سهم بخش تولید از اوراق بدهی بسیار پایین است

سهم بخش تولید از اوراق بدهی بسیار پایین است معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در سال 1398 از مجموع 100 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی انتشار یافته در بازار سرمایه، تنها در حدود 2.5 درصد سهم بخش صنعت ومعدن بوده است که سهم قابل قبولی نیست.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، سعید زرندی در جلسه کارگروه تامین مالی اضافه کرد: در دنیا بخش مهمی از تامین مالی واحدهای تولیدی از انتشار اوراق می باشد، اما در سال قبل تنها حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان انتشار اوراق در بخش صنعت و معدن داشتیم.
وی اشاره کرد: ارقام اوراق بدهی انتشار یافته برای شرکتهای تولیدی نشانگر این است که کمتر از یک درصد منابع مالی پرداختی به بخش تولید از شبکه بانکی از محل اوراق تامین شده است که این سهم حتما باید افزایش یابد. اتکا بیش از اندازه تولید به سیستم بانکی و محدودیت های مالی بانک ها برای این بخش، گرفتار اشکال است که باید برای آن چاره اندیشی عملیاتی شود.
زرندی اضافه کرد: با برنامه ریزی و پیگیری های زیادی که انجام شد تا حالا و طی سال جاری بیش از ۸ هزار میلیارد تومان انواع اوراق بدهی برای بخش تولید انتشار یافته که رشد قابل توجهی نسبت به سال قبل را نشان میدهد و تا آخر سال این عدد افزایش خواهد داشت، که با وجود رشد قابل توجه نسبت به سال قبل اما هنوز هم این سهم، پایین است. ضمن اینکه باید مسیر استفاده از این ابزارها تسهیل شود اما سیستم های سنتی مالی در بنگاهها هم باید تغییر کند و بجای این که تمام وقت و تلاش بنگاها صرف دریافت تسهیلات از نظام بانکی شود باید به طرف بهره مندی از ابزارهای نوین مالی حرکت کنند.
وی با اشاره به اینکه مساله اصلی بنگاه ها در استفاده از تامین مالی در بازار بدهی موضوع رکن ضامن است، اظهار داشت: رتبه بندی اعتباری بنگاه ها که بتازگی عملیاتی شده کمک به سزایی به تسریع و تسهیل تامین مالی در بازار سرمایه می کند که باید تقویت شود.
مزیت اوراق گام در تامین مالی اعتباری بنگاه های تولیدی
زرندی یکی از اوراقی که بنگاههای تولیدی می توانند از آن استفاده کنند را اوراق " گام " نامید و اضافه کرد: با بهره گیری از اوراق گام، ضمن عملیاتی شدن تامین مالی زنجیره تامین در زنجیره مثل قطعات خودرو، نساجی و پوشاک، تجهیزات صنعتی و... ظرفیت مناسبی برای جهش تولید در این صنایع ایجاد خواهد شد که باتوجه به تعاملات خوب صورت گرفته با شبکه بانکی و بانک مرکزی می تواند جایگزین قسمتی از روش های مرسوم تامین سرمایه در گردش باشد.
وی اظهار داشت: امکان خرید اعتباری مواد اولیه مورد نیاز در سررسیدهای ۱ تا ۹ ماه؛ عدم شمولیت سقف های در نظر گرفته شده در بخشنامه تسهیلات و تعهدات کلان؛ منوط نبودن صدور اوراق گام به ستاندن گواهی تبصره یک ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم؛ عدم ضرورت استعلام وضعیت بدهی غیر جاری بنگاه متعهد توسط بانک عامل؛ پرداخت کارمزد حدود دو درصدی بجای سود تسهیلات از مزایای اوراق گام است. امکان نقل و انتقال بدون کارمزد اوراق در مدت یک ششم عمر اوراق در سیستم بانکی؛ نرخ تنزیل منطقی در بازار سرمایه به سبب تضمین نقد شوندگی اوراق توسط بانک عامل، از دیگر مزایای است که بنگاه های تولیدی با بهره گیری از اوراق گام از آن بهره مند می شوند.
معاون طرح و برنامه اشاره کرد: باتوجه به اهمیت این ابزار در برنامه های وزارتخانه و اهتمام جدی بانک مرکزی برای عملیاتی نمودن آن، این مساله در دستور کار قرار گرفته و دفتر تامین مالی معاونت طرح و برنامه با جدیت آنرا دنبال می کند. اوراق گام می تواند نسبت به تامین مواد اولیه کارخانجات در کشور بدون پرداخت وجه نقد و با ساز وکار اعتباری کمک به سزایی کند که این روش در جهش تولید موثر است.5.0 / 5
1253
1399/09/19
16:46:53
تگهای خبر: ابزار , بازار , بانك , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش