پاسخ گمرك به استاندارد:

برای ترخیص خودرو ها كوتاهی نكردیم، ولی آماده ایم

برای ترخیص خودرو ها كوتاهی نكردیم، ولی آماده ایم میزان سنج: به دنبال مکاتبه سازمان ملی استاندارد با معاون اول رئیس جمهور مبنی اینکه ˮدر صورت فراهم شدن شرایط برای ترخیص خودرو های دپو شده در گمرک آماده همکاری استˮ گمرک ایران اعلام نمود که در زمان مقرر پیگیری های لازم انجام شده است ولی حالا در صورت ستاندن موافقت های لازم از صدور ثبت سفارش و همین طور تائید منشأ ارز از طرف بانک مرکزی با رعایت مقررات نسبت به ترخیص خودرو اقدام خواهدنمود.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، از مدت ها قبل چند هزار دستگاه خودرو در گمرک باقیمانده یا برای تعیین تکلیف به سازمان اموال تملیکی سپرده شده است، ولی اعلام می شد سازمان ملی استاندارد، استانداردهای لازم برای این خودرو ها را صادر نکرده و با وجود موانع امکان ترخیص یا تعیین تکلیف آنها فراهم نیست. در میان این خودرو ها برندهایی همچون بنز، BMW، پورشه و تویوتا دیده می شد که سازمان ملی استاندارد، استاندار آنها را به دلیلهای مختلف مورد تائید قرار نداده بود.

با شدت گرفتن انتقادات و حواشی در مورد خودرو های مانده در گمرک و بلاتکلیفی آنها که عمده مسئولیت این مساله متوجه سازمان ملی استاندارد اعلام شده بود، بتازگی این سازمان ملی استاندار طی مکاتبه ای با جهانگیری - معاون اول رئیس جمهور - به نوعی عقب نشینی و دراین رابطه به صورت مشروط اعلام آمادگی کرد.

این در حالی است که پیروزبخت، در نامه خود اعلام نمود که باتوجه به پیگیری های صورت گرفته از مراجع مختلف نظیر سازمان اموال تملیکی و دادستان برخی استانها و ذی نفعان کالاها، نظر به این که بعضی از این خودرو ها فاقد ثبت سفارش بودند یا الزامات مورد نظر را ندارند، برای تصمیم گیری لازم درمورد آنها، وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت)، گمرک ایران و سازمان املاک تملیکی باید نسبت به بررسی، ستاندن مصوبات و اتخاذ تصمیم های مقتضی برای رفع موانع اقدام نمایند.

به دنبال این مکاتبه بتازگی گمرک ایران در مورد آمادگی سازمان ملی استاندارد برای همکاری با دستگاه های ذیربط اعلام نموده که در صورت تامین شرایط لازم در این رابطه اقدام خواهدنمود.

اعلام آمادگی مشروط گمرک برای ترخیص خودرو های دپو شده

طی نامه مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - اعلام شده که پیگیری های گمرک در مورد کالاهای دپو شده و رسوبی در بنادر همچون خودرو منجر به مصوبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ هیات وزیران شده که به سبب شرایط کرونا و مهلت ترخیص تا ۲۶ شهریور سال جاری تمدید گردید.

وی تاکید کرده که گمرک ایران در آن زمان اعلام نموده است که اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به صدور ثبت سفارش برای خودروهایی که فاقد ثبت سفارش هستند یا ثبت سفارش آنها به سبب مختلف باطل نشده اقدام نکند عملا تمدید مصوبه سبب ترخیص نخواهد شد و فایده ای ندارد، این در حالیست که وزارت صمت نیز به دلیلهای مختلف همچون نداشتن تائیدیه استاندارد کالا یا نداشتن نمایندگی از صدور ثبت سفارش خودداری کرده بود.

طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران اگر مراجع ذی صلاح همچون وزارت صمت نسبت به ستاندن موافقت های لازم درباب تمدید مجدد مصوبه ترخیص خودرو ها و صدور ثبت سفارش اقدام و بانک مرکزی نیز منشأ ارز این خودرو ها را تائید کند، آن گاه گمرک ایران با رعایت مقررات مربوطه و ستاندن مجوزهای قانونی لازم نسبت به ترخیص این خودرو ها اقدام می کند.

وی یادآور شده که در مورد خودرو های تحویلی به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی نیز رعایت کلیه مقررات مربوطه درباب اعاده اظهارنامه های مربوطه الزامی است.

طی ماه های گذشته ماجرای بازدید مرجع قضایی از گمرک شهید رجایی و اعلام غیر استاندارد بودن خودروهایی مانند بنز و پورشه و... از طرف سازمان ملی استاندارد حاشیه ساز شد و در آن زمان سازمان ملی استاندارد اعلام نموده بود که "عمده خودرو های دپو شده در گمرک که تا حالا ترخیص نشده و در اختیار سازمان اموال تملیکی قراردارد دارای حداقل یکی از اشکالات همچون عدم ثبت سفارش، نداشتن گواهی صحه گذاری تایید نوع خودرو از سازمان ملی استاندارد، حجم موتور بیشتر از ۲۵۰۰ سی سی، مستعمل بودن یا عمر بیشتر از یک سال است که بر این اساس از تایید استاندارد و مجوز ترخیص آنها خودداری شده است. "

سازمان اموال تملیکی نیز تاکید داشت که سازمان ملی استاندارد از ما مدارکی می خواهد که "با توجه به شرایط موجود امکان ارائه آن وجود ندارد و گاهی دو سال پیگیر دریافت تائید استاندارد برای برخی خودرو ها بوده اند، این در حالیست که حالا ۱۴۰۰ خودروی خارجی با استاندارد یورو (۵) فقط به سبب عدم مجوز سازمان استاندارد بلاتکلیف مانده و امکان تعیین تکلیف یا ترخیص یا فروش آنها وجود ندارد. "

منبع:

0.0 / 5
1128
1399/10/13
23:24:39
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش