ساختار قیمت گذاری خودرو تغییر می كند؟

ساختار قیمت گذاری خودرو تغییر می كند؟ در شرایطی که شورای رقابت هنوز تصمیم قطعی خود برای تغییر در قیمت رسمی خودرو در بهار۱۴۰۰ را اعلام نکرده، زیان انباشته خودروسازان به بدهی سنگین آنها منجر گردیده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، از حدود ۱۰ سال قبل که شورای رقابت، بازار خودرو را یک بازار انحصار تلقی و اعلام نمود که از این پس قیمت محصولات داخلی این بازار به شکل دستوری اعلام می شود تا امروز، همچنان روند اعلام قیمت ادامه داشته و با وجود ایجاد فاصله ای قابل توجه میان نرخ کارخانه و نرخ بازار آزاد، شورای رقابت همچنان اصرار به تداوم این فرآیند دارد.
این شورا در سه فصل بهار، تابستان و پاییز سال قبل قیمت های جدید خودروسازان را اعلام نمود اما در زمستان سال گذشته و بهار سال جاری هنوز قیمت جدید را اعلام نکرده و به نظر می آید همین مبحث فشار را بر خودروسازان و فعالان این حوزه افزایش داده است.
محمدرضا نجفی منش – عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران – در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: بر خلاف برخی اظهارنظرها مشکل اصلی صنعت خودرو در سالهای گذشته نه تحریم های خارجی که تصمیمات غلط داخلی و فشاری است که از این محل به تولیدکنندگان وارد شده است.
وی افزود: فرض کنید تولید یک محصول ۵۰ میلیون تومان تمام می شود اما با قیمت گذاری دستوری تولیدکننده را مجبور می کنند که آنرا ۴۰ میلیون تومان بفروشد. نتیجه چنین سیاستی شرایط امروز خودروسازان است که آنرا می بینیم.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه قیمت گذاری دستوری رانتی گسترده در بازار خودرو به وجود آورده، بیان نمود: وقتی فاصله میان قیمت کارخانه و قیمت بازار چند ده میلیون تومان باشد، می بینیم که کارخانه هزار دستگاه خودرو را عرضه می کند اما ناگهان یک میلیون نفر برای این خودرو ثبت نام می کنند. بخش مهمی از این جمعیت صرفاً به دنبال به دست آوردن رانت و فروش خودرو با قیمتی فراتر در بازار آزاد هستند.
نجفی منش ضمن اشاره به زیان انباشته خودروسازان اظهار داشت: براوردها نشان داده است که میزان زیان خودروسازان به ۲۷ هزار میلیارد تومان رسیده و آنها بیشتر از این رقم زیان را به قطعه سازان بدهکار هستند. سوال این است که آیا میتوان با همین شرایط ادامه داد؟
وی تصریح کرد: تا زمانی که تکلیف این قیمت گذاری دستوری مشخص نشود، احیانا شرایط به همین شکل باقی خواهد ماند. در زمستان سال قبل از اصلاح شیوه قیمت گذاری دستوری خبر دادند اما با گذشت چند ماه هنوز خبری از این تغییر نیست و فشار بر تولیدکنندگان ادامه دارد.
منبع:

5.0 / 5
1156
1400/02/12
13:04:06
تگهای خبر: بازار , تولید , دستگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش