معاون طرح و برنامه صمت استان:

۱۴۸۵ طرح صنعتی لرستان در دست اجراست

۱۴۸۵ طرح صنعتی لرستان در دست اجراست به گزارش میزان سنج لرستان معاون طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان اظهار داشت: ۱۴۸۵ طرح صنعتی و تولیدی این استان با میانگین پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد در دست اجرا است.


علی شیخ مرادی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که امروز یازدهم فروردین ماه با حضور سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، اظهار نمود: عمده طرح های صنعتی استان با میانگین پیشرفت فیزیکی ۶۰ تا ۸۰ درصد شامل ۳۲۶ طرح است که ظرفیت ۱۰ هزار نفر اشتغال دارد.
وی خاطرنشان کرد: با عنایت به این که لرستان با هفت استان هم مرز است طرح های صنعتی مهمی همچون یک نیروگاه جدید، مینی پالایشگاه پلدختر، ۱۷ شهرک صنعتی و یک منطقه ویژه فعال و ۲ منطقه ویژه در دست راه اندازی دارد.
معاون صمت لرستان به تدوین برنامه جامعی برای لرستان تحت عنوان رفع محرومیت و پر کردن خلاء صنعتی و معدنی اشاره نمود و افزود: این استان ۱۱ شهرستان و ۳۱ بخش دارد که برپایه آخرین تقسیمات کشوری ۲۰ بخش آن جزو مناطق محروم قرار دارد که باید برنامه محرومیت زدایی در استان به صورت ویژه دیده شود.
شیخ مرادی تصریح کرد: حالا در حوزه صنعت ۲۳ هزار نفر، معدن یک هزار و ۸۰۰ نفر و در حوزه تجارت ۱۳۸ هزار نفر در لرستان اشتغال دارند و یک هزار و ۱۸۵ واحد در صنایع مختلف شیمیایی، معدنی و فلزی فعال است.
وی افزود: عمده تولیدات صنایع لرستان پلی اتیلین، فروسیلس، سیمان و داروهای دامی و انسانی است و ۲۳ ماده معدنی شناسایی شده و پروانه دار با ذخیره قطعی ۵۵۴ میلیون تن در استان شناسایی شده است.
شیخ مرادی ضمن اشاره به وجود ۱۷۰ معدن در لرستان، بیان نمود: استخراج واقعی معادن استان در ۹ ماهه سال قبل ۴ میلیون و ۴۵۳ تن با ۱۷ ماده معدنی است.
معاون صمت لرستان با اشاره به اینکه تعداد کارت های بازرگانی فعال استان ۲۷۰ فقره است، اظهار داشت: ۵۳ هزار و ۲۹۲ واحد صنفی در حوزه خدماتی و تولیدی داریم که واحدهای صنفی فاقد پروانه ۵۳۱۱ مورد هستند.
وی افزود: ۵۵ بنگاه صادراتی در لرستان فعال است و صادرات آنها از ۳۴۰ هزار تن در سال ۹۶ به ۱۷۸ هزار تن در ۹ ماهه ۹۹ رسید که از نظر وزنی و ارزشی کاهش قابل ملاحظه ای داشته است.
شیخ مرادی اظهار نمود: عمده صادرات استان هم ظروف شیشه ای، هیدروکربنات، مواد غذایی، تجهیزات پزشکی، محصولات پتروشیمی و دیگر مواد به ۲۸ کشور هدف است.
معاون صمت لرستان خاطرنشان کرد: در حوزه فرش ۲۳ هزار بافنده داریم که ۱۸ هزار نفر از آنها کارت مهارت دارند و ۱۳ هزار نفر برای بیمه عرضه شدند که حالا تعداد افراد بیمه شده ۳ هزار و ۷۰۰ نفر و چهار هزار مجوز مشاغل خانگی هم صادر گردیده است.
وی به طرح های مهم نیازمند حمایت ویژه وزارت صمت هم اشاره نمود و اضافه کرد: فولاد و ذوب آهن با ظرفیت ۱.۲ میلیون تن، پیشرفت ۷۵ درصد و ۱۸۶ میلیون دلار سرمایه گذاری و با تسهیلات ۳۰۰ میلیارد ریال همچون مهم ترین طرح های صنعتی لرستان است که باید برای تعیین تکلیف آنها برنامه ریزی شود.
شیخ مرادی تصریح کرد: داروسازی بایر افلاک در دو فاز دامی و انسانی با تولید ۵۰۰ قلم دارو از دیگر طرح های مهم استان است که ۷۰ درصد پیشرفت دارد که منتظر تمدید ال سی (گشایش اعتبار) است تا بخشی از مانده ماشین آلات آنرا وارد نماییم و طرح عملیاتی شود.
معاون طرح و برنامه سازمان صمت لرستان ضمن اشاره به صنایع غذایی گهر در زمینه تولید نوشیدنی بعنوان یکی از بزرگ ترین صنایع غذایی خاورمیانه با بیشتر از ۲۵۰ لیتر آب، افزود: این طرح با ۱۸ خط تولید نوشیدنی و سرمایه گذاری اولیه ۳۰۰ میلیارد تومان با یک هزار نفر اشتغال حالا در تملک بانک ملی است که در صورتی بتوانیم آنرا فعال نماییم تاثیر اساسی در اقتصاد استان دارد.
وی ضمن اشاره به مصوبه سفر ریاست جمهوری در خصوص تولید لاستیک در شهرستان خرم آباد، بیان نمود: این طرح در حال اجرا می باشد و به علت محدودیت های تحریمی، اصل طرح با تولید ۵۰ هزار حلقه لاستیک مسکوت مانده و تولید محدود آن با ۶۰۰ هزار حلقه لاستیک در حال اجرا می باشد که در صورت مساعدت بانک صنعت و معدن، عملیاتی می شود.
شیخ مرادی درباره فاز چهارم سیمان دورود هم اظهار داشت: شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) باید به این مورد ورود کند اما سرعت کار خیلی کند است و پیشرفت مطلوبی ندارد.
وی درباره مینی پالایشگاه پلدختر با ظرفیت پنج هزار بشکه نفت، اظهار نمود: فاز اول آن دهه فجر ۹۹ به بهره برداری رسید و باید تا ظرفیت ۳۰ هزار بشکه حمایت شود.
منبع:

5.0 / 5
1137
1400/01/12
15:42:37
تگهای خبر: بانك , بیمه , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش