در گفت وگو با میزان سنج اعلام شد

عرضه ماسكهای پارچه ای ضد ویروس با قابلیت 100بار شست وشو به بازار كشور

عرضه ماسكهای پارچه ای ضد ویروس با قابلیت 100بار شست وشو به بازار كشور میزان سنج: یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف با بهره گیری از الیاف فلز نقره خالص به تولید ماسکهای پارچه ای رسیدند که قابلیت 100 بار شست وشو را دارد و قابل استفاده تا 2 ماه است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا تعدادی از محققان یکی از شرکت های دانش بنیان به تولید ماسکهای پارچه ای آنتی وایرال رسیدند که قابل استفاده تا دو ماه و قادر به حذف ۹۹ درصدی ویروس می باشد.
دکتر علی زینلی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در گفت و گو با ایسنا فعالیت این شرکت را در حوزه سلامت و ایمن سازی در مقابل امواج الکترومغناطیس عنوان نمود و اظهار داشت: دراین زمینه حدود ۶ فناوری ثبت اختراع شده داریم، ضمن آنکه ۳۰ محصول و راهکار برای ایمن سازی در مقابل امواج الکترومغناطیس دیگر را نیز به تولید رساندیم.
وی تولید ماسکهای با خواص ضد باکتری و ویروس را از دیگر محصولات دانش بنیان این شرکت دانست و اظهار نمود: ما پارچه هایی را داریم که در آن از یکسری الیاف "های تک" استفاده شده است و با اعمال یکسری تغییرات در پارچه توانستیم در این الیاف به خواص آنتی وایرالی دست یابیم که از این الیاف برای تولید ماسک بهره بردیم.
زینلی با تاکید بر اینکه الیاف به کاربرده شده در این ماسک الیاف طبیعی است، اشاره کرد: معمولا جنس ماسکهای سه لایه از الیاف پلیمری است که برمبنای فرآیندهای شیمیایی هستند که احتمال بروز حساسیت در آنها وجود دارد ولی ماسکهای تولید شده در شرکت ما از الیاف طبیعی است.
مجری طرح تفاوت دیگر این ماسک با ماسکهای معمولی را سایز منافذ آن عنوان نمود و در این زمینه توضیح داد: ماسکهای سه لایه معمولی سایز منافذ عبوری آنها به شکلی است که ویروس در بین الیاف به دام می افتد که این عامل معایبی را به دنبال دارد که می توان به تجمع ویروس بر روی سطح ماسک اشاره نمود که این عامل عمر ماسک را می کاهد به این معنا که پس از یک تا دو ساعت ماسکی در اختیار داریم که سطح آن مملو از ویروس می باشد و گاهی ویروس بر روی سطح پلیمری ممکنست تا ۲۴ ساعت زنده بماند.
زینلی، کاهش تنفس پذیری را از دیگر معایب ماسکهای سه لایه معمولی ذکر کرد و تصریح کرد: معمولا تنفس پذیری در ماسکهای معمولی کاسته می شود، ضمن آنکه دی اکسید حاصل از عمل بازدم به سبب عدم تخلیه کامل در پشت ماسکهای معمولی وجود دارد که این امر منجر به کاهش مقداری اکسیژن خون می شود؛ بدین جهت پس از کمی استفاده، فرد گرفتار سرگیجه و خستگی خواهد شد.
این محقق افزود: مکانیزم ماسکی که در این شرکت دانش بنیان به تولید رسیده، برمبنای عبور هوای فیلتر شده است؛ بدین جهت زمانی که این ماسک به صورت زده می شود، تنفس در آن آسان تر است؛ چونکه این ماسک اجازه می دهد که هوا از میان الیاف عبور کند و اگر هر گونه ویروس و یا باکتری به این الیاف برخورد کند موجب لطمه ویروس خواهد شد.
زینلی، با تاکید بر اینکه این ماسک دارای الیافی است که با بهره گیری از ذرات نقره بر روی سطح آنها یکسری یون های آزاد اعمال شده است، اظهار داشت: استفاده از فلز نقره سبب شد که این ماسک خاصیت گندزدایی پیدا کند.
وی افزود: علاوه بر آن در این محصول یک دسته دیگری از الیاف وجود دارد که وقتی در تماس با یکدیگر قرار می گیرند، بارهای الکتریکی بسیار کمی تولید می کنند و زمانی که ویروس ها در معرض این بارهای الکتریکی قرار گیرند، لطمه می بینند؛ بدین جهت حتی اگر ویروس از این ماسک عبور کند، ویروسی لطمه دیده خواهد بود؛ چونکه ویروس دارای یک پوسته پروتئینی لیپیدی است و به محض آنکه با این سطوح دارای بارهای الکتریکی برخورد کند، لطمه می بیند و ویروس کارایی خودرا از دست خواهد داد.
زینلی، با اعلان اینکه این ماسک تولید شده در این شرکت دانش بنیان قابلیت چندین بار استفاده را دارد، اشاره کرد: یکی دیگر از خاصیت های این ماسک امکان شست وشو تا ۱۰۰ بار است و نتایج تست های انجام شده در آزمایشگاه ها نشان میدهد که این ماسک دارای خاصیت ۹۹ درصد ضد ویروسی است، ضمن آنکه ماسک ۱۰۰ بار شسته شده نیز همچنان خواص آنتی وایرالی خودرا حفظ نموده است.
بگفته وی این نوع ماسک در کشور سوئیس تولید شده است، ولی تا ۳۰ بار شست وشو دارای خواص ضد ویروسی است، ولی این ماسک قابلیت تا ۱۰۰ بار را دارد.
این محقق اشاره کرد: این ماسک به تولید انبوه رسیده و به بازار عرضه شده است.
منبع:

0.0 / 5
1368
1399/10/30
11:16:48
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش