افزایش بیشتر از 2 برابری پرداخت تسهیلات بانكی به بخش خدمات

افزایش بیشتر از 2 برابری پرداخت تسهیلات بانكی به بخش خدمات جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است که تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری به بخش خدمات در ۹ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال بیشتر از دو برابر شده و بخش خدمات، صنعت و معدن و بازرگانی به ترتیب بیشترین سهم از تسهیلات بانکی را به خود اختصاص داده اند.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، طبق این آمار در ۹ ماهه نخست سال جاری در مجموع بیشتر از ۱۲۱۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات از جانب بانک ها و موسسات اعتباری به بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و سایر بخش های متفرقه پرداخت شده که نسبت به تسهیلات ۶۲۶ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومانی در مدت مشابه سال قبل ۹۴.۸ درصد افزایش داشته است.
در این میان تسهیلات پرداختی به بخش صنعت و معدن با افزایش ۹۰.۱ درصدی در ۹ ماهه نخست سال جاری، به ۳۶۲ هزار و ۱۱۰ میلیارد تومان رسیده است. مقدار این تسهیلات در ۹ ماه اول سال قبل ۱۹۰ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان بوده است.
همینطور سهم تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری به بخش صنعت و معدن از کل تسهیلات پرداخت شده به بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و سایر بخش های متفرقه در ۹ ماهه نخست سال گذشته، ۳۰.۴ درصد بوده که سال جاری این رقم به ۲۹.۷ درصد رسیده است.
این در شرایطی است که مطابق قانون برنامه ششم توسعه، بانک مرکزی (شورای پول و اعتبار) مکلف است سیاست های پرداخت تسهیلات بانکی را بگونه ای تنظیم کند که سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات پرداختی سالانه طی اجرای قانون برنامه حداقل ۴۰ درصد باشد.
تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری به بخش بازرگانی هم در در ۹ ماهه نخست سال قبل ۱۲۰ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان بوده که با ۸۳.۳ درصد افزایش به ۲۲۱ هزار و ۶۳۰ میلیارد تومان در ۹ ماهه نخست سالجاری رسیده است.
با این وجود سهم بخش بازرگانی از کل تسهیلات پرداختی به بخش های یاد شده از ۱۹.۳ درصد در ۹ ماهه ماه اول سال ۱۳۹۸ به ۱۸.۲ درصد امسال افزایش یافته است.
در این میان بیشترین تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری به بخش خدمات اختصاص یافته که در ۹ ماهه نخست سال جاری سهم ۳۹.۵ درصدی از کل تسهیلات پرداختی، معادل ۴۸۱ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص داده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۱۲۳.۸ درصد افزایش داشته است.
پس از بخش خدمات، صنعت و معدن وبازرگانی به ترتیب بخش کشاورزی و مسکن ۶.۹ و ۵.۷ درصد از کل تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری را دریافت کرده اند.
البته تسهیلات پرداختی به دو بخش کشاورزی و مسکن به ترتیب ۵۸.۱ و ۵۲.۱ درصد نسبت به ۹ ماهه اول سال قبل افزایش داشته و به ۸۴ هزار و ۱۴۰ میلیارد و ۷۰ هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان رسیده است.
منبع:

0.0 / 5
1022
1399/12/01
23:50:25
تگهای خبر: بانك , تجارت , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش