رییس سازمان امور عشایر ایران:

شاخص برخورداری عشایر از آب سالم و پایدار به ۶۳ درصد رسید

شاخص برخورداری عشایر از آب سالم و پایدار به ۶۳ درصد رسید به گزارش میزان سنج خراسان جنوبی رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: شاخص برخورداری عشایر از آب سالم و پایدار پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور پنج درصد بود که 40 سال بعد به 43 درصد رسید و با اذن رهبری، توجه دولت و تصویب مجلس در 2 سال شاخص برخورداری به 63 درصد رسیده است.


شاهپور علائی مقدم، امروز دوشنبه ۲۰ بهمن در آیین بهره برداری از فاز دوم طرح آبرسانی پایدار به محلات عشایری خواجه منجیکوه شهرستان نهبندان از بهره برداری ۲۸۸ پروژه آبرسانی با اعتبار ۱۳۵ میلیارد تومان در مناطق عشایری کشور همزمان با دهه فجر امسال آگاهی داد.

به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: باتوجه به پیگیری هایی که بوسیله دولت و مجلس انجام دادیم، با اذن ویژه مقام معظم رهبری برای برداشت از صندوق ذخیره ارزی برای اجرای پروژه های حوزه عشایر موافقت شد.

وی با اعلان اینکه نخستین بار در تاریخ عشایری، مقام معظم رهبری اذن ویژه ای برای جامعه عشایری دادند و مرقوم فرمودند که عشایر مهم هستند و برای آبرسانی به این جامعه باید تلاش نماییم، بیان کرد: سال قبل نیز از محل همین اعتبارات ۲۵۴ میلیارد تومان پروژه آبرسانی به جامعه عشایری در کشور اجرا کردیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد: خراسان جنوبی جزء دو یا سه استان نخست جذب اعتبارات بند (ح) تبصره چهار بوده که حدود ۳۵ میلیارد تومان برای ارتقای شاخص برخورداری آب در جامعه عشایری در این استان هزینه شده است.

علائی مقدم اظهار داشت: ۱۳ هزار و ۵۰۰ پنل خورشیدی در دهه فجر و تا اختتام امسال بین عشایر کشور توزیع می شود که هزار و ۲۰۰ پنل مربوط به خراسان جنوبی است.

وی اظهار داشت: جمعیت عشایر کشور بسیار زیاد نیست، اما همت بالایی دارند و با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت حدودا در ۶۰ درصد مناطق جغرافیایی کشور پراکنده هستند.

رئیس سازمان امور عشایر بیان کرد: ایران کشور پهناوری است که تنوع اقلیم فراوان دارد پس عشایر با به کارگیری استراتژی کوچ، توکل بر خداوند و تکیه بر دام و مرتع برای کشور عزت آفرینی کرده و به فرمان امام و رهبری لبیک می گویند.

وی از عشایر بعنوان نماد اقتصاد مقاومتی یاد کرد و اظهار داشت: خدمت به جامعه عشایری و عشایر، عین عبادت است چون در خودکفایی گوشت قرمز، اقتصاد، حفظ فرهنگ کهن ایران اسلامی و فرهنگ عمیقی که مختص کشور است کار بزرگی انجام می دهند.

علائی مقدم اضافه کرد: با عنایت دولت تحولات بسیار عظیمی در هفت سال قبل در امتداد خدمت رسانی به جامعه عشایری اتفاق افتاده است.

وی ارتقای سطح معیشت و رفاه عشایر را از اهداف و برنامه های مهم سازمان امور عشایر دانست و اظهار داشت: اگر در زمینه زیرساخت ها و افزایش فاکتورهای برخوردار جامعه عشایر تلاش نماییم بدون شک عشایر در اقتصاد، معیشت و تولید هم موفق می شوند.

رئیس سازمان امور عشایر با اشاره به وجود ۶۶ هزار کیلومتر ایل راه عشایری در کشور اضافه کرد: عشایر در شهر و روستا زندگی نمی کنند پلاک، خیابان، بولوار یا پارک ندارند پس باید برای دسترسی عشایر به سامانه عرفی تلاش بیشتری نماییم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: به همین لحاظ در قانون بودجه ۱۴۰۰ ردیف مستقل راه های عشایری را پیشنهاد دادیم و تصویب گردید که امید است ابلاع شود.

وی اظهار داشت: درباب برق رسانی از وزارت نیرو و شرکت توزیع برق استان قدردانی می نماییم که در محلات عشایری نهبندان برق پایدار فراهم گشته است.

علائی مقدم اضافه کرد: دهه فجر امسال در حوزه برون دستگاهی ۲۸۲ پروژه بزرگ و کوچک با همکاری ۳۲ دستگاه اجرائی و با اعتبار هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان در بخش عشایری کشور افتتاح می شود.

وی بیان کرد: در حوزه زنان عشایری که ۵۰ درصد جامعه بانوان را می سازند برای پرداخت تسهیلات کم بهره با بازپرداخت پنج ساله آمادگی داریم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار نمود: بنا بر این یکی از با اهمیت ترین مولفه ها برای پایداری عشایر تا بتوانند هم از شغل خود محافظت کنند و هم تولید داشته باشند، تامین آب آشامیدنی انسان و دام است.

وی با اعلان اینکه دفترچه های بیمه عشایر تا آخر سال جمع آوری خواهد شد، اشاره کرد: عشایر باید به تعاونی های عشایری مراجعه کنند و کارت با پنج سال اعتبار که با در دست داشتن آن می توان به سازمان هدفمندی یارانه ها و سایر مراکز مراجعه کرد، دریافت شود.

منبع:

0.0 / 5
1127
1399/11/20
22:05:44
تگهای خبر: بیمه , تولید , دستگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش