فروشگاه های زنجیره ای و رفاه همگانی

فروشگاه های زنجیره ای و رفاه همگانی فراوانی و امکان دسترسی همگانی بیشتر افراد جامعه برخاسته از جهش و رشد کم سابقه تکنولوژی و عبور انسان از مالکیت بر ابزار ساده کسب و کار به فناوری هایی است که تسلط به طبیعت را ممکن می کند.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، دکتر حسین صبوری، قائم مقام مدیرعامل فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش نوشت؛ «تلاش در جهت بهبود کیفیت زندگی، یکی از مهم ترین اهداف انسان از انجام فعالیتهای اقتصادی بوده است. تغییر نوع نگرش به طبیعت و به تبع آن تغییر فهم بشر از طبیعت، سبب شد تا انفعال در مقابل طبیعت به باور به امکان و توان تغییر آن تغییر یافته و در نتیجه انقلاب فرهنگی اجتماعی (رنسانس) و در ادامه، انقلاب صنعتی و افزایش چشم گیر سطح دانش بشر، بهبود کیفیت زندگی بیشتر از گذشته اهمیت یافته و بعنوان یکی از مهم ترین شاخصهای توسعه، بخشی از مطالعات توسعه و رویکردهای اجتماعی را به خود اختصاص دهد.
«فراوانی» و «امکان دسترسی همگانی» بیشتر افراد جامعه به این «فراوانی» که برخاسته از جهش و رشد خارق العاده و کم سابقه تکنولوژی و عبور انسان از مالکیت بر ابزار ساده کسب و کار به فناوری هایی است که تسلط بر طبیعت و تغییر آن بر مبنای میل و اراده انسان را ممکن سازد و این از نتایج توسعه اقتصادی جامعه است که در خلال آن، بشر توانست با ایجاد سازمان ها و نهادهای مختلف اجتماعی «کمبود» اقلام مورد نیاز را به خاطره ای کمرنگ در اعماق ذهن تبدیل کرده و فراوانی را بر زندگی خود حاکم گرداند.
فروشگاه های زنجیره ای همچون نهادهایی هستند که در ادامه فرآیند نهادسازی با تکمیل نهادهای ابتدایی، جهت تحقق دو آرمان «فراوانی» و «امکان دسترسی همگانی» بوجود آمده اند. این صنعت که روش نوینی از تأمین و توزیع کالا به حساب می آید محصول تجربه تاریخی انسان در بستر اجتماع است و توانسته است روند فراوانی امکانات و دسترسی همگانی به آنرا که یکی از شاخصهای توسعه است تا حدی بهبود بخشند.
ایده «فراوانی» تا حد زیادی منوط به پی ریزی شیوه هایی جهت «تولید» و «تامین» بهینه محصولات و خدمات است که می تواند باعث افزایش تولید و در نتیجه افزایش اشتغال و درآمد سرانه ملی شود. فروشگاه های زنجیره ای که «تامین» کالا مأموریت اصلی آنهاست با فعالیت در زمینه «تامین» کالا و خدمات، مستقیم و غیرمستقیم نقش موثری در اشتغال، تولید و افزایش درآمد ملی کشور ایفا می کنند. از طرفی «توزیع» بعنوان مهم ترین مأموریت فروشگاه های زنجیره ای، برآورنده دیگر مؤلفه توسعه اقتصادی یعنی «امکان دسترسی همگانی» به کالا، امکانات و خدمات است. شواهد نشان داده است که فروشگاه های زنجیره ای چگونه توانسته اند در جوامع توسعه یافته، «فراوانی» و «امکان دسترسی همگانی» را که در شمار شاخصهای توسعه قرار دارند بهبود دهند.
اگر چه شکوفایی فعالیتهای اقتصادی تا حد زیادی مرهون بخش خصوصی است که بعنوان موتور توسعه باعث رشد اقتصاد می شود، اما از آنجائیکه دولت در معنای حاکمیت با در اختیار داشتن ابزار مختلف اجبار و هم قدرت برخاسته از قانون یا هر نوع منبع دیگر اقتدار و بخصوص انحصار قانونگذاری، نقش موثری در تحقق و یا عدم تحقق توسعه اقتصادی دارد. فراهم نمودن زمینه هایی جهت کارکرد بهینه فروشگاه های زنجیره ای، انتظاری است که از دولت وجود دارد چون که اگر دولت نقصها قانونی و موانع مختلف اداری و آن چه را که در ذیل عنوان بوروکراسی اداری وجود دارد رفع نماید بستر بسیار مناسبی برای توسعه و فعالیت فروشگاه های زنجیره ای ایجاد می شود که می تواند با ارتقاء استانداردهای زندگی، خدمات مفید و موثری در زمینه «تامین» و «توزیع» کالا و خدمات و در نتیجه، «فراوانی» و «امکان دسترسی همگانی» را برای شهروندان فراهم نماید.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

5.0 / 5
1352
1399/09/25
22:39:36
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش