ریسك كمبود مواد غذایی به دنبال بستن شدن مرزهای انگلیس

ریسك كمبود مواد غذایی به دنبال بستن شدن مرزهای انگلیس به گزارش میزان سنج به دنبال بسته شدن راههای مواصلاتی اصلی انگلیس با اروپا و عدم انعقاد توافق تجاری پسابریگزیت، توانایی انگلیس برای تأمین مواد غذایی ضروری مورد توجه قرار گرفته است.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، گروه های صنعتی درباره احتمال کمبود مواد غذایی اخطار داده اند و خریداران در مقابل سوپرمارکتهای لندن صف کشیده اند. فرانسه روز یکشنبه سفر از انگلیس را به مدت ۴۸ ساعت معلق کرد. باآنکه ترافیک به سمت انگلیس باز مانده است اما کامیون دارانی که در هر دو مسیر مواد غذایی حمل می کنند امکان دارد با محدودیتهای خروج از این کشور برای مقابله با شیوع نوع جدید ویروس کرونا روبرو شوند.

انگلیس نیمی از مواد غذایی مورد نیازش را تولید می کند و سال قبل یک چهارم از مواد غذایی مورد نیازش را از اتحادیه اروپا تأمین کرد.

واردات برای تأمین مواد غذایی که عمر کوتاهی دارند در زمستان که کشاورزان محصولاتی مانند کلم یا هویج تولید می کنند، ضروری می باشد. همزمان اختلالات در فعالیت بندری هم صادرکنندگان انگلیس محصولاتی نظیر بره و ماهی قزل آلا را با مازاد روبرو کرده است.

با شمارش معکوس برای رسیدن تعطیلات کریسمس و سال نو، زنجیره تأمین مواد غذایی انگلیس به چالش کشیده شده است. انگلیس کمتر از یک پنجم از میوه و تنها نیمی از صیفی جات مصرفی اش را تولید می کند. در حالیکه تولید فصلی کلم زیاد است اما تأمین کاهو، توتها و مرکبات امکان دارد با کمبود روبرو شود. انگلیس معمولا سالانه بیشتر از ۴۰۰ هزار تن گوجه فرنگی تازه وارد می نماید و فقط حدود یک پنجم تولید دارد. این کشور سال قبل بیشتر از ۲.۵ میلیارد پوند (۳.۳ میلیارد دلار) صیفی جات وارد کرد و پیاز، گوجه فرنگی و فلفل شیرین در صدر لیست واردات بود. واردات میوه از این رقم هم بالاتر بود و به ۳.۹ میلیارد پوند رسید.

اسکاتلند تأمین کننده بزرگ ماهی قزل آلاست و یک گروه لابی اخطار داده است این صنعت امکان دارد ۶.۵ میلیون پوند قبل از کریسمس ضرر کند مگر این که مرزها بازگشایی شوند. هفته جاری شلوغترین هفته برای تجارت است و ۱۵۰ تن ماهی قزل آلای تازه اسکاتلندی روزانه به اتحادیه اروپا صادر می شود و عمر کوتاه این محصول به معنای آن است که تحمل کمی برای تاخیر در فروش دارد. باآنکه انگلیس امکان دارد با مازاد قزل آلا مواجه شود اما برای تأمین ماهی های مورد علاقه مردم به واردات متکی است که عموما خارج از اتحادیه اروپا انجام می گیرد و از بریگزیت یا بسته شدن مرزها چندان متاثر نمی گردد.

در این بین، انگلیس بیشتر از نیمی از گوشت خوک و گوشت گاو مصرفی را از خارج تأمین می کند که عمده آن از اروپا وارد می شود. در مقابل این کشور امکان دارد گوشت بره زیادی داشته باشد که به علت تعطیلی بنادر صادرات آن مختل شده است.

کشاورزان انگلیسی تولیدکننده بزرگ لبنیات هستند و این کشور احیانا شیر کافی برای تأمین تقاضای مصرف کنندگان تولید می کند. اما بیشتر از یک سوم از پنیر مصرفی را از خارج وارد می نماید. مدرسه علوم سیاسی و اقتصاد لندن در یک بررسی که به سفارش شرکت لبنیاتی آرلا فودز انجام گرفت، پیش بینی نمود که در صورت عدم توافق تجاری بریگزیت، هزینه کره، خامه و پنیر موزارلا افزایش پیدا خواهد نمود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، انگلیس یک تولیدکننده بزرگ گندم است و کشاورزان معمولا نیمی از نیاز این کشور را تأمین می کنند اما آب و هوای نامساعد فصل اخیر سبب شد انگلیس کوچکترین محصول گندم را از دهه ۱۹۸۰ به این سو داشته باشد که به معنای تأمین تنها ۸۰ درصد از نیاز داخلی برای تولید آرد نان و کیک در مقایسه با ۹۰ درصد در مدت مشابه سال قبل است. با این وجود انگلیس جوی کافی برای تأمین خوراک دام و مصارف دیگر دارد.
5.0 / 5
1179
1399/10/02
13:57:16
تگهای خبر: تجارت , تولید , خرید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش