رزم حسینی:

حجم تجارت خارجی به ۵۴ میلیارد دلار رسید

حجم تجارت خارجی به ۵۴ میلیارد دلار رسید وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) از شروع عملیات اجرائی خط دوم انتقال آب از هرمزگان به خراسان جنوبی و رضوی، به زودی آگاهی داد و اظهار داشت:  ظرفیت تولید خودرو از 160 هزار دستگاه سالیانه در اوایل انقلاب به دو میلیون و 600 هزار دستگاه هم اکنون رسیده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، علیرضا رزم حسینی در برنامه تلویزیونی انتهای الوند با اشاره به طرح ملی و راهبردی انتقال آب خلیج فارس به استان های به فلات مرکزی و شرق کشور، اظهار داشت: انتقال آب و شیرین سازی آن از هرمزگان به طول ۸۲۰ کیلومتر شروع شده است و انشاالله به زودی به اردکان خواهد رسید و عملیات اجرائی خطوط دوم و سوم این پروژه مهم نیز به زودی آغاز می شود. این آب برای صنعت و معدن کشور بسیار حائز اهمیت می باشد. اگر می خواهیم تولید افزایش یابد و طرح های توسعه ای در حوزه صنایع و معادن شکل بگیرد باید آب به محل واحدهای معدنی و صنعتی بیاید.
رزم حسینی با اعلان اینکه آبان ماه امسال این آب به سیرجان رسید و معادن بزرگ و شرکت های منطقه همچون گل گهر از این آب استفاده کردند و تا سرچشمه( کرمان) و چادرملو ( یزد) پیش می رود، اظهار داشت: به دستور رئیس جمهور مطالعات خط دوم و سوم این طرح راهبردی را در چند ماه گذشته انجام داده ایم. عملیات اجرائی خط انتقال آب هرمزگان به خراسان جنوبی و رضوی (مشهد مقدس) به زودی انجام می شود. طول این خط ۱۵۵۰ کیلومتر است و هدف آن آبرسانی به معادن بزرگ سنگان و خواف است. خط سوم نیز برای انتقال آب از هرمزگان به کرمان و سرانجام اصفهان به به طول ۹۲۰ کیلومتر است که شرکت های بزرگی مانند فولاد مبارکه و ذوب آهن در اصفهان و همین طور در طول مسیر واحدها صنعتی و معدنی می توانند از این آب استفاده کنند.

وی اشاره کرد: در عرصه تولید مس در اول انقلاب ظرفیتی نداشتیم اما حالا به ۵۱۲ هزار تن ظرفیت تولید در این عرصه رسیده ایم و رتبه ۱۰ دنیا را داریم. طرح های توسعه در حوزه مس در حال اجراست و حدود ۱.۵ میلیارد دلار صادرات در انواع محصولات مس به صورت سالانه داریم. در حوزه فولاد نیز از ظرفیت تولید ۷۰۰ هزار تن در اوایل انقلاب به ۵۶ میلیون تن ظرفیت تولید هم اکنون رسیده ایم.
بگفته وی، ایران تا ۱۵ سال پیش وارد کننده فولاد بود اما حالا به یک صادرکننده مهم در این عرصه تبدیل گشته است. در زمینه سیمان نیز از ظرفیت تولید ۷ میلیون تنی سیمان در اول انقلاب الان به ظرفیت تولید ۸۸ میلیون تن رسیده ایم و الان یک صادر کننده هستیم.
ارتقای کیفیت خودرو در دستور کار
وی همین طور با اعلان اینکه ظرفیت تولید خودرو از ۱۶۰ هزار دستگاه سالیانه در اول انقلاب به دو میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه هم اکنون رسیده است، اشاره کرد: البته ارتقای کیفیت خودرو ها حائز اهمیت و در دستور کار است.
وزیر صمت در ادامه درباره صنعت لوازم خانگی، اظهار نمود: پیش از انقلاب تنها دو برند (ارج و آزمایش) در این عرصه فعال بودند اما حالا با وجود تحریم های ظالمانه و خروج شرکتهای خارجی تولید لوازم خانگی ازکشورمان، پنج شرکت داخلی با برندهای معروف در این عرصه فعال می باشند. هم اکنون کارخانه های لوازم خانگی سه شیفته کار می کنند، صادرات به کشورهای آسیایی (عراق و سوریه) انجام می دهند و حتی با خرید بعضی برندهای خارجی، صادرات به کشورهای اروپایی( ایتالیا) دارند.
حجم تجارت خارجی به ۵۴ میلیارد دلار رسیده است
وی با اعلان اینکه در حوزه پتروشیمی پیش از انقلاب ظرفیتی نداشتیم اما حالا به ۷۷ میلیون تن ظرفیت تولید رسیدیم و در این عرصه صادر کننده هستیم، اظهار داشت: همین طور در حوزه صنایع غذایی پیشرفتهای خوبی به دست آمده است و صادرات ۵ میلیارد دلاری در این عرصه داریم. صادرات شیرینی و شکلات ایران نیز به ۵۸ کشور دنیا انجام می شود و بعنوان نمونه فقط یک شرکت تولید آشامیدنی در خراسان رضوی به بیش از ۶۰ کشور دنیا محصولات خودرا صادر می کند.
رزم حسینی در ادامه با اعلان اینکه پیش از انقلاب صادرات کشور ۵۰۰ میلیون دلار بوده است، اشاره کرد: در ۱۰ ماهه امسال ۲۶ میلیارد دلار صادرات داشتیم و ۵۴ میلیارد دلار حجم تجارت خارجی کشورمان بوده است.
۵ میلیارد تن معادن کشف شده در حوزه های مختلف
همین طور بگفته این مقام مسئول، ایران فقط یک کشور فقط نفتخیز نیست، بلکه کشوری معدن خیز نیز هست که پنج میلیارد تن معادن کشف شده در حوزه های مختلف داریم که باید از این ظرفیت استفاده بهینه بیشتری برای توسعه شود. همین طور هلدینگ استخراج طلا و فرآوری آن در وزارت صنعت، معدن و تجارت با تعامل و هماهنگی بخش خصوصی در حال راه اندازی است.0.0 / 5
1120
1399/11/21
20:58:20
تگهای خبر: تجارت , توسعه , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش