ادعای وزیر كشاورزی بازار مرغ به آرامش رسید

ادعای وزیر كشاورزی بازار مرغ به آرامش رسید به گزارش میزان سنج وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: با اقدامات قرارگاه ساماندهی مرغ کشور آرامش بر بازار حاکم شد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه جلسه قرارگاه ساماندهی مرغ کشور جمع خبرنگاران اظهار نمود: با وجود تولید کافی مرغ در کشور، در دوماه گذشته تصویر نامناسبی از وضعیت و پتانسیل تولید به معرض نمایش گذاشته شد و در روز چهارشنبه ۱۱ فروردین ماه دولت تصمیم گرفت یک ستاد یا قرارگاه را برای ساماندهی مرغ تدارک ببیند و مسئولیت آن به وزارت جهاد کشاورزی داده شد.
وی اضافه کرد: این قرارگاه که در اصل یک واحد هماهنگی بزرگ برای ارتباط و هماهنگی همه دستگاهها برای کنترل بازار است، کار خودرا از شامگاه ۱۱ فروردین آغاز نموده است و در ایام تعطیل پنجشنبه و جمعه به کار خود ادامه داد و تصمیمات زیادی در این قرارگاه گرفته شد که یکی از این تصمیمات، برنامه ریزی برای استان هایی بود که به لحاظ قیمت مرغ گرفتار مشکل بودند.
وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد: استان های گرفتار مشکل قیمت تهران، البرز و سیستان و بلوچستان بودند و همین طور موضوع دیگر، نظارت بر نظام توزیع و میزان توزیع و تامین مرغ برای استان های مختلف بود.
وی اضافه کرد: باتوجه به این که ما مطمئن بودیم که مرغ به اندازه کافی تولید می شود، با برنامه ریزی هایی که انجام دادیم، روز شنبه نزدیک به یک هزار و ۱۱۶ تن مرغ و امروز بیش از یک هزار و ۴۵۰ تن مرغ وارد استان تهران کردیم؛ ورود مرغ همچنان ادامه دارد و برای استان البرز هم تدارک دیده ایم.
خاوازی افزود: با این روند، بازار دیگر متلاطم نیست و با بازدیدی که از میادین و مراکز فروش عمده و خرده فروشی داشتم، شرایط توزیع مناسب تر شده و رضایت مصرف کننده را در پی داشته است که این روند می توانست دوماه و نیم پیش هم اتفاق بیفتد چونکه تولید به اندازه کافی وجود داشت.
وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: قرارگاه در حال برنامه ریزی است تا دیگر شاهد این اتفاقات نباشیم.

ممنوعیت قطعه بندی و بسته بندی مرغ تا اطلاع ثانوی
وی با اشاره به این که درباب تمام مشکلات مربوط به تامین و توزیع مرغ در قرارگاه بحث شده است، اشاره کرد: تمام منافذی که مرغ را از دست دهک های پایین جامعه خارج می کرد شناسایی شد، از طرفی هم تعداد غرف در میادین میوه و تره بار خیلی کم بود و جوابگوی نیاز مردم نبود و با وجود توزیع بالای مرغ موجب ایجاد صف می شد.
خاوازی افزود: تولیدکنندگان، وزارت کشور، وزارت صمت، وزارت اطلاعات و وزارت دادگستری به کمک آمدند تا بتوانیم آرامش را بر بازار حاکم نماییم و پایش تا ثبات کامل بازار ادامه خواهد داشت.
وی با اشاره به اقدامات موقت قرارگاه ساماندهی مرغ اظهار داشت: موضوع دیگر بسته بندی مرغ در قالب زنجیره ها و واحدهای تولیدی بزرگ بود که با قیمت بسیار بالا عرضه می شد، بدین جهت تا اطلاع ثانوی بسته بندی مرغ را ممنوع کردیم.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: در یک واحد بسته بندی مرغ حدود ۳۶۵ تن مرغ در یک شیفت کاری وارد می شد در صورتیکه این واحد در سه شیفت مشغول کار بود و بااینکه ما موافق از بین رفتن اشتغال نیستیم، اما بسته بندی مرغ و عرضه آن با قیمت بالاتر اتفاق خوبی برای مردم نبود بدین جهت این رویه ممنوع گردید.
وی اضافه کرد: با وجود این که ریاست جمهوری و دولت موافق افزایش قیمت مرغ نبودند اما به جهت این که از مهر سال قبل افزایش قیمتی در حوزه مرغ نداشتیم و هزینه های تولید مانند حمل و نقل، ریزمغذی ها و جوجه یک روزه نیز افزایش یافته بود و ارز ۴۲۰۰ تومانی هم ۴۰ تا ۵۰ درصد هزینه های تولید مرغ را پوشش می داد، دولت با افزایش قیمت مرغ به کیلویی ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان موافقت نمود.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: جلسات بسیاری را با تولیدکنندگان و متخصصین اقتصادی داشتیم و با وجود میل باطنی و تنها برای پایداری تولید، با افزایش قیمت موافقت شد و قیمت مرغ زنده در زمان تحویل به کشتارگاه به ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان رسید و کشتارگاه ها هم باید مرغ را با قیمت ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان تحویل عمده فروشی ها بدهند و عمده فروشی ها هم با قیمت ۲۴ هزارو ۹۰۰ توامن به خرده فروشی ها عرضه کنند.
خاوازی اشاره کرد: قرارگاه ساماندهی مرغ کشور با بررسی همه اجزای مرتبط و هماهنگ کردن این اجزا در حوزه مرغ، ترتیبی اتخاذ خواهدنمود تا کمبود و به تبع آن افزایش بی رویه قیمت مرغ در حاشیه بازار تکرار نشود.
وی اضافه کرد: برای تولید مرغ یک سال برنامه ریزی می شود، گله های اجداد، گله های مادری، جوجه یک روزه و تامین نهاده دامی به اندازه کافی تا گوشت مرغ به میزان کافی تولید شود.
وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد: نهاده های دامی به میزان کافی تامین شده و در ۵ ماه گذشته تمام اجزا تولیدکننده مرغ، نهاده های خودرا بصورت ۱۰۰ درصد تحویل گرفته اند.
وی با اشاره به این که نظارت کامل وزارت صمت و تعزیرات برقرار است، اظهار داشت: امیدواریم بازار به خوبی تثبیت شود، در دو روز گذشته هم مرغ به وفور وارد تهران شد، که روز گذشته ۷۰ تن و امروز هم ۲۰۰ تن مرغ مازاد در بازار وجود داشت.
خاوازی با اشاره به برخورد با متخلفان بازار مرغ بیان کرد: پرونده خیلی از متخلفان توسط تعزیرات و دادستان ها در حال بررسی است و این افراد شامل تولیدکننده، کشتارگاه و کامیون های حمل مرغ که در میان راه ناپدید می شدند، هستند اما مسیر کار به شکلی طراحی شده تا دیگر روزنه های این چنینی نداشته باشد.
وزیر جهاد کشاورزی، اقدام دیگری که در قرارگاه ساماندهی مرغ پیگیری می شود را تولید قراردادی دانست و اشاره کرد: تولیدکننده مرغ را ساخته و در اختیار وزارت جهاد کشاورزی و صمت قرار دهند تا بوسیله مباشران خصوصی و دولتی، این محصول بموقع در اختیار مردم قرار گیرد.
خاوازی با اشاره به این که ثبت سفارش نهاده های دامی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است، عنوان کرد: با اقدامات خوبی که برای تولید مرغ صورت گرفت دست واردکنندگان خاص از وارد کردن دان مرغ کوتاه شد و از این پس، همه تولیدکنندگان می توانند دان مرغ وارد کنند.
منبع:

5.0 / 5
1187
1400/01/16
19:59:55
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش