دعوای دولتی ها سبب گرانی مرغ شد

دعوای دولتی ها سبب گرانی مرغ شد به گزارش میزان سنج رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس دعوای دولتی ها را دلیل گرانی مرغ دانست و اظهار داشت: متأسفانه چند وجهی بودن اختیارات سبب شده کشمکش بین اعضای دولت زیاد باشد.


به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، دومین برنامه عیار با حضور مسعود براتی، کارشناس و سید جواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس دیشب از شبکه افق با مبحث پرواز مرغ ها بر فراز سفره ها روی آنتن رفت.
مسعود براتی، کارشناس این برنامه در ابتدای برنامه اظهار داشت: ریشه گرانی مرغ به تحولات نرخ ارز بر می گردد که از اواخر سال ۹۶ شروع شد؛ هرچند دولت اعلام نمود برای کالاهای اساسی ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی پرداخت می کند و بازار مرغ هم تا اردیبهشت سال جاری خوب بود تا اینکه تخصیص ارز ترجیحی با مشکل مواجه گردید و قیمت مرغ روند افزایش قیمت را طی کرد.
وی اضافه کرد: چندی قبل هم شاهد معدوم کردن جوجه های یک روزه بودیم که ریشه در تخصیص نیافتن ارز ترجیحی بود. در شرایطی که مرغدار نتواند نهاده دام و طیور را ارزان دریافت کند سرمایه گذاری در این عرصه کاسته می شود و باعث به هم ریختگی بازار می شود.
سید جواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس هم با اشاره به اینکه مرغ شش ماه است که گرفتار التهاب شده، اظهار داشت: گرانی مرغ و تخم مرغ قابل پیشبینی بود و در مهر ماه طی جلسه ای که کمیسیون کشاورزی مجلس با وزرای صمت و جهاد کشاورزی و همینطور نماینده بانک مرکزی داشتیم بنده تاکید کردم که در آذر قیمت مرغ به ۴۰ هزار تومان می رسد.
وی با اشاره به اینکه ماهانه باید ۱۰۰ میلیون قطعه جوجه ریزی شود اضافه کرد: مشکل امروز بازار مرغ به ۴۵ روز قبل از می گردد؛ زمانی که مرغداران به علت تعیین قیمت دستوری و بالا بودن هزینه ها مبادرت به جوجه ریزی نکردند.
ساداتی نژاد درباره بازار مرغ شب عید اخطار داد: برای نوروز و ماه رمضان باید تعداد جوجه ریزی به ۱۲۰ میلیون قطعه برسد و اگر دولت حالا در این حوزه اقدام نکند نوروز و ماه رمضان سختی خواهیم داشت.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس خاطرنشان کرد: نهاده های دامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست تولید کننده نمی رسد، ازاین رو طی هفته های گذشته مشخصاً برای گرانی مرغ و تخم مرغ هفته ای دو جلسه در کمیسیون داشتیم و از اعضای دولت برای چرایی این مورد پاسخ خواستیم.
وی ضمن اشاره به اینکه وزرای صمت، کشاورزی، گمرک، سازمان بنادر و بانک مرکزی در این جلسات حضور داشتند تصریح کرد: متأسفانه چند وجهی بودن اختیارات سبب شده کشمکش بین اعضای دولت زیاد باشد و هر کدام دستگاه دیگر را مقصر کنند. ضرب المثلی در این حوزه وجود دارد که می گوید اگر می خواهید کاری به نتیجه نرسد برای آن کار سه رئیس انتخاب کنید و مشکل اصلی که در بازار مرغ بوجود آمده ناشی از عدم تمرکز مدیریت است.
وی با بیان راهکاری در این حوزه اظهار داشت: مطابق قانون تنظیم بازار محصولات کشاورزی و غذایی باید به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شود. دلیل این اقدام هم اصرار دولت بر احیای وزارت بازرگانی بود و برای مقابله با این کار تصمیم گرفته شد تا تنظیم بازار در اختیار یک دستگاه باشد اما تیر ماه سال قبل سران سه قوه مصوب کردند تا اختیارات به وزارت صمت داده شود.
این نماینده مجلس با تکیه بر اینکه فرمانده تنظیم بازار در هر بخش باید واحد و مشخص باشد تصریح کرد: در این حوزه با آقای رئیسی رئیس قوه قضائیه و آقای قالیباف دیدار کردیم و آنها موافق هستند که در جلسه بعدی سران قوا در اینباره تصمیم گیری کنند تا یک دستگاه متولی تولید و توزیع باشد تا در زمان بروز مشکل بتواند پاسخ دهد.
وی اضافه کرد: زمانی که آقای رزم حسینی برای دریافت رأی اعتماد برای تصدی وزارت صمت به مجلس آمد این وعده را داد تا اختیارات را به وزارت جهاد کشاورزی واگذار کند و تفاهم نامه ای هم بین دو وزیر به امضا رسید اما آقای رئیس جمهور این تفاهم نامه را لغو نمود.
براتی در ادامه برنامه اظهار داشت: آقای رئیس جمهور تصور دارد مشکل بازار به علت نداشتن وزارت بازرگانی است و حتی در دیداری که با مقام معظم رهبری داشت در اینباره سخت گفت اما به علت عدم همراهی مجلس برای احیای این وزارتخانه به مشکلات تنظیم بازار اضافه گردید.
ساداتی نژاد در ادامه خاطرنشان کرد: ما قبلاً وزارت بازرگانی داشتیم و یک وزیر خواهان واردات بود و دیگری خواهان تولید که هر دو در تضاد بودند. یک زمانی تصمیم گرفته شد تا این بخش ادغام شود تا تمرکز بر روی تولید باشد و هر جا که احتیاج به واردات بود بخش تجارت وارد عمل شود.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: حالا از وزیر جهاد کشاورزی در مورد بازار مرغ سوال پرسیده می شود می گوید تعیین قیمت و ثبت سفارش را وزارت صمت انجام می دهد و برای مرغدار به صرفه نیست.


منبع:

5.0 / 5
1074
1399/09/20
12:50:18
تگهای خبر: بازار , بانك , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش