاکید داشته ام.»به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در گفت وگوی زنده تلویزیونی ضمن قدردانی از کوشش های کادر درمان در وضعیت سخت کرونائی و تسلیت شهادت شهید فخری زاده، به سیل اخیر در استان خوزستان اشاره و اشاره کرد: سیل در استان خوزستان به خصوص در شهرستان های اهواز و آبادان مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده است. ان شاءالله همه نیروهای دولتی و مردمی کمک کنند که این شرایط سخت بگذرد و تمام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات مجلس برای مقابله با گرانی ها اظهار داشت: ما بعنوان نمایندگان مردم نباید دغدغه ای جز مردم داشته باشیم. با گرانی ها آشنا هستیم و با مردم صحبت می نماییم. مردم از افزایش قیمت ها گلایه مند هستند.

قالیباف درباره چگونگی مقابله با گرانی ها اظهار داشت: در وهله اول باید مشکل گرانی را به دو شکل دید. بحث اول مشکلات ریشه ای است. یعنی حتی زمانی که تحریم و کرونا نبود مردم پذیرفته بودند که هر سال ۲۰ تا ۲۵ درصد قیمت ها افزایش پیدا کند. این بدان معناست که تورم برای مردم امری طبیعی بود و سالی یک دفعه در انتظارش بودند. حالا که ثبات قیمت ها وجود ندارد و شاهد گرانی های فزاینده هستیم، ناراحتی برای مردم به وجود آورده است. پس باید بررسی کرد که ریشه اساسی در کجاست.

وی توضیح داد: این مساله به کسری بودجه برمی گردد. کسری بودجه در تمامی دولت ها وجود دارد و الان هم در بودجه ۱۴۰۰ دیده می شود. نکته دیگر به مشکلات جدی در شبکه تهیه، تامین و توزیع کالا در کشور برمی گردد. مثلا در تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی تا ۲۷ مهر ماه یعنی در شش ماهه اول سال بیش از چهار میلیارد دلار ارز داده شده است اما آثار آنرا در کشور ندیدیم. بطوریکه امروز مرغ به کیلویی ۲۸ هزار تومان رسیده و قیمت پای مرغ به اندازه قیمت دو سال قبل مرغ شده است. البته کار اجرا در دست مجلس نیست. تاکیدم بر این است که ما نباید بجای دولت بنشینیم که این اشکال است.

رئیس مجلس در پاسخ به این پرسش که گلایه ای از طرف دولتمردان مطرح می شود که مجلس از قانونگذاری خارج شده و وارد فاز اجرائی شده است، اظهار داشت: اصلا اینگونه نیست. قانونگذاری حق قانونی نمایندگان است. حتی بخشنامه های اجرائی مصوب در هیات دولت هم پس از تایید در هیات تطبیق قوانین مجلس قابل اجرا شدن است. ما در مجلس کار ریل گذاری و تصویب قانون و تطبیق بخشنامه های اجرائی را انجام می دهیم. نباید در اجرا دخالت نماییم. من خیلی بر این مساله تاکید دارم.

رئیس قوه مقننه درباره ریشه اصلی مشکلات اقتصادی کشور اظهار داشت: طبق تحلیل بیشتر متخصصان امر اقتصاد، مشکل اقتصادی جامعه تحت تاثیر دو عامل سوء مدیریت و تحریم است. باید سه قوه و تمامی مدیران این مشکل قابل حل را رفع کنند. منظور از کسری بودجه این است که دخل و خرج دولت با هم نمی خواند. در کل دنیا منابع پایدار تامین می شود که شامل مالیات و گمرکات است و درآمد پایدار، فروش نفت و اوراق قرضه نیز کشوری می تواند تراز عملیاتی داشته باشد که تولید آن مطلوب بوده و واردات و صادرات هم به شکلی باشد که در نهایت هزینه دولت را تامین کند. گاهی این اتفاق نمی افتد و نتیجه آن کسری بودجه است. پس در چنین شرایطی باید مجلس و دولت واقع بین بوده و بپذیرند که کسری بودجه وجود دارد و فروش نفت و اوراق قرضه نمی تواند بعنوان منابع پایدار باشد. در سال ۹۸ بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم که از منابع غیر پایدار تامین شد. در سال ۹۹ هم این اتفاق رخ داد.

قالیباف افزود: مجلس یازدهم در شش ماه گذشته برنامه منظم بر پایه چهار رویکرد مردمی سازی، شفاف سازی، هوشمندسازی و کارآمدسازی را دنبال کرد و در تمامی تصمیماتش این چهار مقوله را لحاظ کرد. بدین سبب برای رفع اشکال کسری بودجه در وهله اول بپذیریم که این اتفاق رخ داده است و بعد بخواهیم آنرا رفع نماییم. حل این مشکل در گرو اصلاح روند مالیات است. امروز وضعیت مالیات در کشور ما به شدت به هم ریخته بوده و از بین شرکت های حقوقی و کسب وکار تنها ۱۵ درصد مالیات گرفته می شود. اینها را باید مدیران و قانونگذاران آنرا اصلاح کنند. در گذشته بر این مساله اصرار نشد و در نتیجه دلالان و سوداگران حجم عظیمی از پول و درآمد را بدون پرداخت مالیات به دست آوردند.

وی اضافه کرد: در شش ماه گذشته مجلس با همکاری وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی طرحی را آماده کرد که در نوبت بررسی صحن قرار دارد. با تصویب آن حجم درآمد مالیاتی افزایش پیدا خواهدنمود. تصمیم دیگر آنست که باید شرکت های دولتی درآمد خودرا شفاف اعلام کنند. در بودجه امسال دولت ۸۵۰ هزار میلیارد تومان و بودجه شرکت های دولتی ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان است. یعنی بودجه شرکت های دولتی دو برابر بودجه دولت می باشد. در این بین ۳۰ شرکت دولتی هستند که ۸۰ درصد نقل و انتقالات مالی را انجام می دهند. بدهی شرکت های دولتی بین ۷۰ تا ۸۰ هزار میلیارد تومان است که باید این وضعیت سامان یابد. اینها همان شرکت های خصولتی هستند.

رئیس مجلس درباره اقدامات مجلس برای حل مشکل بورس اظهار داشت: مردم با اعتماد به مسئولان سرمایه های خودرا وارد بورس کردند اما نقدینگی کجا رفت؟ مردم بدانند ما هر روز موضوعات حساس اقتصادی و بورس را در مجلس دنبال می نماییم. کمااین که قبل از این نیز لایحه دو فوریتی دولت در موضوع افزایش سرمایه شرکتها و سود سهام را ظرف سه هفته تصویب کردیم و متاسفانه به درستی اجرا نشد.

وی اضافه کرد: من موافق نیستم که در بورس با کسانی که به درستی قوانین را اجرا نمی کنند، برخوردهایی از جنس قضایی و امنیتی صورت گیرد. باید نظارت دقیقی در بورس وجود داشته باشد. در این زمینه جلسات مختلفی با رئیس اقتصاد و رئیس سازمان بورس انجام شد و تاکید داشتم که آنها می توانند با نظارت و جرایمی این وضعیت را سامان دهند. در همین باره کمیسیون اقتصادی گزارشی را تهیه کرد که در آن پیشنهاد اصلاح قانون بورس برای رفع اشکال آمده است. یکی از امتیازهای مجلس یازدهم وجود برخی از نمایندگان با سابقه استانداری و اجرائیست که آنها خلأها را شناخته و تبدیل به قانون می کنند. ما در بورس نمایندگان ناظر داریم که آنها فعال بوده و گزارشاتی را ارائه می کنند.

قالیباف با اشاره به نظارت های میدانی نمایندگان در استان های مختلف اظهار داشت: بنده و نواب رئیس مجلس نیز سفرهایی به استان های مختلف داشته و نظارت های میدانی را انجام دادیم. کسانی که بیشترین پول را می گیرند و متاسفانه قاچاق هم صورت می گیرد. مگر می شود در کشور با قاچاق مبارزه نکرد؟ این حجم از قاچاق تنها به خاطر کولبری نیست. البته که کولبری هم به سبب مشکلات مدیران است که بازارچه های مرزی را به درستی مدیریت نکرده که یک جوان مجبور به کولبری می شود. قاچاق چند ۱۰ میلیاردی از بندر و ریل و جاده با کانتینر صورت می گیرد که اینها به سبب سیستم بروکراسی فاسد در کشورمان است.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از نظر بنده حدود ۳۰ الی ۳۵ درصد افزایش قیمت کالاها و فشار اقتصادی به دنبال تحریم هاست. بعنوان مثال ما در چند ماه گذشته تقاضای پنج میلیارد دلار از بانک جهانی و طرف های اروپایی جهت خنثی سازی تحریم ها داشتیم اما در عین حال در داخل ۱۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی اختصاص دادیم و قسمتی از این ارز نیز به نهاده های دامی اختصاص یافت.

او در ادامه اشاره کرد: بعضی از ایام که ما نفت را بشکه ای ۱۱۰ دلار می فروختیم و کشور ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد داشت باز هم ما با تورم و کسری بودجه روبه رو بودیم و در روزهایی دیگر که ما ۲۴ میلیارد دلار درآمد داشتیم و قیمت فروش نفت نیز کاهش یافته بود وضعیت کشور بهتر بود.

قالیباف در ادامه با اشاره به راهکارهای مجلس برای جبران کسری بودجه در سال آینده بیان کرد: همانطور که در ابتدای صحبت هایم مطرح کردم ستاندن مالیات و اصلاح سیستم مالیاتی یکی از روش ها برای جبران کسری بودجه است. بعنوان مثال امروز از سه میلیون مودی مالیاتی که مقرر است مالیات بدهند، برخی مراجعه می کنند و مالیات آنها ۱۰۰ میلیون تومان می شود اما طرف ۲۰ میلیون تومان به متصدی می دهد و تنها ۵۰ میلیون تومان مالیات پرداخت می کند. یکی از اهداف ما هوشمندسازی سیستم مالیاتی است که شفافیت را نیز به دنبال دارد. در بودجه سال آینده دولت پیش بینی کرده تا روزانه ۲.۵ میلیون بشکه نفت بفروشد. چه در داخل و چه در خارج اما سوال اینجاست که چرا ما به دنبال کاهش هزینه ها نمی رویم. در زمانی که تحریم نبود ما روزانه ۲.۵ میلیون بشکه نفت صادر نمی کردیم. امروز نیز ما هم در داخل نیاز به نفت خام داریم و هم در تولید فرآورده ها نظیر بنزین مسئله مهم تر نیز فاصله گرفتن از خام فروشی است.

وی در ادامه با اشاره به عملکرد مجلس بیان کرد: یکی از وظایف مجلس نظارت بر اجرای قانون است که در شش ماه گذشته در حوزه هایی نظیر بورس یا بخش مالیات مجلس ورود کرده است. مجلس در کنار نظارت میدانی و قانونگذاری که در چهار ماه گذشته آنرا دنبال کرده است اصلاح ساختار بودجه را در دستور کار دارد و این کار را از بودجه ۱۴۰۰ آغاز خواهیم کرد. اساسا بودجه سال ۱۴۰۰ متفاوت تر از همه بودجه های گذشته خواهد بود. اصلاح ساختار بودجه در یک سال امکان پذیر نیست اما ما آنرا از امسال در مجلس کلید خواهیم زد و در سال آینده که برنامه ششم توسعه تمام شده و مجلس بررسی برنامه هفتم را آغاز می کند یکی از مهم ترین رکن های ما در تنظیم برنامه هفتم توسعه اصلاح ساختار بودجه خواهد بود. مجلس در بودجه سال آینده نیز به این امر توجه داشته و در تلاش است تا کسری بودجه را کاهش داده و به بررسی بودجه شرکت های دولتی نیز ورود کرده است. واقعیت این است که اگر بخش های دولتی بخواهند تولید خدمت کنند چهار یا پنج برابر بیشتر از بخش خصوصی هزینه به دنبال خواهد داشت و پس ما نباید اجازه دهیم تا تولید خدمات از طرف بخش دولتی صورت گیرد. باتوجه به تجربه نمایندگان در این مجلس و وجود نمایندگان متعهد و همین طور اعلام همکاری دولت برای اصلاح ساختار بودجه بنده خوش بین هستم که مجلس یازدهم گام موثری در این عرصه بردارد. مجلس به دنبال ایجاد مزاحمت برای دولت نیست بلکه ما باید کمک دولت بوده و از مشکلات دولت گره گشایی نماییم. از طرف دیگر ما باید به مدیران قوی و با جرات، شجاعت تصمیم گیری بدهیم.

رئیس مجلس اضافه کرد: اصلاح ساختار بودجه را مجلس با جدیت دنبال می کند و آقای نوبخت و آقای رئیس جمهور نیز اعلام آمادگی کردند. از آنجائیکه اگر ماهیت بودجه عوض شود باید برمبنای قانون باردیگر به دولت بازگردد و ما در شرایطی نیستیم که این اتفاق رخ دهد اساسا مجلس و دولت با یکدیگر همراهی خواهند داشت تا اصلاح ساختار بودجه عملیاتی شود.

وی در ادامه با اشاره به روند هدفمندی یارانه ها در سال ۱۴۰۰ و پرداخت یارانه بیان کرد: زمانی که از هدفمندی یارانه حرف می زنیم به این معنا نیست که به ۸۵ میلیون نفر باید یارانه بپردازیم و افرادی که دخل و خرج آنها یکی است نباید مالیات بپردازند. افرادی که دخل شان چندین برابر خرج شان است باید همانند درآمد تصاعدی که دارند مالیات تصاعدی نیز بدهند اما افرادی که خرج شان بیشتر از دخل شان می شد باید تحت حمایت دولت قرار گیرند و باید به آنها یارانه پرداخت گردد. این به مفهوم هدفمندی یارانه ها است. امروز ما غیر از یارانه ارزی مبلغی بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به مردم می دهیم اما متاسفانه در توزیع این یارانه نیز آن طور که باید عدالت رعایت نمی گردد. حالا دو سال است که ما عزم خودرا جزم کردیم تا یارانه به دهک های نیازمند جامعه تعلق گیرد. از طرف دیگر حالا شاهد می باشیم یک مبلغ ۴۵ هزار تومان و یک مبلغ ۷۵ هزار تومان یارانه داده می شود که باید یکپارچه سازی و هدفمند شود. مجلس دراین زمینه نیز طرحی دارد که در زمان بودجه ارائه می شود و در سال آینده یارانه ها یکپارچه و هدفمندتر خواهند شد. یارانه ای قطع نخواهد شد و تنها هدفمندی صورت خواهد گرفت.

وی در ادامه اشاره کرد: از دیگر مواردی که در اصلاح ساختار بودجه باید مورد توجه قرار گیرد این است که امروز حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد خانواده ها ماشین ندارند و ما به ۵۰ درصد افرادی که ماشین دارند سوبسید انرژی و بنزین می دهیم اما فردی که مستضعف است و در روستا یا شهرستان زندگی می کند و به حمل و نقل عمومی نیز دسترسی ندارد، یارانه نمی دهیم. آیا این عدالت است فردی که خودش یک ماشین برای رفتن به شمال و یک ماشین برای رفتن به کویر دارد و فرزندش یک ماشین برای دوردور کردن در اندرزگو دارد هر چقدر که می خواهد بنزین ۳۰۰۰ تومانی بزند اما یک فرد روستایی هیچ یارانه ای دریافت نکند؟ چطور یک پیرمرد روستایی در زهک زابل این مساله را متوجه می شود اما بنده که رئیس مجلس هستم از آن درکی ندارم؟ هدف ما کمک به مردم است و اساسا با دولت همکاری خواهیم داشت. در بحث طرح معیشتی نیز که مجلس تصویب کرد و دولت نیز طرحی دیگر ارائه کرد بنده صراحتا اعلام کردم که مهم کمک به نیازمندان است و اصلا مهم نیست که به نام چه کسی تمام شود. در بحث برق نیز ما شاهد می باشیم که حدود شش میلیون نفر تنها پنج درصد مصرف برق دارند که دولت اعلام نمود مصرف برق برای این افراد رایگان می شود و ما نیز از آن استقبال کردیم و حتی یک مشکل قانونی که در آن وجود داشت بنده در ظرف ۴۸ ساعت آنرا حل کردم تا هر چه زودتر اجرائی شود. در بحث گاز نیز این مساله وجود دارد. فردی که با یک مشعل زندگی می کند با فردی که چند خانه در نقاط مختلف کشور داشته و از گاز برای گرم کردن استخر خود استفاده می نماید متفاوت است. چرا ما به هر ایرانی برمبنای کد ملی سهمیه گاز نمی دهیم تا روشن شود که هر کس چه میزان مصرف می کند؟

قالیباف در ادامه اشاره کرد: همانطور که آقای نوبخت مطرح نمودند ما علاوه بر ۲۵۰ هزار میلیارد تومان که یارانه نقدی می دهیم بیش از ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان می دهیم که باید در اصلاح ساختار مورد توجه قرار گیرد. ما قصد افزایش قیمت در هیچ حوزه ای را نداریم بلکه هدف اصلی اصلاح و هدفمندسازی یارانه هاست.

نماینده مردم تهران در ادامه با اشاره نقدهای وارده درباره طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها بیان کرد: ما در مقابل تحریم ها یکی از راه هایی که پیش رو داریم بحث خنثی سازی اثر تحریم است که با قوی کردن اقتصاد میسر می شود. این که گفته می شود این طرح به صورت غیر کارشناسی در مجلس تصویب شده است کاملا غیر منطقی است؛ چونکه مجلس حدود چهار ماه بر روی این طرح در کمیسیون امنیت ملی با همکاری دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و نظراتی که از سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه گرفته است کار کارشناسی انجام داده است و اصلا در این طرح به دنبال خروج از برجام نبوده ایم. از قضا در این طرح برمبنای ماده ۳۶ و ۳۷ برجام آماده شده است که در آن قید شده هر کدام از طرفین که تعهدات خودرا اجرائی نکنند طرف مقابل حق دارد که تعهدات خودرا کم کند. ما به همه تعهدات برجامی خود عمل کردیم. آیا طرف مقابل به تعهداتش عمل کرده است؟ ما در این طرح به دولت کمک کرده ایم تا از حقوق ملت دفاع کند. از آنجائیکه آنها به تعهداتشان عمل نکردند ما نیز غنی سازی تا ۲۰ درصد را انجام خواهیم داد.

وی در ادامه اضافه کرد: ما شاهد شهادت شهید فخری زاده و حادثه نطنز که در چند ماه گذشته رخ داد و شهادت سردار سلیمانی بودیم. رئیس جمهور کشوری که خودرا مدافع دموکراسی می داند رسما سردار ما را ترور و آنرا نیز اعلام می کند. آنها اطلاعات امنیتی ما را بردند و دانشمند و سردار ما را ترور کردند و به هیچ تعهدی نیز عمل نکردند. حتی زمانی که آقای اوباما نیز بود زمانی که در لندن از آقای جان کری پرسیدند که چرا به تعهدات تان عمل نمی کنید، اظهار داشت که ما کنار رفته ایم و این شرکتها هستند که تمایل ندارند با ایران همکاری کنند. هدف از این طرح خروج از برجام نیست بلکه اجبار طرفین به انجام تعهدات شان است. ما تا کنون به تمام تعهدات خود عمل کرده ایم. همه افرادی که اهل دیپلماسی هستند می دانند که ما باید تولید قدرت داشته باشیم تا بتوانیم موفق شویم.

وی در ادامه اضافه کرد: بنده خطاب به آقای رئیس جمهور از همین جا اعلام می کنم که ما باید در موضوعات ملی و در منافع ملی یک صدا و یک زبان باشیم و با همدلی پیش برویم. ایشان درباب این طرح فرمودند عده ای هول شدند و این طرح را تصویب کردند. اجازه دهید که ما کارمان را نماییم. بنده خطاب به ایشان می گویم که کسی هول نشده است. ما امروز دیدیم که وزیر امور خارجه نیز در گفت وگوی ویدئوکنفرانسی با اروپایی ها اعلام نمودند که طرح مجلس قانون است و ما باید آنرا اجرائی نماییم. مردم از سران قوا انتظار همدلی، همکاری برای حل مشکلات اقتصادی را دارند. بنده به آقای رئیس جمهور صراحتا اعلام می کنم که ما در حل مشکلات مردم پای کار بوده و با دولت همکاری می نماییم و در عرصه بین المللی نیز یکصدا و یک زبان و با قدرت باید پیش برویم و ابتدا اقتصاد خودرا برای خنثی سازی تحریم ها قوی نماییم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره وحدت و همدلی بین مجلس و دولت به خصوص در موضوع اجرای طرح معیشتی مجلس اظهار داشت: سه شنبه هفته گذشته درباره جلسه شورای عالی اقتصادی خدمت مقام معظم رهبری بودیم. پس از جلسه رئیس جمهور از من خواست که درباره طرح معیشتی صحبت نماییم. شاید ۳۰ تا ۳۵ دقیقه قدم زدیم. ایشان نگرانی های خودرا مطرح کرده و بنده هم توضیح دادم که هدف مجلس و دولت رفع اشکال معیشتی مردم است. پس از توضیحاتم رئیس جمهور به آقای نوبخت اظهار داشت که طرح را اجرائی کند. این یعنی هماهنگی و همدلی بین دو قوه مجریه و مقننه وجود دارد. روز گذشته نیز وزیر کار بعنوان مسئول اجرای این قانون و آقای نوبخت در جلسه کمیسیون اجتماعی جهت بررسی روش اجرای این طرح حضور پیدا کردند. قرار شد از آذر تا اسفند یعنی چهار ماه پایانی سال این طرح اجرا شده و مابقی در دو ماه ابتدای سال ۱۴۰۰ عملیاتی شود.

وی اشاره کرد: از انصاف و مروت به دور است که بخواهیم برای حل مشکلات مردم لجاجت کرده و اصرار به کار بیخود نماییم. مطمئن باشید که در بحث های اقتصادی همدلی وجود دارد. ممکنست در موضوعات سیاسی حرف هایی زده شود اما برای خدمت به مردم و موضوعات اقتصادی و امنیت ملی یکپارچگی وجود داشته و محکم هستیم. مطمئن باشید که مجلس پای کار است.

قالیباف درباره رویکرد مجلس یازدهم جهت تنقیح قوانین و نظارت بر اجرای آن اظهار داشت: در فاصله زمانی بین منتخب بودن تا نماینده شدن تحلیلی بر روند موضوعات مجلس داشتم. پس از آن هم نمایندگان به بنده اعتماد کرده و مرا بعنوان خدمتگزار خود انتخاب کردند. ما در این دوره نظارت را بعنوان یک اولویت پیگیری می نماییم. اگر از قانونگذاری در بورس گفتم دلیلش آن بود که پس از نظارت از ما خواستند که مشکل را با تصویب قانون حل نماییم. ما بین صحن و کمیسیون ها اصالت را به کمیسیون می دهیم. چون آنها نظارت را انجام می دهند. تنقیح قوانین از دوره قبل شروع شده و ما آنرا با سرعت بیشتری دنبال می نماییم. ۱۲ هزار قانون وجود دارد که به تنقیح نیازمند است.

وی اضافه کرد: مردم فکر نکنند همه کار نمایندگان در صحن است. نمایندگانی را می شناسم که خانواده هایشان را به تهران نیاورده و شبانه روزی کار می کنند و حتی در مجلس می مانند. بنده فردی نتیجه محور هستم و کار را تا حصول نتیجه پیگیری می کنم. مثلا ما در بعد شفاف سازی ۳۰ شرکت دولتی را که بیشترین مالیات مربوط به آنها است، حسابرسی کرده و گزارش آنرا روی سایت مجلس قرار می دهیم تا مردم از وضعیت آنها اطلاع داشته باشند. ما خیلی به سمت قانونگذاری نمی رویم؛ مگر این که ضرورت داشته باشد اما نظارت را به صورت دائمی پیگیری می نماییم. از مردم هم خواسته ایم که بر مجلس نظارت داشته باشند. مردم باید بدانند که نمایندگان چطور کار می کنند.

قالیباف درباره اجرای قانون نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس نیز اظهار داشت: هم اکنون هفت نفر برای عضویت در این هیات انتخاب شده که افرادی با تجربه و حقوقدان هستند. در شش ماه گذشته به شکایات رسیدگی شده و حکم صادر کرده و حتی به دادگاه گفته اند که آنها را احضار کرده تا پاسخگو باشند. در جلسه ویدئوکنفرانس با مقام معظم رهبری نیز بر موضوع نظارت مجلس بر نمایندگان نیز تاکید شد.

رئیس مجلس همین طور درباره اقدامات برای رفع اشکال کادر درمان و پرداخت معوقات آنها اظهار داشت: کادر درمان ایثارگرایانه و فداکارانه کارشان را انجام داده و سنگ تمام گذاشتند. آنها همچون دوران دفاع مقدس ایستادند و ما قدردان آنها هستیم. یک میلیارد دلار در موضوع کرونا اختصاص داده شده بود که قسمتی از آن قرار بود به کادر درمان داده شود. تاخیرهایی صورت گرفت و در بعضی موارد در جاهای دیگر هزینه شد. مجلس این مساله را دنبال کرد و دولت هم در اولویت گذاشته است. معوقات کادر درمان در حال پرداخت است. در حوزه جذب پرستار نیز احتیاج به افراد بیشتری است. چون فشار روی آنها زیاد بوده و حتما این مساله را در بودجه ۱۴۰۰ مد نظر داریم.

وی با اشاره به اینکه برای مقابله با کرونا در سطح ملی باید اقدامات جدی صورت گیرد، اظهار داشت: باید تست های روزانه را افزایش داد. در کشورهای اروپایی به ازای هر یک میلیون نفر ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تست گرفته می شود که این میزان در کشور ما ۳۵ هزار تست است. باید حداقل تست به ۱۰۰ هزار نفر برسد. حفظ جان مردم اولویت ماست.

قالیباف در آخر اظهار داشت: کادر درمان زحمت کشیده و از جان مایه می گذارد پس باید تصمیمات بدون تاخیر گرفته شود. محدودیت های دو هفته ای موجب کاهش زنجیره انتقال کرونا شد اما نگرانی وجود دارد که باردیگر به وضعیت قبلی برگردیم. اگر تست کرونای کسی مثبت شد باید وضعیت او را رصد و پیگیری کرد تا هر چه زودتر بهبود پیدا کرده و بتوان در نهایت زنجیره انتقال را قطع کرد.

منبع:

5.0 / 5
1242
1399/09/14
20:44:47
تگهای خبر: بازار , بانك , بورس , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش