از وام كرونائی چه خبر؟

از وام كرونائی چه خبر؟ میزان سنج: دبیر کل اتاق اصناف ایران از خسارت 300 هزار میلیارد تومانی اصناف از شروع شیوع ویروس کرونا تا اختتام آبان ماه به علاوه دو هفته تعطیلی در آذر ماه آگاهی داد و با اعلان اینکه سال قبل تنها 7 درصد مشمولان وام کرونا از آن استقبال کردند، دلیلهای استقبال کم از این وام را تشریح نمود.


محمد باقر مجتبی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه نخستین خسارت از بعد مادی است، اشاره کرد: طی ۱۵ روزی که در آذرماه سال قبل بیشتر شهرهای کشور قرمز و نارنجی بودند، صنوف طی ۱۵ روز بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان کاهش فروش داشتند. همین طور از شروع اسفندماه سال ۱۳۹۸ یعنی ابتدای شیوع ویروس کرونا تا اختتام آبان ۱۳۹۹، اصناف بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان کاهش فروش داشتند. این خسارات سنگین است و نداشتن فروش یعنی چک صنوف پاس نمی گردد.
وی ادامه داد: این وضعیت زنجیره تامین و توزیع را گرفتار مشکل می کند و واحد تولیدی هم نمی تواند مواد اولیه خودرا تامین کند. برای مثال چک های برگشتی در فروردین ۱۳۹۹ سه برابر شده بود.
دبیرکل اتاق اصناف ایران همین طور با اعلان اینکه با وجود کمک ها و مساعدت های دولت بوسیله تسهیل قوانین و مقررات، اصناف حالا از بعد مادی کمک قابل توجهی دریافت نکردند، اشاره کرد: سال قبل چند بسته حمایتی به دولت ارائه کردیم که قسمتی از آن تصویب گردید و منتظر تصویب بخش دیگری از آنها امسال هستیم. بدین سبب صنوف باید توجه داشته باشند که جبران خسارت ها به میزان خسارت ها نیست و بهترین راه پیشگیری و رعایت پروتکلهای بهداشتی است.
فقط ۷ درصد واحدهای صنفی از وام استقبال کردند
وی در ادامه از مردم و واحد صنفی خواست پروتکلهای بهداشت را رعایت نمایند، چونکه هم جانشان در معرض خطر است و هم به لحاظ مالی خسارت شدید خواهند دید و درباره استقبال صنوف از وام کرونا اظهار داشت: در سه ماه اول سال ۱۳۹۹ نخستین وام برای مشاغل لطمه دیده از کرونا به چهارده رسته مثل تالارداران که یازده ماه تعطیل بوده و خسارت شدیدی از شیوع ویروس کرونا دیدند و همین طور گروه پوشاک، کفش، رستوران ها و غیره تخصیص داده شد. اما به سبب شرایط سخت دریافت این وام ها از بانک و همین طور بروکراسی اداری و نبود تفاوت بین وام های عادی و وام کرونائی موجب شد در سه ماهه اول سال قبل فقط هفت درصد واحدهای صنفی مشمول این طرح متقاضی دریافت وام کرونا شوند.
بگفته این مقام صنفی دلیل دوم عدم استقبال صنوف از وام کرونائی در سال قبل مبلغ پایین وام بود که به ازای هر کارگر ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان و تا سقف سه کارگر به واحد صنفی اختصاص پیدا می کرد. این در حالیست که در وضعیت گران شدن مواد اولیه و کالاها مبلغ ۴۸ میلیون تومان در مقابل میزان خسارت قابل توجه نبود و صنوف در حالت عادی هم این اعتبار را در بانک ها داشتند که ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون وام دریافت نمایند. دلیل سوم نرخ ۱۲ درصد در حالت عادی است اما همین ۱۲ درصد هم باتوجه به شرایط سخت دریافت وام و مبلغ پایین آن، برای واحدهای صنفی صرفه اقتصادی نداشت. به عبارت دیگر واحدهای صنفی معتقد بودند جهت استفاده از ۶ درصد یارانه بهره بانک، حضور در پروسه سخت دریافت آن ارزش ندارد.
البته دبیرکل اتاق اصناف ایران با اشاره به تسهیل فرآیندهای بانکی در ادامه سال گذشته، اشاره کرد: با این وجود همچنان منابع محدود است و پیش بینی می شود با وجود تسهیل شرایط بانکی به سبب پایین بودن مبلغ وام و سود ۱۲ درصد این وام، استقبال از آن قابل توجه نباشد مگر این که در دو مورد یاد شده تجدید نظر شود.
منبع:

5.0 / 5
1138
1400/01/21
11:37:00
تگهای خبر: بانك , تولید , دولت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش