تولید داروهای ضد باكتری با منشأ بیولوژیكی

تولید داروهای ضد باكتری با منشأ بیولوژیكی میزان سنج: در ابتدای سال 2000 از سوی سازمان بهداشت جهانی اعلام گردید که مقاومت میکروبی از با اهمیت ترین چالش بشریت در هزاره سوم است؛ بدین جهت گروه های فناور یکی از شتابدهنده های حوزه سلامت نسل جدیدی از فرآورده های ضد میکروبی با منشا بیولوژیکی معرفی کردند که در آنها چالش مقاومت میکروبی رفع شده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا هومن کاغذیان، مدیر عامل یکی از شتابدهنده های فعال در حوزه زیست فناوری (سلامت فن یاخته) در مراسم رونمایی از فرآورده ها و دانش فنی محصولات زیست فناوری دو شتابدهنده دانش بنیان که در محل ساختمان معاونت علمی ریاست جمهوری برگزار شد، با اعلان اینکه پیام ما با این رونمایی، استفاده از دانش بومی است، اظهار داشت: این شتابدهنده تنها مجموعه بدون کارخانه صنعتی است و توانسته ایم محتوا و مغز افزار دانش تولید را با ۵۰ نفر فناور ایجاد نماییم.
وی اشاره کرد: علاوه بر آن ما توانستیم ایزوهای "مدیریت ریسک" و "آموزش" را دریافت نماییم، ضمن آنکه در این شتابدهنده ۵ پلت فرم اصلی بیوتکنولوژی "نوترکیب ها"، "جانوری"، "باکتریایی"، "مخمری" و"فرآورده های بیولوژی غیر نوترکیب" شامل واکسن ها شامل انسانی، طیور و آبزیان، سلول های بنیادی را در اختیار داریم.
کاغذیان با اشاره به موفقیت این شتابدهنده در زمینه انعقاد ۳ قرارداد صنعتی، یاداور شد: برای تولید منوکلونال آنتی بادی ها قرارداد منعقد شده است ضمن آنکه برای واکسن کووید-۱۹ با پلت فرم هایی که از طرف ستاد زیست فناوری حمایت شده، قراردادی امروز منعقد خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه فرآورده های دارویی که امروز رونمایی می‎شوند، بیش از ۴۰ میلیون دلار پتانسیل صادرات دارند، افزود: در ابتدای سال ۲۰۰۰ از طرف سازمان بهداشت جهانی اعلام گردید که مقاومت میکروبی از با اهمیت ترین چالش بشریت در هزاره سوم است؛ بدین جهت ما نسل جدیدی از فرآورده های ضد میکروبی (آنتی بیوتیک ها) را عرضه کردیم که در آنها مقاومت میکروبی معنا ندارد، چونکه منشا بیولوژیکی دارد.
کاغذیان، با تاکید بر اینکه تولید این آنتی بیوتیک ها الگوگیری از طبیعت بوده است، تصریح کرد: ما با منشا بیولوژیکی، مواد ضد میکروبی را عرضه کردیم.
وی امیگانان را از محصولات تولیدی این مجموعه دانش بنیان نام برد و تصریح کرد: این دارو برای عفونت های کاتتر و آکنه کاربردی است، ضمن آنکه پکسیگانان تولیدی ما با اثرات ضد باکتری و قارچ و تک یاخته برای زخم پای دیابتی تولید شده است.
وی با اعلان اینکه داروی رلتسیمود برای مقابله با باکتری های گرم مثبت و منفی و عفونت های کلیوی ارائه شد، اشاره کرد: تلاوانسین نیز از دیگر دستاوردهای پژوهشگران این شتابدهنده است که یک آنتی بیوتیک لیپوگلیکوپپتیدی است که با اتصال به غشاهای باکتریایی، عملکرد غشا را مختل می کند و این برای نخستین بار است که برای درمان عفونت حاد باکتریایی پوست و ساختار تایید شده است.
بگفته وی این دارو برای بیماران مبتلا به پنومونی باکتریایی وابسته به ونتیلاتور و اکتسابی از بیمارستان و هنگامی که درمان های جایگزین موثر نیستند، استفاده می شود.
کاغذیان با اشاره به موفقیت این مجموعه در دانش فنی تولید بذر واکسن طیور، اشاره کرد: ما بذر این واکسن را تولید کردیم و کاری است که تا حالا بذرها را به کشور وارد می کردیم و کمتر در داخل کشور توسعه یافته است.
وی تصریح کرد: امروز همین طور از بذر واکسن ماساچوست نیز رونمایی می شود.
منبع:

0.0 / 5
1044
1399/12/05
23:57:42
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۳ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش