طلا در راه افزایش قیمت گام برداشت

طلا در راه افزایش قیمت گام برداشت میزان سنج: طلا در معاملات روز جمعه بازار جهانی افزایش یافت و دومین افزایش هفتگی متوالی را به ثبت رساند که نشان میدهد سرمایه گذاران در حال وفق یافتن با رشد ارزش دلار و افزایش بازده اوراق قرضه بعنوان یک استاندارد جدید در فضای تورم بالاتر هستند.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا بهای هر اونس طلا برای تحویل در آوریل در معاملات بازار آمریکا با ۹ دلار و ۲۰ سنت معادل ۰.۵ درصد افزایش، در ۱۷۴۱ دلار و ۷۰ سنت بسته شد.

طلا برای کل هفته ۱.۳ درصد افزایش یافت و به روند افزایشی هفته گذشته ادامه داد. این فلز باارزش هفته گذشته در حالی افزایش یافت که بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله روز پنج شنبه به بالای ۱.۷ درصد افزایش یافت که بالاترین رکورد در ۱۳ ماه گذشته بود و شاخص دلار روز جمعه به سطح کلیدی ۹۲ واحد صعود کرد. تحولات مذکور قبل از این برای طلا منفی بودند.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA در نیویورک، اظهار نمود: چند ماه آتی در شناسایی عوامل اصلی موثر بر قیمت طلا بسیار حساس خواهد بود. وال استریت به ریزش بازار اوراق قرضه و افت اخیر سهام فناوری متمرکز مانده است. طلا باردیگر توجه تعدادی از سرمایه گذاران را جلب کرده است برای اینکه بازده اوراق خزانه در نهایت واکنش بانک مرکزی آمریکا برای کنترل آنرا به دنبال خواهد داشت. اگر سهام فناوری نتواند بهبود پیدا کند، شاخص اس اند پی ۵۰۰ نمی تواند بالاتر صعود کند و هر گونه تردید در این معاملات موجب هجوم سرمایه گذاران به سمت طلا خواهد شد.

ابهامات سرمایه گذاران هفته گذشته بعد از اینکه جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، در کنفرانس مطبوعاتی خود بعد از نشست سیاست پولی بانک مرکزی حاضر نشد به خرید بیشتر اوراق قرضه اشاره کند، افزوده شد. افزایش بازده اوراق قرضه از شروع سال میلادی جاری روند صعودی داراییهای پرریسک را محدود کرده است.

پاول اظهار داشت: نرخ بیکاری آمریکا احیانا از ۶.۲ درصد فوریه کاهش پیدا خواهدنمود در صورتیکه در مقابل انتظارات برای رشد ۶.۵ درصدی تولید ناخالص داخلی، تورم امسال ۲.۴ درصد رشد می کند. اما این وضعیت همچنان برای افزایش نرخهای بهره کافی نیست.

افزایش بازده اوراق قرضه مانعی برای افزایش قیمت طلا بود و موجب شد این فلز باارزش از رکورد حدود ۲۱۰۰ دلار در اوت، ۱۷ درصد سقوط کند. هر گونه اشاره بانک مرکزی آمریکا به افزایش خرید اوراق قرضه در ماههای آتی می تواند رشد بازده اوراق قرضه را مهار کرده و موجب صعود قیمت طلا شود.

طلا در چند دهه گذشته بهترین حافظ سرمایه در مقابل نگرانیهای تورمی بوده است اما در ماههای اخیر نتوانست بعنوان دارایی محبوب سرمایه گذاران عملکرد قابل توجهی داشته باشد برای اینکه بانک های سرمایه گذاری، صندوقهای پوشش ریسک و سایر بازیگران بازار به فروش این فلز باارزش پرداخته و بازده اوراق قرضه و دلار آمریکا را بالا بردند.

بر اساس گزارش اینوستینگ، بازده اوراق قرضه با این استدلال که احیای اقتصادی در ماههای آتی می تواند فراتر از انتظارات بانک مرکزی آمریکا باشد، رشد کرده و موجب رشد تورم شده است. دلار که معمولا در فضای تشدید نگرانیهای تورمی نزول می کند، این دفعه با منطق مشابه احیای اقتصادی سریع، بالا رفته است. جایگاه دلار بعنوان ارز ذخیره موقعیتش بعنوان دارایی امن را تقویت کرده است و موجب افزایش قراردادهای خرید دلار شده که به نوبه خود افزایش قیمت طلا را محدود کرده است.

منبع:

0.0 / 5
1275
1399/12/30
14:49:18
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش