افزایش حقوق ورودی چقدر موبایل را گران می كند؟

افزایش حقوق ورودی چقدر موبایل را گران می كند؟ به گزارش میزان سنج سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اظهار داشت که تأثیر مصوبه افزایش نرخ ارز مبنای حقوق ورودی پس از اجرا مشخص می شود، اما افزایش حقوق ورودی گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار به صورت میانگین دو تا ۲.۵ درصد بر قیمت این موبایل ها تأثیر می گذارد.


بر مبنای لایحه بودجه ۱۴۰۰، سود بازرگانی واردات تجاری موبایل بالای ۶۰۰ دلاری از یک به هشت درصد افزایش پیدا کرده و با احتساب چهار درصد حقوق و عوارض گمرکی، تعرفه واردات از ۵ به ۱۲ درصد افزایش خواهد یافت.
از سوی دیگر بر مبنای بند دیگری از این قانون، نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی به استثنای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی در سال ۱۴۰۰ در همه موارد همچون محاسبه حقوق ورودی، برپایه برابری نرخ سامانه ای. تی. اس بانک مرکزی در روز اظهار که نرخی نزدیک به بازار است که این مورد هم بر قیمت همه کالاهای وارداتی تأثیر خواهد داشت.
در این رابطه محمدرضا عالیان در گفتگو با ایسنا با تکیه بر اینکه هم اکنون مشکلی در تأمین موبایل وجود ندارد و کمبودی در بازار نیست، اظهار نمود: در مورد تأثیر مصوبه افزایش نرخ ارز مبنای حقوق ورودی هم پس از اجرای آن میتوان اظهار نظر کرد. هم اکنون زمان دقیق اجرای آن معلوم نیست و گمرک هم ایراداتی وارد کرده است.
ما به قول وی افزایش حقوق ورودی گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار به صورت میانگین دو تا ۲.۵ درصد بر قیمت این موبایل ها تأثیر می گذارد.
سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل با اشاره به اینکه هر فرایندی که باعث افزایش قیمت و در نتیجه آن کاهش قدرت خرید مردم شود که زنجیره تأمین و توزیع را هم تحت الشعاع قرار می دهد، مطلوب تاجر نیست، خاطرنشان کرد: کسبه در همه حوزه ها ترجیح می دهند هر کالایی ارزان باشد تا مردم بخرند و چرخه اقتصادی بچرخد، اما وقتی قانونگذار قانونی را تصویب می کند که اهداف اقتصاد کلان سیستم است همه ارکان باید تمکین کنند.
عالیان همینطور درباره جدید ترین وضعیت موبایل هایی که به علت سو استفاده از رویه مسافری لغو رجیستری شده بودند، اظهار داشت: این مساله به همتا و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منتقل شده و در حوزه فعالیت انجمن نیست. اما اگر لغو رجیستری از بخشودگی برخوردار شود در این حوزه اطلاع رسانی می کنند. آخرین اطلاعات حاکی از این است که هنوز تغییری حاصل نشده است.
پیش تر دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی اظهار داشت که در صورت اجرای مصوبه تجاری در بودجه ۱۴۰۰ در خصوص تغییر نرخ ارز محاسبه حقوق ورودی، لوازم خانگی بی بروبرگرد گران می شود و تبعاتی هم متوجه تولیدکنندگان خواهد شد.
منبع:

5.0 / 5
914
1400/01/23
19:42:42
تگهای خبر: بازار , بانك , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش