شریك جدید تجاری ایران از شرق می آید؟

شریك جدید تجاری ایران از شرق می آید؟ میزان سنج: ایران می گوید مقدمات شروع تجارت آزاد با دو کشور و یک منطقه اقتصادی را کلید زده و در این بین احیانا اولین کشوری که در این لیست قرار می گیرد، همسایه شرقی خواهد بود.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، در شرایطی که در سالهای گذشته خیلی از کشورها در قالب قراردادهای دو و چند جانبه برای بسط تجارت، پای توافق های تجارت آزاد و ترجیحی را امضا کرده اند، ایران به سبب مشکلات داخلی و محدودیت هایی که تحریم ها ایجاد کرده، با محدودیت هایی در این عرصه مواجه بوده و فعالان بخش خصوصی می گویند باید راه برای امضای این توافق ها همراه شود و تعلل بیش از این، به بازار ایران لطمه وارد میکند.
در تجارت آزاد، دو کشور تعرفه کالاهای وارداتی از کشور مقابل را به صفر می رسانند و همین کار راه را برای صادرات کالا به کشور هدف باز خواهدنمود. در تعرفه ترجیحی نیز برمبنای متن قرارداد، برخی از کالاها یا با تعرفه صفر وارد می شوند یا با با برنامه ریزی صورت گرفته تخفیف هایی در نظر گرفته می شود که برای کالاهای مشابه از سایر کشورها اجرا نمی گردد.
ایران اولین گام در این راه را در آبان ماه سال ۱۳۹۸ و با عضویت در اتحادیه اقتصادی اوراسیا برداشت. این اتحادیه که با حضور کشورهایی از آسیای میانه و اروپای شرقی تشکیل شده، به شکل گروهی تعرفه کالاهای صادراتی و وارداتی را به حداقل می رساند و اولین نتیجه آن افزایش صادرات ایران به برخی از کشورهای اوراسیا با وجود تداوم تحریم و شیوع ویروس کرونا بوده است.
باتوجه به اهمیت ورود ایران به این عرصه، روز گذشته رئیس سازمان توسعه تجارت خبر از این داد که ایران مذاکرات برای تجارت آزاد را آغاز نموده و در کنار اتحادیه اوراسیا، دو کشور پاکستان و صربستان نیز در حال مذاکره برای برقراری تجارت آزاد هستند.
بعد از این صحبت ها، حالا سازمان توسعه تجارت خبر از این داده که وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) با همتای پاکستانی خود درباره چگونگی افزایش همکاریهای دو جانبه گفت و گو کرده است. علیرضا رزم حسینی در این گفت وگوی تلفنی که به درخواست سفارت پاکستان در تهران انجام شده بود، با اشاره به روابط برادرانه دو کشور، بر گسترش بیش از پیش مناسبات تجاری، اقتصادی و سیاسی دو کشور تاکید کرد.
همچنین، در امتداد علاقمندی دو کشور به تقویت زیرساخت­های تجاری فیمابین، تداوم مذاکرات تجارت آزاد ایران و پاکستان مورد موافقت قرار گرفت و قرار شد برنامه ­های برگزاری نهمین اجلاس کمیته مشترک تجاری ایران و پاکستان به سرعت هماهنگ شود تا در جریان سفر عبدالرزاق داوود به تهران، سند همکاری­ها به امضای وزرا برسد.
در ادامه این گفت و گو، طرفین ضمن اظهار علاقه مندی به تقویت زیرساخت­های تبادلات مرزی بوسیله ایجاد بازارهای مرزی و بازگشایی نقاط جدید مرزی، از افزایش گذرگاه های مرزی رسمی بین ایران و پاکستان با گشایش مرز ریمدان –گبد در آذرماه سال جاری به دو مرز رسمی ابراز خرسندی کردند و خواهان بازگشایی مرز رسمی سوم بین ایران و پاکستان در پیشین-مند در آینده نزدیک شدند.
عبدالرزاق داوود نیز با اشاره به سفر موفقیت آمیز نخست وزیر پاکستان به تهران در سال ۱۳۹۸ و ملاقات با مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری، این سفر را به یاد ماندنی توصیف کرد و در آخر از ویزر صنعت، معدن و تجارت کشورمان دعوت کرد تا به پاکستان سفر کند.
برمبنای آمارهای سازمان توسعه تجارت، پاکستان چهارمین بازار صادراتی ایران در میان کشورهای همسایه بوده و در ۹ ماهه سال جاری مجموع تبادلات تجاری دو کشور بیش از ۸۴۰ میلیون دلار برآورد شده که سهم صادرات ایران ۷۱۰ میلیون دلار و شامل محصولات صنعتی، شیمیایی، مصالح ساختمانی، محسولات کشاورزی و غذایی بوده و در بیش از ۱۱۰ کد تعرفه انجام شده است.
باتوجه به تراز تجاری مثبت ایران در معامله با پاکستان، تجارت آزاد می تواند به افزایش قابل توجه صادرات ایران به این کشور همسایه منجر شود تا در دوره ای که رقابت های منطقه ای برای به دست آوردن بازارهای جدید به اوج خود رسیده، ایران بتواند شریک مهم خودرا از میان همسایگان شرقی اش جذب نماید.
منبع:

0.0 / 5
1469
1399/10/23
23:31:53
تگهای خبر: بازار , تجارت , توسعه , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش