معاون فنی گمرك به میزان سنج اعلام كرد

حذف امتیاز گوشی مسافری و پستی

حذف امتیاز گوشی مسافری و پستی آن طور که معاون فنی گمرک ایران می گوید طی تصمیمات اخیر و ابلاغ آن دیگر هیچ مزیتی برای ورود گوشیهای مسافری و پستی وجود نداشته و بیش از یک گوشی وارده بوسیله پست، مرجوع خواهد شد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، طی مدت اخیر حواشی در ارتباط با گوشیهای مسافری و البته گوشیهای پستی به وجود آمده بود؛ بطوریکه گمرک ایران اعلام نمود که طبق بررسی های انجام شده جریان ورودی گوشی به صورتی جریان تجاری تبدیل گشته است، بدین جهت قرار بر این شد تا طی طرح موضوع و بررسی، در مورد آن تصمیم گیری شود که طی هفته گذشته در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصمیماتی در مورد گوشیهای پستی البته گوشی اتباع ستاندن و در نهایت در ستاد تنظیم بازار مصوب شد.
این در حالی است که قبل از این و در سال قبل مصوباتی در ارتباط با معافیت ها و تغییر مبنای ارزی گوشی مسافری صادر و در دستور کار قرار گرفته بود.
پیگیری آخرین وضعیت ورود گوشیهای همراه مسافر و پستی با مصوبات جدید از گمرک ایران با توضیحاتی از طرف مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران _ همراه بود و وی اعلام نمود که مصوبات مربوطه گوشیهای پستی که از طرف ستاد تنظیم بازار صادر شد حالا برای اجرا ابلاغ گردیده است.

مزیت گوشی مسافری و پستی حذف شد
وی با اشاره به اینکه ترخیص کالاهای پستی -به استثنای اقلامی که از نظر شرعی یا قانونی ممنوعیت دارد- اگر کالا جنبه تجاری پیدا نکند به ارزش حداکثر ۵۰ دلار بدون پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی و بدون مطالبه کارت بازرگانی با مجوزهای مقرر بلامانع است، اظهار نمود: در ارتباط با گوشیهای پستی نیز این مساله قابل اجرا بود اما از مدتی پیش بررسی های گمرک نشان داد که به صورتی ورود گوشیهای پستی جنبه تجاری پیدا کرده است.
ارونقی اظهار داشت: مشاهده شد که افراد از کشورهای دیگر و همچون کشورهای همسایه همچون عراق، افغانستان و ترکیه مبادرت به پست گوشی به ایران می کردند که این از نظر گمرک ایران طبیعی به نظر نمی رسید.
وی تصریح کرد که براین اساس با طرح موضوع در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصمیم بر این شد که معافیت ۵۰ دلاری گوشیهای پستی حذف و نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی برای محاسبه حقوق ورودی حذف شود که در نهایت با پیشنهاد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک ایران در جلسه ستاد تنظیم بازار مطرح و به تصویب این مرجع رسید. براین اساس از این پس ورود گوشیهای پستی بدون هیچ معافیتی بوده و حقوق ورودی گمرکی آن بر طبق نرخ سنا و با پرداخت دو برابر سود بازرگانی انجام می شود.
این مقام مسئول در گمرک ایران اصرار کرد که اگر بیش از یک گوشی بنام یک شخص پست شده باشد گمرک ایران نسبت به مرجوع کردن مازاد آن اقدام نموده و فقط یک گوشی را رجیستر خواهدنمود.

اختلاف ۲.۵ میلیونی گوشی پستی به مسافری آیفون ۱۲ صفر شد
وی در ارتباط با جریان اخیر مربوط به گوشیهای آیفون ۱۲ و این که مسافران به شکل گسترده ای با خود از این مدل همراه داشته و یا در بسته های پستی زیادی گوشی آیفون ۱۲ وجود داشت اظهار داشت که هم اکنون با حذف معافیت های گوشیهای پستی و ارز ۴۲۰۰ تومانی آن اختلاف ۲.۵ میلیون تومانی گوشی پستی که نسبت به گوشی همراه مسافر ی وجود داشت حذف گردیده است.
وی در ادامه با اشاره به این که در مهرماه سال قبل در ارتباط با گوشی همراه مسافر تصمیماتی اتخاذ شده بود توضیح داد که طبق تسهیلاتی که گمرک برای مسافران در نظر گرفته می توانند سالانه یک گوشی همراه خود به کشور بیاورند و مشمول معافیت هایی هم می شد. اما در سال قبل طی بررسی های صورت گرفته و با طرح موضوع در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مصوبه ستاد تنظیم بازار، قرار بر این شد که معافیت ۸۰ دلاری واردات گوشی مسافری نیز حذف شود و حقوق و عوارض ورودی آن نیز با نرخ سنا محاسبه گردد. براین اساس هم اکنون گوشیهای همراه مسافر نیز با دو برابر سود بازرگانی و دریافت حقوق و عوارض گمرکی بر اساس سامانه سنا انجام می شود.
به گفته وی در مجموع با تصمیمات ستاندن شده، گوشی همراه مسافر و پستی دیگر مزیتی برای افراد سودجویی که از این فرصت سواستفاده می کردند نخواهد داشت.0.0 / 5
1047
1399/10/16
11:41:02
تگهای خبر: بازار , تجارت , دلار , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش